אנליסט: כיצד בנק הפועלים ובנק לאומי הופכים את הצ'ק הדחוי לתשלום במזומן?

מסרתם צ'ק דחוי לבעל הדירה, לגננת או לבעל עסק? בדיקת אנליסט חושפת כיצד הבנקים מאפשרים לפרוע את הצ'קים הדחויים שלכם באופן מידי, מבלי שמבוצעת כל בקרה אנושית. "כשהבנקים מפקידים הם מפרים את חובתם"

גם בעולם שהופך דיגיטלי יותר מיום ליום, לצ'קים שמור מקום של כבוד בארנק של רוב הצרכנים בישראל: מדובר במכשיר שמאפשר לנו לדחות את התשלום לחברה או לספק, על חשבונם, בלי לשלם ריבית כפי שהיה קורה אילו הסכום ירד מהמינוסים שלנו באופן מידי.


אלא שמבדיקת "אנליסט", ומתביעה ייצוגית שהגישה בעניין קבוצה של לקוחות, עולה שלפחות בשני הבנקים הגדולים במערכת - "פועלים" ו"לאומי", צ'קים דחויים הופכים לתשלום במזומן: כשמישהו מפקיד במסוף האוטומטי המחאה שהעברתם לו בגובה שגרתי, עד 5,000 שקלים, הנייר לא יועבר לבדיקה אצל פקיד אלא למחשב שינכה אותה מיד - בלי לבדוק אם תאריך הפירעון עבר, או שאולי טרם הגיע.

 

לכתבות נוספות ב"אנליסט":

"אנליסט": ביקור בתאגיד השידור שמתנדנד בין חיים למוות, בגלל התערבות נתניהו

סערת "מקורות": הדוח החמור על הקשרים בין חברת המים לנתן אשל

אנליסט: מגשרים פותרים סכסוכים במיליונים ללא ידע מתאים

 

בבנק קוראים לזה "התייעלות" שמוזילה משמעותית את עבודת הבקרה, ואתם? תשלמו עוד ריבית על המינוס שגדל בלי שהרגשתם, אולי גם עמלה על צ'ק שחזר, אלא אם ניהלתם מעקב כדי לתפוס בעצמכם את הפאול הפיננסי. "כשהבנקים מפקידים הם מפרים את חובתם לוודא את הפרטים", אומר עו"ד אורן אוזן.


חשוב לציין שלא כל הבנקים עובדים באותה שיטה עקומה: ב"דיסקונט" ההמחאה הדחויה חזרה כבר למחרת ההפקדה הלא כשרה. אבל במציאות שבה שני שחקנים חולשים על חצי מהשוק, המחדל של "פועלים" ו"לאומי" גורם לרוב הכסף לעבור מוקדם מידי מהחשבונות שלכם לאחרים, באופן שעלול להעמיק את המינוס של מאות אלפי ישראלים - ובעיקר, לאבד אמון במי שאמור לנהל את כספם.