התובע: "למה אתה טוען שהמג"ד שיקר?" אזריה: "הבין שטעה ופחד מהעיתונות"

החייל המואשם בהריגת פלסטיני שביצע פיגוע דקירה טען פעם נוספת כי המג"ד שלו בעת האירוע שיקר בעדותו בבית הדין הצבאי. התובע: "אני נותן לך הזדמנות אחרונה להסביר מתי חשת סכנת חיים? לא חשת סכנה ברורה, ירית מסיבות אחרות". אזריה השיב: "אתה מדבר כאילו יש לך ניסיון, בשטח זה שונה. אתה מזהה סכנה ומנטרל אותה"

היום השלישי לחקירת אלאור אזריה. שלב החקירה הנגדית בעדותו של החייל אלאור אזריה התחדש הבוקר (שלישי) בבית הדין הצבאי ביפו. בתחילת הדיון אזריה נשאל על כך שבחקירתו טען ששמע צעקות שיש על המחבל מטען ולכן ירה. "לא רק בגלל הצעקות יריתי במחבל, לא שמתי לב מי צעק", הוא השיב.

 

עוד כתבות בנושא:


>>> אזריה העיד: "מרגיש בגידה מהמפקדים, זרקו אותי לכלבים

>>> אזריה בחקירה הנגדית: "חלק גדול מהעדים שהיו בו שכחו או תיקנו פרטים"

>>> המג"ד של אזריה: "הייתה תחושה שהוא לא דובר אמת"

 

התובע הצבאי נדב ויסמן הראה לאזריה סרטון בו נראה כי הצעקות לגבי המטען היו שתי דקות לפני הירי שביצע ולא כמה שניות, כפי שטען בחקירתו במצ"ח. "אתה אמרת לי אתמול שהחלטות בשטח מקבלים תוך שניות. לפי דבריך ולפי הממצאים בשטח, קיבלת את ההחלטה לירות במחבל שתי דקות לפני הירי", הטיח התובע באזריה.

 

"כנראה טעיתי בעיתוי של הצעקה, לא החלטתי שאני הולך לירות במחבל שתי דקות לפני. תוך כדי השתלשלות אירועים קורים דברים. אתה מזהה סכנה ומנטרל אותה", השיב אזריה. ויסמן לא הרפה וביקש מאזריה שוב ושוב להסביר מתי חש בסכנת חיים מידית, אם הצעקות על המטען היו שתי דקות לפני הירי.

 

"לא ירית בגלל סכנה, אלא בגלל סיבות אחרות"

"אני נותן לך הזדמנות אחרונה להסביר לי מתי חשת בסכנת חיים וחשת צורך לירות במחבל. אם באמת הייתה סכנה ברורה ומידית יכולת להצביע על אותה נקודה. אתה לא ירית בגלל סכנה אלא בגלל סיבות אחרות", הוא אמר לאזריה שמצידו השיב: "אני מצטער אם תיעלב, אתה מדבר כאילו יש לך ניסיון. אני אומר לך שבשטח זה שונה"

 

בשלב מסוים הגיע הדיון גם לשאלות מטארולוגיות כאשר התובע אמר שבדיקות שנערכו מצאו כי הטמפרטורה בחברון ביום האירוע הייתה על 17 מעלות. זאת בניסיון לקעקע את הטענה שאזריה העלה בחקירה לפיה היה חם מאוד באותו יום ולכן המעיל שלבש המחבל עורר את חשדו.

 

בתחילת הדיון ויסמן הקריא לאזריה מתוך עדותו שלו במצ"ח ובה טען ששמע לפני הירי שמישהו צעק 'תיזהרו יש מטען' ולכן ירה. "הייתה צעקה על מטען, גם דיברו שהמחבל ממולכד. לא יודע בדיוק מי זה היה שצעק. זה היה סמוך לפינוי ותוך השתלשלות אירועים, הייתי מרוכז במחבל ולא שמתי לב מי צעק", הוא הסביר.

 

אזריה ובני משפחתו.
 

אזריה ובני משפחתו.(חדשות 10)

"שפירא שיקר כי הבין שעשה טעות"

בשלב מסוים בעדותו חזר אזריה על טענה שהשמיע כבר אתמול והיא שמפקד הגדוד שלו לשעבר, סגן אלוף דוד שפירא, שיקר בעדותו בבית הדין הצבאי לפני שבועות אחדים. "למה לטענתך שפירא שיקר בעדותו?", שאל אותו התובע ואזריה השיב: "הוא הבין שעשה טעות בשטח והוא פחד מהעיתונות וגם לא הקשיב לי וצעק עליי".

 

במהלך הדיון הראו אנשי התביעה לאזריה סרטון בו נראים לוחמים שהיו עמו בשטח כשהם מזיזים את גופת המחבל, עליה טוען אזריה שחשש שיש מטען ולכן ירה. "איך אחרי שאיבדת אמון במ"פ לדבריך ואחרי שאתה טוען שהוא לא מקשיב לך איך אתה נותן לחבריך לגעת במחבל שאתה חושב שיש עליו מטען? מה היית אומר לאימהות שלהן?", שאל התובע. "זה שאיבדתי אמון במ"פ לא אומר שהוא לא המפקד בזירה", אזריה השיב.

 

ביום ראשון נחקר אזריה על ידי עורכי דינו, אך אתמול עבר חוויה קשה ומפרכת מעט יותר כשנחקר על ידי התובע הצבאי. אזריה התקשה לא פעם לענות בצורה ברורה לשאלות של התובע ושל חבר השופטים. בדבריו אתמול הוא האשים את מפקדיו ששיקרו בעדות שנתנו בשלבים המוקדמים של המשפט. הוא אמר כי דבריהם לא היו מדויקים ולא תואמים את מה שקרה בשטח.

 

אזריה לוחץ את ידו של ח
 

אזריה לוחץ את ידו של ח"כ אורן חזן בבית הדין הצבאי, הבוקר(חדשות 10)

השופט: "איך היית פועל עם מחבל שוכב עם סכין ביד?"

בסיום חקירת התביעה, החלו השופטים בתיק להפנות אל אזריה את שאלותיהם. השופט בתיק ביקש להקרין שוב את התיעוד מהאירוע ועצר את ההקלטה כשאזריה נראה מגיע אל הזירה בחברון. "שמעתי צעקות וראיתי את המחבל זז", סיפר אזריה לשופט. "קשה לי להסביר נקודה ספציפית בסרטון שאני מזהה גם את המעיל הנפוח. היה יום חם והייתה התרעה. תוך כדי יש גם את עניין העדליאדע והסכין".

 

השופט הקשה עליו: "בשלב הזה מה היה חסר לך? כל הפזאל כבר היה אצלך. היית מאוד קרוב". כשהמשיכו בהקרנת הסרטון העיד אזריה ש"כאן ככל הנראה אני מבין את הסכנה". השופט שאל : "מה זה כאן?" ואזריה השיב: " קשה לי לשים את האצבע בדיוק". אז עבר השופט להתמק בירי עצמו ושאל את אזריה על קצב הירי ועל סיטואציות בהן למד שיש לפתוח באש. "נניח וכאן בפינה יש מחבל עם סכין. לא רץ לעברך. יורה בו?", שאל השופט ואזריה ענה: "יכול להיגמר בירי בברכים". השופט הקשה: "עכשיו קח את אותה סיטואציה. מחבל עם סכין ביד אבל שוכב. מה אתה עושה?" אזריה ענה: "מעריך או שהייתי חושב לבעוט לו בסכין או לירות לו ביד".

 

השופט ביקש לשמוע מאזריה גם על השיחה שלו עם המ"פ והטענה שמקדו ביקש ממנו ש"הדברים יישארו בינינו". לדברי אזריה, זה קרה "אחרי שעלינו למוצב". השופטת בתיק הקשתה: "למה המג"ד צריך לכסת"ח? הוא לא היה בשטח". אזריה טען ש"הוא חשש לתפקיד שלו".

 

עדכון ראשון: 8:44