כאוס בשכם בעקבות הלוויתו של אחמד חלאווה, חדשות 10

בעקבות המתיחות בין פתח לחמאס: ישראל עלולה לשלם את המחיר בפיגועים

כחודשיים לקראת הבחירות ברשות הפלסטינית, בכירי פתח קוראים לאבו מאזן לדחות אותן מחשש להתחזקות חמאס. המתיחות מורגשת במיוחד בשכם - חמושים מתעמתים שם בימים האחרונים עם המשטרה הפלסטינית, שהרגה ללא משפט עציר מהפתח. איזה מחיר עלולה ישראל לשלם בעקבות המתיחות?

רצף תקריות אלימות בשבועות האחרונים בשכם גורם לתחושה של כמעט אנרכיה. מה שׁהצית את העימותים הקשים השבוע היה אירוע קשה שבו היכו שוטרים פלסטינים למוות מבוקש שנעצר שלשום.

 

ההרוג, אחמד חלאווה, נעצר בחשד שתכנן מוקדם יותר אירוע שבו נורו למוות שני שוטרים פלסטינים בקסבה של שכם. משפחתו של חלאווה טוענת: עשו בו לינץ' ורצחו אותו. נאסר אבו ג'יש, מתאם הפלגים הפלסטיניים במחוז שכם אמר לחדשות 10: "לא ייתכן שאדם יוצא להורג בדרך כזאת".

 

‏המוות של חלאווה הביא לעימותים נרחבים במרכז שכם בין אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לחמושים. מנהיג הפתח בשׁכם ג'מאל טיראווי פוגש את צוות חדשות 10 היום (רביעי) כדי להסביר לישראלים מה קורה בעיר.

 

 

הוא מספר לנו על חששו כי האירועים יצאו משליטה: "אני הכרתי את חלאווה, מה שקרה הוא פשע. להערכתי המצב יהיה קשה יותר".

וברקע המתיחות, אמורות להתקיים הבחירות לרשויות המקומיות, שיהיו בשטחים בתחילת אוקטובר. הסקרים מעידים על יתרון למועמדים מטעם חמאס ובפתח יש מחלוקת בנוגע לצעד הבא שאותו הרשות צריכה לנקוט.

 

יש מי שרוצה לקיים את הבחירות ויש מי שקורא לאבו מאזן לדחות אותן מיד כדי למנוע ניצַחון של חמאס. בשכם פועלים חמושים רבים שהיו פעילים באינתיפאדה השנייה במסגרת גדודי חללי אל-אקצא, הזרוע הצבאית של הפתח, ולא התפרקו מנשקם. גורמים אלו מסרבים לסור למרותם של המנגנונים הפלסטיניים ושל הרשות.

 

בחירות במצב של פילוג בפתח יביאו להשתלטות של חמאס על העיריות בערים הגדולות בשטחים ולחיזוק מעמדו של חמאס בגדה. מצב כזה עלול להביא לאנרכיה בשטחים ולערעור שלטונו של אבו מאזן.

 

‏כך יתחזקו שני גורמים: חמושים ורעולי פנים - וגם חמאס. אם הדבר יגיע לכך, ישראל תתקשה לעמוד מנגד שכן כאוס מוחלט בשטחים משרת את הקיצונים ומגביר בהכרח את הפיגועים.