נתניהו. "פה לעוד הרבה זמן", רויטרס

אחרי סערת הסרטון החדש של נתניהו: 10 מיליארד שקלים יוקצו למגזר הערבי

אתמול ראש הממשלה פרסם סרטון בו קרא לערביי ישראל להשתלב בחברה הישראלית. בפוליטיקה הישראלית נרמז כי נתניהו מתחנף לציבור הערבי בדיוק כשבמשרד האוצר מפרסמים כי יותר מ-10 מיליארד שקלים יוקצו למגזר בחמש השנים הבאות

מילים חמות כמו אלה שאמר אתמול ראש הממשלה נתניהו לאזרחי ישראל הערבים, לא אמר כנראה אף ראש ממשלה לפניו. אז למה הסרטון מתקבל בחשדנות כזאת?

 

אולי בגלל דברים קטנים כמו טעות בערבית, אולי מפני שהסרטון פורסם בעברית בדף צדדי, ובדף מרובה לייקים פי כמה פורסם סרטון באנגלית שנועד לאזניים זרות. יו"ר סיעת 'הרשימה המשותפת' איימן עודה, אמר אמש כי "בשם המגזר הערבי, איני מאמין למפגן הצביעות".

 

אולי זה בגלל העיתוי האינטרסנטי- רגע לפני שמשרד האוצר מפרסם את עיקרי תכנית החומש. יותר מעשרה מיליארד שקלים תקצה המדינה למגזר הערבי בחמש השנים הקרובות. עד שני מיליארד וחצי מהם יהיו בכסף מזומן לרשויות, והיתר בשינוי סדרי עדיפויות.

כך - ארבעים אחוזים מתקציבי התחבורה הציבורית יופנו למגזר עד להשגת שיוויון, אחוז דומה מתקציבי הקמת אזורי תעשיה, ארבעים אחוז מתקציב משרד הנגב הגליל והפריפריה וגם השקעות נרחבות בתשתיות כמו גנים, מעונות ומבני ציבור- וזאת מתוך מטרת על לעודד השתלבות בשוק העבודה.

 

כששר הביטחון ליברמן דיבר אתמול בכנסת על מקלות וגזרים, התכנית הזאת מילאה את תפקיד הגזר הגדול. בנוגע למקלות הרחיב היום מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך במפגש עם ראשי רשויות בדואיות בצפון. "הרוב המכריע של הציבור יבין שאנחנו רציניים ויצמצם את המעורבות שלו בפשיעה", אמר אלשיך.

 

אם לשפוט על פי הצהרות הפוליטיקאים, המדיניות ביחס למגזר הערבי עומדת לפני שינוי דרמטי. אבל אם לא יבוא שינוי חד גם ביחסים שבין נתניהו וממשלתו למגזר- לא ברור תהיה מידת ההצלחה של המקלות והגזרים האלה.