המקור לזיהומים. מושב בן זכאי, חדשות 10 - צילום מסך

יבנה השחורה: השכונה הירוקה שסובלת ממפעל מחזור מזהם בשליטת עבריינים

שכונה חדשה וצעירה ביבנה סובלת כשנתיים מזיהום אוויר קשה מאוד שמגיע מיישוב בן זכאי הסמוך, בו משפחות פשע הקימו אתרים לא חוקיים לשריפת פסולת בניין. משטרת ישראל והמשרד להגנת הסביבה מנסים לסגור את האתרים ללא הצלחה

  • פורסם ב:
  • 25/09/2016 00:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/09/2016 00:13
  • |
  • כתבים:
  • ינון מילס

בשנים האחרונות הוקמה שכונה גדולה וחדשה ביבנה - 4,000 יחידות דיור חדשות נבנו תוך שלוש שנים, עם מרכזי קניות, גנים גדולים ושירותי תברואה משופרים. אבל על בעיה אחת לא מצליחים תושבי השכונה להתגבר במשך שנים - זיהום אוויר קשה מאוד, שגורם לתושבי המקום לחלות במחלות ריאה.


התושבים של יבנה הירוקה טוענים כי התופעה המוזרה מתחילה מוקדם בבוקר. "מריחים ריח חזק מאוד של גז או גומי", אומרת תושבת אחת, "ריח כימי חזק ששורף בקצה הנשימה", מתארת תושבת אחרת.

 

>> לכתבות נוספות במדור "בארץ":

רכבת ישראל: רכבות ת"א יחזרו לפעול החל ממחר בבוקר

תחזית מזג האוויר: עליה בטמפרטורות, לקראת שבוע נוח

"משהו קטן וטוב": הילדים שמכינים מקלות הליכה עבור קשישים וקשישות

 

הכתובת לזיהום היא מושב בן זכאי הסמוך - בו כ-15 משפחות, חצי מהמשקים ביישוב, נמצאים בעלות משפחות פשע שמפעילות אתרים לא חוקיים לפינוי, מחזור והשמדת פסולת בניין. "אומרים שזה כבר שנים כך במושב הזה", אומרת מיכל, אם לשניים שמתגוררת ביבנה הירוקה, "האזור לא היה מיושב כל כך בשנים האחרונות ולכן לא היו הרבה תלונות עד כה".


המאבק של יבנה הירוקה נגד הזיהומים נמשך כבר יותר משנתיים, ולא סתם כל מי שהיה מעורב בו מבקש שלא להיחשף. "התקשרו אליי ואמרו לי שיודעים לאיזה גנים הילדים שלי הולכים, יודעים איפה אני גרה, וכדאי שאפסיק עם הפעילות שלי בהקדם. כולם כאן ממש מפחדים", אומרת אחת מהאימהות שהשתתפו במאבק.


הוסיפו לכך את העובדה כי הטיפול בתופעה נמצא בתפר שבין אחריותה של משטרת ישראל לבין אחריותה של "המשטרה הירוקה" של המשרד לאיכות הסביבה, וקבלו בעיה שקשה להעלימה. "כל אחד מפיל את זה על השני והידיים שלנו כבולות", מסכמת אם שהשתתפה במאבק.


שגיא עזני מהמשטרה הירוקה, חושב שהסוף של הזיהומים מבן זכאי קרובים מאוד. "בחודשים האחרונים החל להתנהל שיתוף פעולה מסודר ומאורגן נגד כל הגופים באזור. אני לא יכול להתחייב על תאריך לסיום הזיהומים אך הוא קרוב מתמיד", הוא אומר.

תגובות:

משטרת ישראל: "בשנה האחרונה הובילה משטרת ישראל מספר מבצעי אכיפה במושב בן זכאי בשיתוף הרשויות השונות והביאה לפתיחת הליכים בשורה של עבירות איכות סביבה, זיהום אוויר ובטיחות בחומרים דליקים. המשטרה מסייעת במבצעי אכיפה אלה לכלל גופי האכיפה במטרה למצות את הדין בעבירות שבתחום אחריותם".

 

המועצה האזורית חבל יבנה: "צוותי הפיקוח במועצה עוסקים כיום בביצוע חקירות, איסוף מידע וחומרים להגשת כתבי אישום, בהם גם בגין אחד ממוקדי השריפות. נגד החשודים יוגשו כתבי אישום על עבירות רישוי עסקים, איכות סביבה וחוקי עזר. אנו נותנים עדיפות להגשת כתבי אישום בנסיבות של סיכון שלום הציבור או בריאות הציבור".