הורים תובעים מיליונים ממוהל בנם: "הדבקת אותו בהרפס לכל החיים"

ההורים טוענים כי המוהל לא יידע אותם על כוונתו לבצע את מנהג עצירת הדם בעזרת פיו, והוא שגרם להדבקות הפעוט בנגיף. מעבר לפצעים בגופו, התינוק נמצא בסכנה שהווירוס יגיע למערכת החיסונית ויסכן את חייו. הוגשה תלונה נגד המוהל למשרדי הדתות והבריאות ולרבנות, אבל חודשיים אחרי - המוהל ממשיך לעבוד כרגיל

זוג הורים הגיש תביעה אזרחית נגד המוהל שביצע את הברית לבנם. השניים טוענים שהמוהל הדביק את התינוק בהרפס, כאשר ביצע במהלך הברית את מנהג עצירת הדם בעזרת פיו, ללא ידיעת ההורים.


כשבוע לאחר הברית הבחינו ההורים בנקודות אדומות על ישבנו של הפעוט. בחדר המיון אבחנו אותו כסובל מהרפס והסבירו להם שהמערכת החיסונית של תינוק בגיל כזה חלשה מאוד ולכן קיים חשש שהנגיף יגיע למערכת העצבים. "אם זה קורה הפעוט יישאר עם נזק מוחי", מסביר פרופ' עימאד קסיס, מנהל היחידה למחלות זיהומיות ברמב"ם, "ויש גם הרבה מקרים של תמותה בעקבות המחלה הזו".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

בן 12 מתל אביב נרדם בחדרו המפויח משריפה - ומת

בישראל חוששים מהנשק הכימי בסוריה, ומתכוננים למעורבות הומניטרית

תיעוד מטריד: נזקקים מוכרים מוצרים מסלי סיוע לחג בעבור שקלים בודדים


"למה לא שאלת אותנו אם אנחנו מסכימים למציצה בלי חציצה?", שרלה האם א' את המוהל בשיחת טלפון שבה התעמתה איתו. המוהל ג' השיב: "יש עוד פרטים בברית שאנחנו לא מדברים עליהם". האם מסבירה שיש הנחייה מהרבנות - ליידע את ההורים כאשר נעשה שימוש במנהג הזה. "באיזה זכות אתה לוקח החלטות בריאותיות על הבן שלי?", שאלה האם.

 

ההורים פנו למשרד הדתות, שם לא קיבלו שום פתרון. הם הגישו תלונה במשרד הבריאות וברבנות, אבל גם חודשיים אחרי, המוהל ממשיך לעבוד ולסכן תינוקות נוספים בהדבקה. ההורים הגישו תביעה נגד המוהל, וגם נגד משרד הבריאות, משרד הדתות והרבנות. "כל לילה אני חושבת איך הוא יחיה עם זה", אומרת האם, "הוא תפר לנו תיק לכל החיים".

 

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "תגובת הרבנות לכתב התביעה שהתקבל היום תוגש לאחר לימוד פרטי המקרה. תעודת ההסמכה של המוהל הנתבע פקעה זמן רב לפני האירוע המדובר, והוא אינו מופיע ברשימת המוהלים המוסמכים".

 

המוהל מסר בתגובה: "מעולם לא יצאה תקלה תחת ידי, וגם במקרה זה אין שום הוכחה לכך שההדבקה נגרמה על ידי המוהל. לאחר שנודע לי על האירוע, פניתי להורים וכן לוועדה לפיקוח על המוהלים. יש לציין שאני תמיד מקפיד שמי שיבצע את המציצה הוא מישהו שאינו חולה או נגוע בפצעים כלשהם בפה".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "כשתתקבל התביעה היא תענה בבית המשפט".