שיטת לבייב: הכפר הנידח, ההבטחות הגדולות - והפרויקט שלעולם לא ייבנה

לפני שמונה שנים רכשה חברת "אפריקה ישראל", מאות דונמים של אדמה חקלאית באזור נידח באוקראינה עם הבטחה לפתוח במקום קניון. אלא שהחוק האוקראיני אוסר על בנייה במקום ושמונה שנים אחרי, בשדות עוד צומח התירס והכספים של כולנו ירדו לטמיון. "כשמישהו עושה מאמצים רבים לקנות חול במיליונים, בדרך כלל זה מישהו שהכסף מגיע אליו"

  • פורסם ב:
  • 26/08/2016 22:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/08/2016 23:53
  • |
  • כתבים:
  • אילה חסון

ויליקיה אלכסנדריבקה, כפר נידח בבוריספול שבמחוז קייב. הזמן שם, נדמה, עצר במאה הקודמת, חקלאים קשי יום קיבלו מה קולחוז אדמות בחינם כי באוקראינה האדמה היא כמו חול. לפני שמונה שנים רכשה "אפריקה ישראל" מכספי הפנסיה של כולנו 1,200 דונמים בכפר. הסכום, כפי שנכתב בדוח של החברה משנת 2008, הוא 119 מיליון דולרים ששולמו על ידי AFI אוקראינה. "בכוונתה של AFI אוקראינה להקים מספר פרוייקטים רחבי היקף עם מרכז מסחרי גדול בנייני מגורים וחניון", הוסבר. שמונה שנים אחרי, אין קניון ואין חניון. רק שדות של תירס.

 

עוד בחדשות 10:

 

"מדובר בכפר נידח שהולכים לבנו בו פרויקט מגלומני על כ-5,000 דונם. בסוף, מכל העיר הזאת שלא נראה שיש לה ביקוש, קונים רק 1,200 דונם, משלמים במזומן את כל הסף המופרך על הקרקע ואז הפרויקט פשוט נגוז. לקחו לפחות 30 מיליון דולר מכספים ציבוריים, מהכספים שלנו, מהפנסיה שלנו, ופשוט העלימו אותם לאיזה חור", אומר עו"ד אורי קישר, מומחה לדיני חברות.

 

כל אדם הבקי במעט במתרחש באוקראינה היה מבין ששום קניון לא יקום בכפר. לידי חדשות 10 הגיעו פסקי דין של בית המשפט לענייני כלכלה של קייב אוקריאנה. המדינה תובעת את פורום DS ואת DS-1, חברה של AFI אוקריאנה של אפריקה ישראל. בשפה מליצית קובע בית המשפט כי הוא מבטל לאלתר את רכישה של 30 דונם בכפר וויליקיה  אלקסנדריבקה.

 

החוק האוקראיני קובע לתאגיד זר אסור לקנות קרקע חקלאית. פסק הדין מפרט שהאדמות הללו מיועדות לחקלאות ולמדע בלבד. "אין בעסקה הזו שום היגיון - לא כלכלי, לא משפטי", אומר קידר. "אף אחד לא נתן שום הסבר. ערך הקרקע באוקראינה הוא אפסי. למעשה, מדובר בקרקע שאי-אפשר לבנות עליה ואי-אפשר שהיא תהיה בבעלות זרה. זו קרקע שנועדה לחקלאות בידי חקלאים אוקראינים".

 

ניסיון לעקוב אחרי מהלך העסקה התמוהה הוביל למסע מסחרר בין עוד ועוד חברות. מאפריקה ישראל לחברות הבת שלה AFI פיתוח, AFI אוקריאנה, AFI רוסיה, AFI DS, AFI DS-1, AFI DS-3, חברות שרושומות בקפריסין וכאלה שנרשמות באוקראינה ומשנות בעלות ביום שבו הן נרשמות. לרוב בעל השליטה הוא לב לבייב. גם ההסבר בדוח של אפריקה ישראל לעסקה הזאת כאילו נכתב בסינית. רואי חשבון, כלכלנים ועורכי דין שנחשפו לדיווח, התקשו גם הם להסביר את הכתוב.

 

"זה אחד הדברים הכי פחות ברורים שראיתי בדוח כספי. זה איזשהו סעיף שנמצא בתוך 800 עמודים של דוח, כתוב בצורה מעורפלת ולא ברורה", טוען עו"ד גלעד סער. "הדוחות כתובים כך שלא ניתן לעקוב אחרי עסקה, מה קרה שם", מוסיף עו"ד קידר. "הכל קצר, העברית לא תקנית. משפטים מתחילים ונגמרים, חברות נעלמות. רב הנסתר על הנגלה. מה שאפשר להבין הוא שיש מורכבות של חברות מקומיות, חברות זרות, שותפות, שכנראה נועדו לבלבל. כשמישהו עושה מאמצים רבים כדי לקנות חול ב-30 מיליון דולר, בדרך כלל זה מישהו שהכסף הזה מגיע אליו".

 

פסק הדין שהוצג מעלה הוא רק אחד מכמה פסקי הדין שמבטלים את העסקה הזו. במשרדי אפריקה ישראל טוענים שלא היה מושג על פסקי דין אלה - זאת, למרות העובדה שנקבע באחד מהם שבשל ביטול העסקה, מוכר הקרקע חייב להחזיר ל-AFI DS-1, כלומר לאפריקה ישראל, סכום של 2.5 מיליון גריבנה, שהם חצי מיליון דולר. לא זו אף זו, האדמות הוכחו בשנת 2014 לחברת "אגרו" האוקראינית.

 

הכפר ויליקיה אלכסנדריבקה, בו רכשה אפריקה ישראל אדמות
 

הכפר ויליקיה אלכסנדריבקה, בו רכשה אפריקה ישראל אדמות(חדשות 10)

 

מקבוצת "אפריקה ישראל" נמסר בתגובה: "מדובר בעסקה שבוצעה במהלך העסקים הרגיל של הקבוצה לפני כשמונה שנים. באותה עת רכשה הקבוצה נכסים רבים ברחבי העולם, לרבות  קרקעות לפיתוח, השבחה ושינוי ייעוד עתידי, כאשר עסקאות אלו לוו, בין היתר, על ידי עורכי דין מקומיים ובהתאם להוראות הדין החלות בכל אחת מהמדינות בהן בוצעה כל אחת מהעסקאות. עסקאות אלו, כמו גם עסקת בוריספול, דווחו במסגרת דוחותיה הכספיים של הקבוצה".

 

 

בהתייחס לשאלה - האם העובדה שבית המשפט באוקראינה ביטל כמה מהעסקאות הללו והורה להעביר את הכסף קיבלה התייחסות בדו"חות של "אפריקה ישראל": "לא מוכרת לקבוצה ה'עובדה' הנטענת בדבר ביטול "העסקאות הללו" ולא ברור למה הכוונה ב"עסקאות הללו". כך או כך למיטב ידיעתנו, עסקה זו לא נדונה בבית המשפט ולא בוטלה על ידי בית המשפט או על ידי אף גורם אחר. מאפריקה ישראל נמסר שגורם שמצוי עם מר לבייב בסכסכוך אחראי למסירת המידע".