אולפן הטלוויזיה של תאגיד השידור החדש, חדשות 10

בהליך בזק: חוק פיצול התאגיד עבר בוועדת שרים לחקיקה

לפי החוק שעבר בוועדת השרים, חטיבת החדשות תופרד מתאגיד השידור הציבורי ותישלט על ידי אנשי רשות השידור הישנה. מחר תתקיים הצבעה בכנסת בקריאה ראשונה. האופוזיציה: "מדובר במחטף"

החוק שיפצל את חטיבת החדשות משאר החטיבות בתאגיד השידור החדש, עבר היום (רביעי) בהליך בזק בוועדת השרים לחקיקה. ההצבעה צפויה להתקיים מחר.

 

על פי ההבנות בין הצדדים והחוק החדש, יוקם גוף אקטואליה וחדשות חיצוני לתאגיד השידור הציבורי. בנוסף ראשי תאגיד החדשות ייבחרו על ידי שופט, והוא יפעל באותה מתכונת ותקנים של חטיבת החדשות הקיימת בתאגיד. ראשי התאגיד הנוכחיים, אלדד קובלנץ וגיל עומר, ככל הנראה לא יפוטרו.

 

>> לכתבות נוספות בנושא משבר התאגיד:

גורמים בליכוד: "המשבר לא ייפתר עד שכחלון יסכים לסגירת התאגיד"

הרצוג: "למעלה מ-61 ח"כים רוצים את הדחת נתניהו, יש לי שמות"

פרשנות: לחץ נתניהו בנושא התאגיד - כדי לחלץ תמיכה בחוק התקשורת

 

במהלך המו"מ בין ראש הממשלה לשר האוצר, נתניהו דרש להקים גוף פיקוח, שיושביו ימונו על ידי הדרג הפוליטי, וישלוט למעשה בתכני החדשות בטלוויזיה. כחלון הצליח למנוע זאת, אבל במחיר של ריקון ליבת התוכן של התאגיד, כאשר חטיבת החדשות הוצאה ממנו, ותישלט למעשה על ידי אנשי רשות השידור הוותיקים.

 

תוך כדי הדיון התנהלו חילופי דברים סוערים בין מירי רגב לצחי הנגבי. רגב חזרה על טענותיה שהחוק רע והנגבי השיב: ״אנסה להתגבר על הצווחות״.

 

סיעות האופוזיציה הודיעו הבוקר כי לא ישתתפו בדיון שנקבע למחר להצבעה בקריאה ראשונה על חוק תאגיד השידור הציבורי. זאת בשל קביעת סדרי דיון מיוחדים השמורים למצבי חירום בלבד.

 

"לא ייתכן שהממשלה הזאת בגיבוי יו"ר הכנסת ידרסו פעם אחר פעם את כללי הדמוקרטיה. הציבור מצפה מיו"ר הכנסת שיגן על הכנסת מפניי שכרון הכוח של רה"מ ולא יתן יד לפגיעה באמון הציבור בבית הנבחרים ובהליך החקיקה", נמסר מהאופוזיציה.

 

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר: "החלטת הממשלה שהתקבלה היום כדי לבצע מחר במליאת הכנסת מחטף בזק בחוק תאגיד השידור הציבורי היא צעד בזוי ופסול. למעט טקסים רשמיים ומצבי חירום, מעולם לא נעשה בכנסת ישראל דיון מסוג זה בימי חמישי, בשעת לילה מאוחרת, ימים ספורים לפני תום הפגרה. זהו צעד המהווה פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי ולכן החליטה האופוזיציה בראשותי להחרים הדיון וההצבעה שתתקיים מחר".

 

בשבוע שעבר, ברוב של 35 תומכים לעומת 28 מתנגדים, עבר החוק שדוחה את עלייתו של תאגיד השידור עד ה-15 במאי. האופוזיציה משכה את כל ההסתייגויות שלה לגבי החוק לפני שאושר. בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מוצע לשנות את מתכונת ההפעלה של השידור הציבורי על פי החוק ובכלל זה את מבנה תאגיד השידור הישראלי, ולהקים תאגיד ייעודי שיהיה אחראי לשידורי החדשות וענייני היום במסגרת השידורים".