אחרי מקסיקו ואוסטרליה – איראן: טראמפ מזהיר מפני אופציה צבאית

טראמפ פותח חזית חדשה מול איראן. בתדרוך שלו הוא מבהיר כי הכל על השולחן – גם ביטול הסכם הגרעין. אבל האיראנים לא מפחדים מהנשיא האמריקני החדש: "אנחנו המדינה החזקה באזור". גורמים בארה"ב: ממשל טראמפ צפוי להטיל, אולי אפילו עד מחר, סנקציות על אישים איראניים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מחריף את הטון, בעיקר מול איראן.

 

הנשיא הצהיר היום (חמישי) כל האפשרויות מול איראן על השולחן - לרבות סנקציות כלכליות ואפילו פעולה צבאית. בבית הלבן של טראמפ  מפנים את הכוונות ישירות לאיראן ומודיעים כי איראן נמצאת "תחת אזהרה" בעקבות הניסויים שעשתה בטילים בליסטיים.

 

איראן עשתה ניסוי בטיל שיוט "סומאר" לטווח 2,000 ק"מ, והיא לא חוששת מאזהרות טראמפ. האיראנים לא עוצרים - הניסוי שלהם מתריס. אחד הדוברים האיראנים אומר שטראמפ הוא "אדם חסר ניסיון" ואין להם בעיה עם כאלה אנשים. "הבכירים האמריקאים צריכים להבין שאיראן היא המדינה הכי חזקה באזור", טען.

 

>> טראמפלנד - כתבות נוספות:

דיווח - טראמפ לנשיא מקסיקו: אם צריך, אשלח חיילים שיילחמו בקרטל הסמים
עוד מינוי של טראמפ: שופט שמרן מונה לביהמ"ש העליון

נשיא האיחוד האירופי: "הצהרות טראמפ הופכות אותו לאיום כמו האסלאם הקיצוני"

 

גורמים בארה"ב טוענים כי ממשל טראמפ צפוי להטיל, אולי אפילו עד מחר, סנקציות על אישים איראניים. הסנקציות יוטלו באופן כזה שלא יפר את הסכם הגרעין. הסנקציות יכללו ככל הנראה כ-8 אנשים תחת צו נשיאותי קיים בנוגע ללוחמה בטרור וכ-17 אנשים תחת צו נשיאותי קיים הנוגע לנשקים להשמדה המונית. המקורות הדגישו כי סנקציות אלו נשקלות כבר זמן מה, אך יוטלו כעת בין היתר בעקבות הניסוי האיראני.

 

ומה בנוגע לידידות של אמריקה? היום מתברר שטראמפ ניהל שיחה קשה עם ראש ממשלת אוסטרליה שבמהלכה צעק עליו ולפי הדיווחים גם טרק את הטלפון בסופה.

 

קודם לכן, התייחס התייחס הבוקר לשינויים במדיניות ההגירה לארצו. "נפתח מערכת הגירה שמבטיחה שהאנשים שמגיעים למדינה אוהבים אותנו ואת הערכים שלנו".

 

טראמפ אמר את הדברים, בארוחת בוקר שנתית עם נציגי הדתות ועל רקע הצו שמגביל כניסת מוסלמים שעליו חתם לפני כשבוע. "לארה"ב יש את מדיניות ההגירה הנדיבה ביותר", אמר הנשיא החדש, "אבל יש את אלו שמנצלים את הנדיבות הזו". הוא הוסיף כי ארה"ב מנוצלת על ידי כמעט כל מדינה בעולם.

 

הנשיא התייחס גם למלחמה העולמית בטרור המוסלמי כשאמר כי על כל האומות לעבוד יחד ולהתעמת עם האיסלאם הקיצוני. "ראינו איומים לחסל את היהודים, עריפות ראשים, דברים שלא ראינו מאז ימי הביניים", אמר טראמפ.