הדוקטור עיז א-דין אבו אל עייש איבד שלוש מבנותיו ואת אחייניו בהפצצת צה"ל בעופרת יצוקה, צילום מסך

הרופא מעזה שאיבד את בנותיו בהפצצה ישראלית - ומסרב לשנוא

ד"ר עיז א-דין אבו אל עייש, שמות בנותיו ב"עופרת יצוקה" תועד בשידור חי בערוצי הטלוויזיה בישראל, בחר מאז לפעול בתחום החינוך, ולא לפנות לנקמה בישראל - אלא להיפך. הוא מוכן לקבל התנצלות מהמדינה - אך זו טרם הגיעה, ובינתיים הוא מצא שותף מפתיע מתוך הכנסת

בדצמבר 2008, אחרי חודשים ארוכים של הפגזות בלתי פוסקות על יישובי הדרום יוצא צה"ל למבצע עופרת יצוקה - וברגע אחד נכנסה המלחמה בשידור חי אל האולפן.

 

מכל האנשים בעזה, בחרה המלחמה לפגוע דווקא בדוקטור עיז א-דין אבו אל עייש. הרופא הטוב, שהיה ידיד נאמן לישראל ופעיל שלום בולט, איבד שלוש מבנותיו ואת אחייניו. השידור בחדשות 10 עצר את הירי על ביתו ובתיווכו של עמיתי שלומי אלדר פינה צה"ל במהרה את משפחתו לבית החולים בישראל.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

דאע"ש: "ישראל הפציצה בסיני מטרות של הארגון, יש נפגעים"

התביעה בפריז על התוקף שחטף נשק בשדה התעופה: "הוא צעק 'למות למען אללה'"

רה"מ נתניהו: "שיניתי את דעתי, בשביל מה צריך תאגיד?"

 

שמונה שנים לאחר מכן, התייצב השבוע הרופא, יחד עם שלושה מילדיו שנותרו בחיים, בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. בשמונה השנים האלו עשתה המדינה הכל כדי להתעמר במי שרצה לקבל התנצלות ישראלית על הטעות פיצוי את המשפחה. ד"ר אבו אל עייש מסרב לאיים בתביעה בהאג ומאמין שבית המשפט הישראלי יקבל את התביעה. "אם נזכה - כל הפיצוי יילך לחינוך בנות", אמר. "אכפת לי ממה שקורה כאן. אם מוכנים לפרסם התנצלות - אני מוכן לכך. בוא נעשה פשרה עכשיו".

 

הטענה העיקרית של המדינה במקרה הזה היא טענת החסינות: זהו מחיר המלחמה, אנחנו לא פתחנו בה - ואין פיצוי. אך מי שחושב אחרת, וגם החליט לעשות משהו בעניין, הוא דווקא ח"כ גליק. "אבו אל עייש היה יכול להיות במקום שהיו לו כל הסיבות להיות שונא שלנו - והוא לקח את הכוחות האלו ויצר משהו שהוא כל-כולו חינוך, חיובי ואנושי. המלחמה הייתה צודקת וכפו אותה עלינו, אבל נעשו שם טעויות. הדבר הכי טוב שכמדינה שגאה בעצמה יכולה לעשות - קרה פה משהו שאיש לא רצה שיקרה, אנחנו הולכים ומחזקים את האיש הזה ואת מה שהוא מייצג".

 

יום לפני ההתייצבות לדיונים בבית המשפט, אבו אל עייש הוזמן לכנסת לדבר על שוויון בין ערבים ויהודים במערכת הבריאות הישראלית. לצדם של חברי הכנסת אילן גילאון ויצחק הרצוג, גם יהודה גליק קיבל אותו בחום. "זהו רגע מרגש עבורי, אך דורש אומץ גדול הרבה יותר להכיל מאשר לכעוס", אמר אבו אל עייש בכנס. שר הרווחה דאז הרצוג מעיד כי שוחח עם אבו על עייש, אך מה קרה לאחר השיחה ההיא? אבו אל עייש מעיד: "נכון שהיה טלפון, אבל אחר כך אף אחד לא הגיע אלינו".

 

"אמצעי הלחימה שהחזקתי בדירה היו ספרי הלימוד של בנותיי"

מאז האירוע שינתה ישראל ארבע פעמים את גִרסתה לאירוע. בהתחלה נטען שצה"ל לא ירה את האש. מאוחר כך נאמר שהכוח זיהה תצפתינים של חמאס שכיוונו ירי על כוחותינו מגג ביתו של הרופא, ולכן התבצע הירי. כעת טוענת המדינה בכתב ההגנה, הירי לא גרם בהכח למותן של הבנות - וייתכן שתחמושת חמאס שהוסתרה בדירה גרמה למותן.

 

"אמצעי הלחימה שהחזקתי בדירה היו ספרי הלימוד של בנותיי שלמדו לאור נירות כדי להצטיין בלימודיהן", טען אבו אל עייש. זה היה הנשק שלי. השכלה, דעת וחינוך לבנותיי. אתם מוזמנים לבדוק את הרסיסים שעיין נושאות בנותיי".

 

אבו אל עייש משמש כמרצה בכיר באוניברסיטת טורונטו, לשם היגר עם בני משפחתו כבר לפני שש שנים. ספרו, "לא אשנא", שמגולל את הטרגדיה האישית שלו, הפך לרב מכר בינלאומי ואפילו הומחז לתאטרון בישראל. באופן בלתי נתפש, האיש הזה עדיין מאמין בצדק ישראלי, ויש לקוות שהצדק הזה עדיין קיים בתוכנו.


תגובת פרקליטות מחוז תל אביב: "עמדת המדינה הייתה עקבית מלכתחילה באשר לאופן שבו התחולל הירי. בתצהירי התביעה נכתב כי ביום שבת שלאחר האירוע, משהוצאו הרסיסים מגופן של הפצועות, הסתבר כי על אלו נמצאו כימיקלים ואבק שריפה שחור שמתאים באופן חד-משמעי לאמל"ח הנמצא בשימוש ארגוני הטרור בעזה. המדינה מעולם לא הכחישה כי נורו שני פגזים לעבר המבנה, זאת לאחר שהכוח ששהה במקום זיהה תצפיתנים בבניין אשר הכווינו אש צלפים לעבר כוחותינו בדפוס פעולה חוזר. רק לאחר הירי נודע לכוח כי בבניין נפגעו לא מעורבים ואז החל פינוי הפצועים לבית החולים. ייתכן, וכך גם נטען בהליך המשפטי, שמותם ופציעתם של בני משפחת אבו אל עייש לא היה נגרם לולא היה במקום גם אמל"ח טרור".


תגובת ח"כ יצחק הרצוג, שכיהן אז כשר הרווחה: "זו כתבה אמיצה של אושרת קוטלר. כשר בעפרת יצוקה שוחחתי והתנצלתי ברשות בפני ד"ר אבו אל עיש, שוחר ורודף שלום. טוב תעשה המדינה אם תתנצל ותגיע להסדר".