מקלות בגלגלים: כך מונעים יבואני הרכב רכישה מוזלת מליסינג

רכישת רכב מחברת ליסינג זולה באלפי שקלים, אפילו ברכבים חדשים לגמרי שעוד לא נסעו על הכביש. השמאי לוי יצחק קבע כי גם הערך של רכב כזה ירד למרות שהוא חדש לגמרי, והוא ייחשב יד שניה • המגזין הכלכלי "אנליסט" יצא לבדוק מה עומד מאחורי המונופול הזה

מול המחירים הבלתי נסבלים של הרכבים בישראל, עשרות אלפי נהגים עלו כבר על שיטה שחוסכת כסף גדול. במקום לקנות רכב חדש מהיבואן, הם קונים מחברת הליסינג שמורידה מחירים כדי להתחרות בשוק. אלא שאז הגיע לוי יצחק, שמאי הדומיננטי ביותר בענף, וקבע כי על רכב ליסינג חדש תחול ירידת ערך בשיעור של 14% כך שלא ישתלם לרכוש אותו.

 

כך לדוגמא רכב מסוג שברולט משנת ייצור 2016, עלה לענת כ-47 אלף שקלים מחברת הליסינג, במקום 58 אלף שקלים מחיר מחירון - פער של כ-18% פחות. ולא רק זה, הוא נחשב כבר יד שניה, אחרי היבואן שמכר אותה לחברת הליסינג - למרות שהוא "מהניילונים".

 

>> לכתבות נוספות במדור "אנליסט":

מה קורה כשצעירה ומשקיע מנסים לקבל את אותה המשכנתא?

למה יזמים קטנים קורסים תחת חובות ללא תמיכת הזכיינים?

כך תקצב משרד פיתוח הפריפריה אירועים שהדירו חילונים ונשים

 

 

הבעיה תתחיל כשהיא תרצה למכור את הרכב, מחירון לוי יצחק השולט לבדו בתחום, ימליץ על הפחתה של כ-14 אחוזים ממחיר הרכב. הנימוק: מעבר הרכב בדרך בחניון השכרת הליסינג - זאת למרות שהנהגים שהובילו אותו לא הורשו לנסוע בו אפילו קילומטר אחד. כך בעצם תאבד ענת את החיסכון שחסכה, כשקנתה רכב מחברת ליסינג.

מחברת "לוי יצחק" מסרו בתגובה: "שיעור ההפחתה המופיע במחירון מתעדכן בהתאם למחירי שוק עיתיים. עצם רישום שמה של חברת הליסינג ברישיון הרכב, גורם לירידת ערכו בעת מכירתו. בעסקת ליסינג רגילה, שאינה אפס קילומטר, ההפחתה הרשומה במחירון חדה יותר, ועומדת על 22%".