10tv, 10tv

הרב והמטפלת התעללו בנערה במשך שנה - במסווה של טיפול בפגיעה מינית

כאשר מ' הייתה רק בת 15, היא פנתה לקבל טיפול בעקבות תקיפות מיניות שביצע בה אחיה הגדול. היא לא שיערה שדווקא המטפלת והרב בהם רצתה לבטוח יובילו אותה לשנה של התעללות, שבסופו נפלה לסמים והידרדרה לרחוב. השניים לא נענשו, וכעבור 5 שנים היא בחרה לערער על ההחלטה

  • פורסם ב:
  • 25/03/2017 20:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2017 00:29
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

כמעט שנתיים וחצי החזיקה המשטרה בעדויות כיצד חשה מ', נערה בת 15 שמתפוררת מבפנים. החקירה חשפה כיצד רבנים ומטפלים השחיתו את גופה ואת נפשה, אך למרות הגילויים הקשים, התיק נסגר לפני 5 חודשים.

 

עכשיו, מ' אזרה אומץ ותערער נגד הפרקליטות, בקרב החשוב ביותר מבחינתה. 14 שנים עברו מאז החל אחיה הגדול לפגוע בה מינית, ועוד 5 שנים חלפו מאז פנתה לקבל טיפול אצל זוג מטפלים חרדי שהתעלל בה. תחילה הגיעה מ' אל פלורה ניצה שמש, מטפלת הוֹליסטית מוכרת ברחוב החרדי.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

צבא ארה"ב חוקר: האם הפצצות בסוריה ועיראק גרמו למותם של 300 אזרחים?

הרצוג: "למעלה מ-61 ח"כים רוצים את הדחת נתניהו, יש לי שמות"

המחוסל מחמאס בראיון עבר: שב"כ גורם לרדיפה וחיסולים של משוחררי שליט


אלא שכבר בתום המפגש הראשון הבינה מ' שמשהו בּסגנון של פלורה משונה: בשלב מסוים פלורה הציעה טיפול משלים - רב שידבר עם מ' בטלפון ויחזק אותה. מאות שיחות לאורך שנה, בהן ידעה מ' שבצד השני נמצא רב שתפקידו לעזור לה. הרב שמעון היאס, ראש כולל בּעיירה החרדית רכסים שליד חיפה, נחשב לאחת הדמויות הרוחניות המשמעותיות כאן.

מ' מעידה: "הרב אומר לי: 'תעשי את זה עם אחיות שלך'"

המתלוננת תיארה את שיחותיה עם הרב: "הוא אומר לי: 'תעשי את זה עם אחיות שלך, תעשי את זה עם חברות שלך'. והכל כי אני צריכה את זה; כי אני מופקרת והוא עושה איתי חסד. השיחות האלה".

 

מ' לא הייתה היחידה שזכתה לקבל את השיחות האלה. לפחות נחקרת אחת העידה שהטיפול שקיבלה מהרב וּמפלורה יחד היה אירוע טראומתי שהיא לא מסוגלת לדבר עליו - אך בַפרקליטות קיבלו את גרסת הרב שמדובר בטיפול מיני לגיטימי.

 

הטיפול של הצמד הזה גבה מן המתלוננת מחיר כבד - היא נפלטה מכל מסגרת, נפלה לסמים, והלכה לאיבוד ברחובות. ברגע האחרון היו מי שמשכו אותה החוצה, ורק בשנה האחרונה היא מצאה סוף סוף קצת יציבוּת.

 

תגובת הפרקליטות: "לאחר בחינת הראיות והעדויות הגיעה הפרקליטות למסקנה שלא ניתן להוכיח במידה הנדרשת במשפט פלילי את העבירות שיוחסו לחשודים. אנו מודעים לפער שקיים לעתים בין התחושה הקשה של נפגעות עבירות המין אשר עולמן חרב עליהן בעקבות הפגיעה שעברו לבין הצורך להוכיח בהליך משפטי ביצועה של עבירה פלילית ולכן, כדי לגשר מעט על הפער, אנו מקפידים במקרים כאלה להיות בקשר רציף עם נפגעת העבירה. גם במקרה זה קיימנו מספר פגישות עם המתלוננת ועורך דינה כדי לשטוח בפניהם את האילוצים המשפטיים והשיקולים שעמדו בבסיס ההחלטה. בסופו של דבר - על אף שהעניין נשקל ע"י עורך הדין - לא הוגש ערר על ההחלטה".

 

ניצה פלורה שמש מסרה בתגובה: "הנערה בת ה-15 הגיעה אליי לפני כ-6 שנים בנסיבות שאיני יכולה לפרטן מפאת חיסיון ביחסי מטפלת-מטופלת אך הוא נבדק ע"י המשטרה שסגרה את התיק. הטיפול שאותו הענקתי ואני ממשיכה להעניק הוא מאוד מכבד ואינו פולשני, בהתאם לייחודיות והרגישות הנדרשת בקהילה החרדית וכפוף לחובת הדיווח בחוק. אני מטפלת באלפי מטופלות מעל 25 שנה בשיטות הוליסטיות וברפואה משלימה והכול בליווי והדרכה תורניים. התחקירנית שנשלחה על ידכם סירבה לתת פרטים מזהים ומלאים ומסרה פרטים כוזבים בניסיון שלא צלח לשים דברים בפי".