נדחה הפינוי. היישוב עפרה, רויטרס

בג"ץ דחה בחודש את פינוי תשעת הבתים בעפרה

השופטים קיבלו באופן חלקי את ערעור כמה מהמשפחות המתגוררת ביישוב, שביקשו לדחות את ההליך בשלושה חודשים. נשיאת בית המשפט העליון: "מביעים תקווה כי המבקשים יתפנו בדרכי שלום". המשנה לנשיאה סבר כי יש לדחות את הפינוי של חלק מהבתים בשלושה חודשים

בג"ץ דחה היום (ראשון) בחודש את פינוי תשעת הבתים ביישוב עפרה, שהיה אמור לצאת לפועל במהלך השבוע הקרוב.

 

בקשתם של תשע המשפחות שביקשו לדחות את פינוי בתיהן בשלושה חודשים נדחתה על ידי בית המשפט, שהסכים להעניק הארכה לביצוע הפינוי בחודש - עד ה-5 במרץ. "למרות שהבקשה להארכת מועד של שלושה חודשים נדחתה, אנו מביעים תקווה כי בהגיע מועד הפינוי המבקשים יתפנו בדרכי שלום כפי שהצהירו בתצהירים", אמרה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. "לשום אדם אין זכות לנקוט באלימות כלפי רשויות החוק או כלפי כל אדם אחר".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

מפגינים בעפרה נגד השרים בנט ושקד: "תתביישו, בחרנו בכם כדי להילחם"

חוק ההסדרה צפוי לעלות השבוע להצבעה בכנסת בקריאה שניה ושלישית

"מרגישים כמו פליטים בארץ שלנו": המשפחות המפונות נקלטות בעפרה

 

עצרת תמיכה בעפרה
 

עצרת תמיכה בעפרה(מתי עמר/TPS)

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, היה בדעת מיעוט וסבר כי יש לדחות את הפינוי של חלק מהבתים בשלושה חודשים. "אני ער היטב לאזהרות ולהתראות שניתנו בעיתן ולסימני השאלה על מועדי הכניסה לבתים, אך ראויה לטעמי מידת הרחמים במקום שניתן לחסוך את הטלטול הכפול מן הילדים, 22 במספר, ומקום שאין פלסטינאי האמור להיכנס לשטח כאן ועתה, שנגרם לו עוול בדחייה זו", אמר.

 

"לא נגרם איפוא נזק אמיתי לעותרים. האם נגרם נזק לשלטון החוק? לא אוכל לשלול כי יש צרימה בדחייה נוספת, אך שלטון החוק חזק ממנה הרבה והוא בא לביטוי מובהק גם כך", הוסיף השופט רובינשטיין.

 

תגובת היישוב: "שופטי בג"ץ האריכו את ייסורי ההמתנה"

תגובת היישוב עפרה: "אנו מביעים אכזבה מהחלטת בג"ץ לדחות רק בחודש את פינוי הבתים, תוך שהוא יודע שזמן זה לא יאפשר למשפחות לעבור לבתים החלופיים שהקמתם מתבצעת בימים אלה. שופטי בג"ץ הפגינו אטימות כלפי רגשות המשפחות, האריכו את ייסורי ההמתנה ללא תוחלת והחמיצו הזדמנות להשיב שאריות אמון להיכל הצדק של המדינה".

 

"אנו דורשים מראש הממשלה להשלים כבר מחר את חקיקת חוק ההסדרה ולהפעילו לאלתר על מנת לשחרר את ההתיישבות מצבת הרדיפה וההרס, בה השמאל הקיצוני משתף פעולה עם אויבינו תוך שימוש בבג"ץ", מסרו. בנוסף קיימו התושבים עצרת תמיכה ביושבי הבתים המועמדים להרס.


תגובת "יש דין": "הבתים הללו, שהוקמו על קרקע פלסטינית פרטית, מעולם לא היו צריכים להיבנות ולהיות מאוכלסים. אנו מקווים שבחודש שנותר עד הפינוי לא נראה שוב ניסיונות חוזרים ונשנים לעקוף את פסיקת בג"ץ".

 

כזכור, בפברואר 2015 הורה בג"ץ למדינה להרוס בתוך שנתיים תשעה מבנים בהתנחלות, שנבנו על קרקעות פרטיות של פלסטינים ללא היתרי בנייה. ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה שהוגשה בשנת 2008 על ידי בעלי הקרקע וארגון "יש דין" בשנת 2008.