היו כרסומים בגרסת המפכ"ל. הלווית אל-קיעאן, אלמוג בוקר

בלעדי: עדויות השוטרים במח"ש בפרשת אום אל חיראן

גרסת השוטרים חושפת פרטים חדשים על אירוע הדריסה ביישוב הבדואי, שבו נדרס ארז עמדי-לוי ונורה יעקוב אבו אל קיעאן. "קפצתי הצידה בשביל לא להידרס", תיאר אחד השוטרים • וגם: חשיפת הקלטות השיחות בין נציגי היישוב הבדואי לראשי המנהלת שהובילו לפיצוץ המגעים לפינוי בהסכמה

בלעדי: עדויות השוטרים במח"ש בפרשת אום אל חיראן נחשפות.

 

למרות סימני השאלה הרבים מעל אירוע הירי והדריסה בכפר הבדואי אום אל חיראן בחודש שעבר, המשטרה והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן קבעו שמדובר בפיגוע טרור שבוצע ע"י מחבל תומך דאע"ש.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

תיק פתוח - האם יריות השוטרים גרמו למותו של ארז לוי?

המחדל המשטרתי באום אל-חיראן: "מי שאחראי למוות צריך להתפטר מיידית"

ממצאי מח"ש מעלים - לא היה מדובר בפיגוע

 

פרסומים בחדשות 10 ובראשם דוח הנתיחה, שהעלה כי רגלו של יעקוב אבו אל קיעאן נפגעה מקליע של המשטרה והעובדה שאין לו כל קשר לארגון דאע"ש, כמו גם פרסומים בכלי תקשורת נוספים, כירסמו בסימן הקריאה של המפכ"ל והשר עד שביממה האחרונה הוא נעלם לגמרי.

 

<figure data-height="700" data-alias="מפיגוע-דאעש-עד-מקרה-מצער-מה-קרה-באום-אל-חיראן" data-version="0.0.11" class="tline-iframe op-interactive" style="text-align: center; margin: 0"></figure>

 

בתוך כך, נודע כי מח"ש צפויה להודיע רשמית שהתקרית שבה נהרג השוטר ארז עמדי לוי אינה פיגוע טרור. לחדשות 10 הגיעו עדויות השוטרים מהאירוע. מפקדם היה הראשון שפגש באבו אל קיעאן והוא תיאר במח"ש את מה שהתרחש באותו אירוע.

 

"עמדתי כמה מטרים ממנו, פניתי אליו והוא התעלם ממני", הסביר, "הוא התחיל לנסוע עם הרכב שלו לכיווני. זזתי הצידה, צעקתי לו לעצור ודפקתי עם היד על הכנף הקדמית, אבל הוא המשיך לנסוע וחלף על פני". מעדותו עולה כי בניגוד לגרסת המשטרה הראשונה, הרכב נסע עם אורות דלוקים.

 

שוטר נוסף חיזק את גרסת מפקדו ואמר ש"הייתי מספר מטרים ממנו וראיתי את הרכב נוסע לעברי. אחרי ששמעתי את הצעקות עצור, אותתי לו באמצעות פנס בשביל שיעצור, אבל הוא המשיך לנסוע. כדי לא להידרס קפצתי הצידה". שוטר אחר טען כי "יריתי שלוש ירייות בצמיגים לאחר שצעקתי לו לעצור והוא לא עצר. שמעתי את הגלגל מתפוצץ, אבל הרכב לא עצר ויריתי לכיוון הצמיגים פעם נוספת".

חשיפה: השיחות שהובילו לפיצוץ המו"מ על פינוי אום אל חיראן

עורכי הדין עופר ברטל ודב גלעד כהן, שמייצגים את השוטרים, מסרו בתגובה: "לא נמנע שטרגדיה של טעויות, חלקן הארי מצד אל קיעאן היא זו שהובילה לירי מוצדק והדרגתי לעברו, נוכח הכאוטיות שהיו לפני הלוחמים. אנחנו סומכים על מח"ש שתגיע למסקנה לפיה הירי היה מוצדק מבחינתם ואין לתלות במעורבים כל אשמה".

 

בתוך כך, הגיעו לידי חדשות 10 הקלטות המתעדות את המשא ומתן שנערך בין הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים לבין תושבי אום אל חיראן בנוגע לפינוי היישוב. במהלך השיחה נשמעה הבטחה ברורה כי התושבים לא יופתעו מזמן הגעת הדחפורים.

 

"מוסכם שלא יטפלו בבתים, במכלאות, ובפינוי לפני שיהיה פתרון", אמר נציג הרשות לנציג התושבים. כשבוע וחצי לפני האירוע הצדדים מגיעים להסכמות רבות, אבל לטענת נציגי היישוב, אנשי הרשות שולחים מסמך שבו נסיגה מההבנות שהושגו. יממה לפני ההריסה המו"מ נקטע.