סעיד פארוק, מבצע הטבח בסן ברנארדינו, רויטרס

אור לגויים: כיצד הפכה ישראל למובילה עולמית ביצוא תוכנות ריגול למשטרים אפלים

מ-8200 היישר לידיהם של רודנים במשטרים אפלים: כיצד הפכו יוצאי יחידות טכנולוגיות מובחרות לספקים מובילים של תוכנות ריגול לרודנים?

חמש מאות עובדים יש בסלברייט, והיא החברה הגדולה ביותר בעולם בתחום. מכשירי הפריצה שלה שלה משווקים לסוכנויות מודיעין, כשמשטרות בכל העולם עומדות בתור כדי להעזר בשרותיה. מדי פעם המכשירים האלה נקלטים בעדשת המצלמה כמו בפיגוע בפריז למשל, או מאחורי הקלעים כמו בפיגוע בסן ברנארדינו, שם האף בי איי לא הצליח לפרוץ לנייד של המחבל עד שסלברייט נכנסה לתמונה. כמובן שבחרה לא יאשרו דבר מכל זה, אל הנה שאלה שאי אפשר להמנע ממנה: מה קורה אם הטכנולוגיה המופלאה הזאת נופלת לידיים הלא נכונות?


לעוד כתבות בנושא:

מה קורה כשהידע שנרכש בצבא ובמערכת הביטחון מגיע לידי השוק הפרטי?

הפעיל הערבי וההודעה המסתורית: נחשף הסוד הישראלי מאחורי הפריצה למערכת ההפעלה של אפל

 

ובכן זו כבר לא שאלה תיאורטית, כי אם טענה ממשית של האו"ם. בדוח מיוחד של מועצת הביטחון של האו"ם שפורסם בינואר 2016,  נטען כי בשנה האחרונה גבר מאוד גל המעצרים של פעילים פוליטים ומתנגדי שלטון בדרום סודן. הדוח קובע שריבוי המעצרים על ידי המודיעין הדרום סודני קשור ישירות ליכולות המעקב החדשות שקנתה המדינה מישראל.

 

אז הנה הסוד הכי גלוי בתעשייה: אף אחד לא אוהב לדבר על סייבר התקפי - על עשרות חברות ישראליות שבשנים האחרונות כבר לא משווקות מערכות מתוחכמות שמגינות מפני האקרים ומרגלים מסביב לעולם אלא עושות בדיוק את ההפך. סטארטאפים על גבי סטארטאפים שמוכרים את היכולת לרגל, לעקוב, לפרוץ ולאתר מידע או אנשים. וכשהסיפורים האלהה כן יוצאים החוצה - הם מייצרים הרבה מאוד רעש.

 

אחמד מנסור, פעיל זכויות אדם מאיחוד האמירויות נירדף כבר שנים על ידי זרועות המודיעין במדינה. התוכנה הישראלית שבעזרה ניסו להגיע אליו ניצלה נקודות תורפה במערכת ההפעלה של האייפון שבענקית הטכנולוגיה לא הכירו ומהרו כמובן לתקן. אז איך הגיעה תוכנה ישראלית לאיחוד האמירויות? תופתעו, חברות ישראליות חזקות מאוד בימדינות טוטאליטריות. כיום יש עדויות לחברות ישראליות נוספות שעובדות באוגנדה,  כך למשל חליפת אימיילים שהודלפה לויקיליקס מראה כי ענקית הישראלית נייס, ביקשה לשווק למדינה תוכנות ריגול והתקפה. באימייל ששלח בכיר בחברת נייס לקולגה בחברת האקינג טים האיטלקית, הוא כותב: "מקס היקר, יש לנו הזדמנות לעסקה חדשה ומבטיחה באוגנדה - הלקוח הוא משרדו של הנשיא. נבקש להציע לו א, השירותים הבאים: עשרה סוכנים, חמישה מפעילים, שיטות הדבקה ושיטות תקיפה.בברכה, דותן".

 

ליברמן עם שרי החוץ של אתיופיה, דרום סודן ואוגנדה
 

ליברמן עם שרי החוץ של אתיופיה, דרום סודן ואוגנדה(שחר עזרן)

ועל פי פרסומים זרים, מידע על עסקים שעושות חברות ישראליות, צצו בשנים האחרונות בירשימה לא סימפטית בכלל של מדינות: רוסיה, ניגריה, קולומביה, פרו, כווית, אוקראינה, טורקמניסטן, קירגיזסטן, אתיופיה, תאילנד, ואפילו טרינידד וטובגו. וזו, אגב, רשימה חלקית בלבד.

 

אבל כל התעשייה הזאת פועלת תחת מעטה כבד של חשאיות - כנראה מפני שמי שמניעים אותה הם הקצינים הבכירים שמשתחררים מהיחידות היוקרתיות ביותר של צה"ל - חומר הגלם האיכותי ביותר שממנו מורכבת תעשיית הסייבר הישראלית - יחידה 8200 והנגזרות שלה. ביום שהם פושטים את המדים השכר ההתחלתי שלהם נע בין שנים עשר לשלושים אלף שקל בחודש. ומי שתוהה איך הפך הסייבר הישראלי לתופעה עולמית - צריך להבין משהו על ההכשרה שעוברים הצעירים שמגיעים מהיחידה שהפכה להיות אחת החשובות ביותר בצה"ל. אחרי ההכשרה מגיע השירות עצמו - על פי פרסומים זרים יחידה 8200 אחראית על תקיפות סייבר מהמתוחכמות ביותר שראה העולם - מהכור הגריעיני בנתנז ועד שיתוק מערך טילי הנ"מ הסורי - התקפות סייבר שאי אפשר ללמוד בשום מקום אחר. אותם אנשים בונים את הטכנולוגיה שמגיעה למדינות מפוקפקות ואי אפשר שלא לתהות - מי בעצם שומר עליהם? וזה החלק האחרון בסיפור הזה והוא מתחיל ונגמר בדג רקק. צעיר בן 18 שהמשטרה הפכה השבוע למוח קרימינלי מהמסוכנים שפעלו פה.

 

האקרים: האם בוגרי 8200 מעל לחוק?
 

האקרים: האם בוגרי 8200 מעל לחוק?(fottolia)

ד' והשותף שלו מכרו תוכנה שנעשה בה שימוש בעייתי - תקיפה והפלת שרתים. וזה לא משנה אם מקבלים את גרסת הצעירים שטוענים כי לא ידעו או מקבלים את גרסת המשטרה - הנזק שהשניים האלה גרמו לא ניתן להשוואה לנזק הפוטניאלי שעלולות לגרום התוכנות הישראליות שמסתובבות היום בכל המקומות הלא נכונים. אבל במועצת המנהלים של ד' לא יושב גנרל בדימוס ואין לו חברה שמעסיקה עשרות יוצאי 8200. אז בזמן שהם ירוויחו מיליונים החיים של ד' ככל הנראה ייקרסו. והגיע הזמן לשאול אם המשוואה הזאת באמת הגיונית.