הבדיקה שלו לא תיקח 10 דקות בלבד. עוז בן ה-10 חודשים, חדשות 10

משרד הבריאות הכיר בצורך של פגים בטיפול מיוחד - אך לא יישם זאת בשטח

אחד מכל 10 תינוקות בישראל נולד כפג שסובל מבעיות ייחודיות וזקוק לטיפול מיוחד. לפני שבועיים הוציא משרד הבריאות חוזר מנכ"ל עם שורה של דרישות מתחייבות ומחייבות לרופאים. מסיבה לא ברורה, לרופאים לא נוסף תקציב שיאפשר להם לתת מספיק זמן לבדיקה שאמורה לקחת הרבה יותר מ-10 דקות

בשנת 2016 משרד הבריאות נזכר לראשונה להפנים ולהכריז - לפגים נדרשת התייחסות מיוחדת. חוזר מנכ"ל חדש מפרט כיצד אמורה להיראות כל פגישה בין רופא הילדים לבין הפג והוריו.


חוזר המנכ"ל מפורט ובאמת כולל, לטובת הפג, את כל מה שרופא ילדים חייב לעשות בכל פגישה: לקיחת אנמנזה, בדיקה גופנית ונוירולוגית מלאה, הערכת גדילה, הערכת השגת אבני דרך התפתחותיות, התאמת תוכנית תזונה - וכל זה ב-10 דקות בלבד.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

שרה נתניהו על חקירתה: " לא יכול להיות כלום - כי אין כלום"

הסערה הגיעה: הירקון עלה על גדותיו, הצפה בביה"ח "אסף הרופא"

מזוז: "תופעת ההתקרנפות קיימת במערכת האכיפה"

 

עוז ואחותו התאומה נטע נולדו לפני כ-10 חודשים. זהו גילם האמיתי, כלומר הם יצאו מרחם אמם לפני 10 חודשים, אך מכיוון שהם נולדו כפגים בשבוע ה-26, מבחינה התפתחותית צריך להשוות אותם לתינוקות בני כשבעה חודשים ולא לתינוקות בני גילם.

 

כשד"ר תמי לרון, מומחית לרפואת פגים, פגשה את עוז, היא הראתה לצוות חדשות 10 שהבדיקה שלו אורכת זמן רב, החל משלב הורדת הבגדים והערכת המשקל ועד הפנייה לבדיקות אחרות. כל שלב בבדיקה אורך מספר דקות, ובסך הכל הצטבר זמן הפגישה ל-45 דקות, וזו דוגמא נוספת לסיבה בגללה רופאי הילדים זועמים על כך שמוקצות להם 10 דקות בלבד כדי לטפל בפגים המגיעים אליהם - אורכה של בדיקה ממוצעת לכל ילד שנולד במועד שלו.

 

לא קל להיות הורים לפג. החרדות קשות, וחוסר הוודאות לגבי התפתחות התינוק שזה עתה נולד מלווה את ההורים לעיתים עד כיתה א'. אין ספק שההכרה במורכבות שבטיפול הקהילתי בפג אחרי שיצא מבית החולים חשובה, אבל חוזר המנכ"ל מנותק מהמציאות. אם קופות החולים לא יקצו לפחות חצי שעה לביקור של כל פג או פגה, ההכרה הזו תישאר על הנייד בלבד ותיאלץ אחת מכל 10 משפחות בישראל לא להסתמך על התמיכה הרפואית הכל כך חשובה הזו.

 

תגובת משרד הבריאות: "החוזר גובש בשיתוף איגוד הניאונטולוגיה ומגדיר אמנת מידה לטיפול בעיקר בפגים מורכבים. הוא הועבר לקופות החולים להערות והתקיימו פגישות עם המנהלים הרפואיים. רוב ההערות המקצועיות שהועברו תוקנו בהתאם".