כך הפך בכיר בחברת "מקורות" מחשוד בקיום יחסים בלתי הולמים לפנסיונר מיליונר

"אנליסט": חבר ועד בכיר, חשדות לקיום יחסי מרות עם עובדת, חוקר פרטי מיוחד וחבילת פרישה במיליונים - אלה רק כמה ממרכיבי העלילה המסעירה ב"מקורות", שהושתקו בהסכם חשאי לפני כחצי שנה. אז מהו ההסכם הסודי וכיצד הוא קשור לפרשיית מין בחברה?

בצינורות הארוכים של "מקורות" מתברר שכבר מזמן לא זורמים רק מים אלא גם מידע חמור על יחסים אסורים בצמרת, בילוש מצולם אחר העובדים, התערבות של ועדים להשתקת הפרשה ובעיקר - פיצוי שמן לאחראי למעשים, בסכום של יותר ממיליון שקלים.


הסיפור הזה מתחיל כשעל שולחנו של מנכ"ל החברה, שמעון בן חמו, נוחתת תלונה אנונימית על שחיתויות כספיות לכאורה מצד חבר בכיר ומרכזי בוועד העובדים של "מקורות". בן חמו מזמן את מבקר הפנים, שמצדו מחליט לשכור צוות חקירה כדי להתחקות על עקבותיו של העובד. הבדיקה מעלה שאותו איש ועד בכיר מקיים יחסים אינטימיים עם עובדת הכפופה ישירות למרותו - לשניהם יש משפחות עם ילדים.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

היועמ"ש נועד עם בכירי מ. המשפטים: אין מקום לחקירה ב"פרשת הצוללות"

התובע הכללי החדש בממשל טראמפ בריאיון לחדשות 10: ״נתמוך בישראל״

 

 

 

יחסי מין בין הבוס לפקידה אסורים על פי חוק, לא בחשד שהקשר לא מתקיים מתוך הסכמה - אלא מחשש של האישה לפיטורין במקרה שלא תשתף פעולה. על בסיס ממצאי הבדיקה, שכוללת גם תיעוד אינטימי של השניים מתייחדים בחיק הטבע, בן חמו פונה ליועץ משפטי שמורה לו לטפל בדחיפות בפרשה.

 

כיוון שמדובר בחבר בכיר בוועד, הוא מבקש פגישה סודית עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שמצדו נותן אור ירוק לטיפול משמעתי בפרשה. תהליך מהסוג הזה עושים ב"מקורות" בשיטה שמכונה "וועדת החמישה": פורום שבו חברים שני נציגי ההנהלה, שני חברים בוועד וקול מכריע - שופט בדימוס מתוך רשימה סגורה, שאמור להיבחר בהסכמה בין הצדדים.

 

אלא שהוועד מגן על הבכיר ולא נותן אישור למינויו של השופט; הטיפול ביחסי המין האסורים בצמרת החברה נתקע. במקום להתעמת עם הוועד החזק, לפנות למשטרה בן חמו מזמן את העובד למשרדו, כדי להציג הצעה מפתה: "אם תפרוש בשקט ניתן לך פנסיה מוקדמת, פלוס מענק של מיליון שקלים".

 

הבכיר, בשנות החמישים לחייו, שוקל את הדיל - ומאשר. כך נולד הסכם שתיקה מביך שמתגמל את העובד רק משום שהוא חבר בכיר בוועד: "החברה תשמור על כבודו של העובד, ותימנע מכל פרסום או מסירת מידע". הנוסחה של "מקורות", במקרה הזה, ברורה: מי שקיים יחסים אסורים התחמק מלתת דין וחשבון, וקיבל פיצויים בשבע ספרות.

 

הסכם הפרישה עצמו זכה לאישור מרשות החברות הממשלתיות ומהממונה על השכר באוצר. אלא ששם טוענים שעודכנו רק בסכומים - לא בנסיבות הפרישה הקשות ולא בחשדות לעבירות מין. ביקשנו מ"מקורות" מסמכים שיוכיחו אחרת, החברה סירבה להעביר דבר.

 

מחברת "מקורות" נמסר: "העובד הועסק בחברה כ-40 שנים. הוא פרש במסגרת הסכם הפרישה עליו חתמה החברה באישור כל הגורמים הרלוונטיים. תנאי פרישתו של העובד אושרו על ידי דירקטוריון החברה, רשות החברות הממשלתיות והממונה על השכר באוצר. החברה פעלה בעניין ללא דופי, בשקיפות מלאה ובאופן מיטבי".