"הקרביים של השחיתות". פרויקט הולילנד, גפן מעוז

מושחתים נמאסתם: כך התפשט נגע השחיתות במרבית העיריות בישראל

יהודה בן-חמו, ראש עיריית כפר סבא, הוא האחרון ברשימה לא נגמרת של ראשי עיריות ורשויות מקומיות, שנפתחה נגדם חקירה. רבים מהם כבר הורשעו ואף נכלאו. מה גורם לנגע השחיתות להתפשט דווקא שם? מסע חוצה ישראל אחר השחיתות ברשויות המקומיות

  • פורסם ב:
  • 17/02/2017 21:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/02/2017 21:32
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

קרוב ל-60 בכירים בשלטון המקומי נחקרו בעבירות שחיתות. השבוע נעצר ראש עיריית כפר סבא, עם קבוצה של יזמים. זה חלף לרובנו ליד האוזן, כמו זמזום טורדני. התרגלנו.


על המפלצת של "הולילנד" שמענו לא מעט בגלל שהיה מעורב שם ראש ממשלה לשעבר, אבל מקור הפרשה, השוחד, היה כשאהוד אולמרט ואורי לופליאנסקי שימשו ראשי עיר בירושלים. שניהם הורשעו ונשלחו לכלא. "הולילנד זאת הדמנות בלתי רגילה לצלול לקרביים של השחיתות, אבל זה מעשה שגור - יש הרבה הולילנד", אומר ניצב בדימוס יעקב בורובסקי.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

בעד פיגועים, שונא את ישראל והיהודים: מי הוא המנהיג החדש של חמאס בעזה?
אחרי פסגת טראמפ-נתניהו: איך ייראו מעתה יחסי ארצות הברית וישראל?
העבריין אבנר הררי בראיון לחדשות 10: "תליתי את חליפת הפשע"

הרשימה הבאה היא לא מפת התיירות של מדינת ישראל היא רשימה קשה ואפילו לא מלאה: רמת גן - ראש העיר צבי בר בגיל 81 הלך לכלא, בת ים - ראש העיר שלמה לחיאני הורשע וכבר שוחרר מהכלא, לוד - ראש העיר בני רגב הורשע והשתחרר כבר מהכלא, נתניה - ראשת העיר מרים פיירברג נעצרה נחקרה והפרשה עדיין בעיצומה, נצרת - ראש העיר שמעון גפסו הורשע, קרית שמונה - ראש העיר חיים ברביבאי הורשע, קרית מלאכי - ראש העיר מוטי מלכה הורשע, אור יהודה - ראש המועצה דוד יוסף הורשע ונשלח לכלא.

 

גל הולך וגל בא ועוד ועוד חקירות ומעצרים. הרוב המכריע עוסקים בקשר הלא קדוש בין ראש העיר לקבלנים ויזמים.

התקשורת הארצית לא מטפלת בשחיתות בעיריות עם סכין בין השיניים, כדי שלפחות שתיגרם להם קצת בושה והציבור כבר משלים עם הרקב הזה כאילו שמדובר בגזירת גורל.

 

 

הורשע והשתחרר מהכלא. שלומי לחיאני
 

הורשע והשתחרר מהכלא. שלומי לחיאני(חדשות 10)

עבירת השוחד היא מהעבירות הקשות ביותר להוכחה, השוחד ניתן במחשכים גם הנותן וגם המקבל רוצים להסתיר

ובכל זאת עם יד על הדופק ובמאמץ רב אפשר להגיע לתוצאות, שהרי הכסף הגדול נמצא בנדל"ן ושם הכל נרשם. "בהינף חתימה ניתן להפוך קרקע ייעוד לתעשייה לקרקע למסחר. המחיר קופץ בעשרות מיליוני שקלים", מסביר עו"ד דורון.

 

אחת השיטות לקבלת השוחד היא כאשר ראש בעיר נותן לקבלן היתרי בנייה שמכניסים לו הון והקבלן יתרום לו הון לא באופן ישיר למסע הבחירות. "ראש עיר הוא אדם שבאמת יכול להזיז את העיר שלו מכיוון אחד לכיוון אחר", מציין רון פרומר לשעבר ראש עיריית נהריה, שהורשע בעבירת שחיתות. "צריך להבין שחתימה של ראש עיר יכולה להיות שווה עשרות מיליוני שקלים", מוסיף עו"ד חמי דורון, מתמחה בדיני שלטון מקומי.