ראש העיר נתניה מרים פיירברג בבית המשפט, בדיון בהארכת מעצרה בפרשת השוחד בעירייה, חדשות 10

נתניה שלה: "מרים, בלשון בוטה, סירסה את כולם"

בנתניה לא מקובל לצאת בגלוי נגד ראשת העיר. אבל בעיר לא נמצאו רבים שהופתעו ממעצרה השבוע. לאורך השנים מספרים, צפו ועלו טענות נגדה, אבל שום דבר לא דבק. האם הכוח שצברה הוביל את מתנגדיה לפנות למשטרה?

  • פורסם ב:
  • 10/09/2016 15:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/09/2016 23:55
  • |
  • כתבים:
  • איתי ורד

"זה הולילנד של נתניה. משום מקום עלתה פה מפלצת שחוסמת לחצי מהרחוב את שדה הראייה לים". ב-18 השנים האחרונות נתניה היא הממלכה של מרים פיירברג. בנתניה לא מקובל לצאת בגלוי נגד ראשת העיר. אוהבים את פיירברג בנתניה, ולמרות זאת, לא נמצאו הרבה אנשים מופתעים מהמעצר השבוע.

 

"ידעו שיש הסדרים, ידעו שיש חשד לקבלת טובות הנאה, ידעו שיש מתן שוחד, קבלת שוחד", אומר יוני ג'ורנו, מתמודד לראשות העירייה. "ידעו הכל. אבל משום מה, שום דבר לא דבק בה. קראו לה 'מרים טפלון'".

 

כתבות נוספות בנושא:

>> הקלטות נוספות מעיריית נתניה: "הוא נותן להם שעות נוספות תמורת בוכטה"

>> בכיר בעיריית נתניה: "פיירברג אמרה - 'תעשה טעות - אני אקרע אותך'"

>> חבר מועצת העיר נתניה: "כשפיירברג נמצאת, אף אחד לא מדבר"

 

השבוע מצאה עצמה מי שחרטה על דגלה מלחמה בפשע, במעצר יחד עם בנה צפריר ומספר מקורבים נוספים, בהם בעלה לשעבר. החשד: קבלת שוחד באופן שיטתי. כרגע נבדקים ארבעה מקרים שונים בעיר. הראשון שבהם - בניין קוראל. פיירברג קנתה ב-2005 באמצעות נאמן 2.5% מהקרקע שיועדה במקור לבניית מלון של אברהם תשובה, אחיו של טייקון הגז. אבל העירייה בראשותה אישרה את שינוי היעוד, ובמקום מלון, מסתיימת בימים אלה בנייתו של מגדל מגורים יוקרתי בן 19 קומות. פיירבר, על פי החשד, קיבלה בתמורה לזכויות בקרקע דירה בקומה ה-11.

פרויקט אחר שנקשר בפרשה הוא "T Towers", גם הוא של תשובה. צפריר פיירברג, הבן של מרים, מחזיק ב-20% באחד הפנטהאוזים כאן. הבוקר פורסם ב"הארץ" שפיירברג לא רק מחזיק באחוזים בפנטהאוז, אלא גם משתתף במה שמוגדר "יעוץ משפטי" לגבי אחד משלושת הבניינים בפרויקט. מתושבי המגדל גבו תשלום נוסף עבור ייעוץ. הרווח לצפריר מוערך ביותר ממיליון שקלים.

 

"התיק הזה, אנחו מלווים אותו למעלה משנה, אני חושב, מאז הפעם הראשונה שאזרח ניגש אלינו ואמר שמשהו לא בסדר בעיר", מספר עו"ד תומר נאוה מהתנועה לאיכות השלטון. נוצר סחף. אזרח ראשון פונה ועוד אחד, ומקבלים מסמכים מסמרי שיער. מכתב רשמי של ראש עירייה עם הלוגו הרשמי של עיריית נתניה. אומרת 'אל תתקשר עם אותו אדם' וכותבת לו: 'הרוכש רוצה לקחת ולהפוך את זה למלונות, הוא אדם מפוקפק, עושה עבירות בנייה'".

לדברי נאוה, אותו איש עסקים אף נפגש עם פיירברג: "אותו אדם ישב אצלנו במשרד וסיפר לנו שרגע לפני שהיא פנתה למנהל מקרקעי ישראל, היא זימנה אותו למשרד שלה ואמרה לו: 'תשמע, יש דרך אחת לעשות את העסקה הזאת - והיא בעזרתי. אני אהיה מעורבת בעסקה באמצעות האנשים שלי, או שלא תהיה עסקה".

"לאחרים לא מאשרים כדבר שבשגרה הארכה? זה דבר שבשגרה", נשמע איש העסקים בשיחה עם פקידה בעיריית נתניה בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 10. "מאשרים. אני מודיעה לך שמאשרים. אצלך היה איזה מישהו ששם עין. לדעתי זה ראש העיר", משיבה הפקידה. איש העסקים: "בסדר, אבל מה ביקשתי? הרים וגבעות?" הפקידה: "מרים, בלשון בוטה, סירסה את כולם".

 

צפריר פיירברג בהארכת מעצרו
 

צפריר פיירברג בהארכת מעצרו(חדשות 10)

חיים פרידריך, ראש סניף הליכוד בעיר, וצביקה ליבר, שהקים בשנה האחרונה מקומון, נחשבים בנתניה למי שהרימו את נס המרד נגד פיירברג. "אני היחיד שיצאתי בעניין הזה ושיתפתי את חברי צביקה ליבר. לבעלה לשעבר היה עסק בקדימה והוא קרס. לפני 18 שנה, ביקשה משפחת פיירברג הנחה בארנונה מעיריית נתניה, לפני שנבחרה לראש עיר. פתאום יש לה 4.5 דירות", מתאר פרידריך.

אבל ייתכן שהכול התחיל מסכסוך פנים ליכודי. "התחושה בעיר היא תחושה של כמו שאיבדו אמא. היא שינתה את העיר מקצה לקצה, היא חיזקה את רשויות החוק בנתניה", אומר ראובן חסן, פעיל הליכוד בנתניה. "היא החליטה לפקוד אנשים והיא פקדה, לדעתי, 1,800-1,500 איש וזה הטריד מאוד את הפלג השני של הסניף, ושם נוצר הקרע. ואז, כשאנשים מדברים אחד על השני, רשויות החוק חייבות לבדוק. אז אם נתנו לה לחתום על ההיתרים והיא אמרה 'חתמתי בטעות', תאמינו לה. 18 שנה של עשייה, 18 שנים שאני יודע שהיא מתרחקת מיזמים".

 

בניין עיריית נתניה
 

בניין עיריית נתניה(חדשות 10)

פיירברג עצמה התייחסה לטענות מעלה במסגרת חקירתה. כשנשאלה ראשת עיריית נתניה מהיכן השיגה את הכספים למימון הדירה היוקרתית במליונים - השיבה ראש העיר כי המדובר בדירה שלה ושל בן-זוגה, רוני איכר, שאותה מימנו בעיקר באמצעות כספי החסכונות, הפנסיה וקופות הגמל של הבעל שהיה קצין בדרגת תת-אלוף צה"ל.

 

באשר לקשריה, לכאורה, עם גורמים עבריניים, השיבה פיירברג כי פעלה כל העת למיגור הפשיעה בנתניה, והזכירה להם שרימון הושלך לביתה. "גורמים כלכליים שנלחמים כדי להשיג שליטה על קרקעות בנתניה, הם שעומדים מאחורי הנסיונות להפליל אותי", אמרה פיירברג לחוקרים.