הצעצועים המסוכנים שעלולים לפגוע בבריאות של ילדיכם - תחקיר

בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, נלחמים ביבואנים שמכניסים לשוק צעצועים בלי לבדוק אותם בבדיקות איכות. המבצע הזה חושף את משחקי הילדים שהם הכל - חוץ ממשחק ילדים

אין כמעט הורה לילדים שלא נתקל בשאלה האם להשקיע כסף בצעצוע איכותי או להסתפק במוצר זול, קצת פחות עמיד. מה שבטוח הוא שבבחירה בזול, אנחנו בעיקר חושבים על עמידות ירודה, משחק שלא יאריך ימים, ואנחנו סמוכים ובטוחים שכל משחק שבו הוראות בעברית, סימון תקן, סמלי איכות וּפרטי יבואן רשמי - הוא משחק בטוח לְשימוש.

 

עוד מעט נראה כיצד לא המחיר קובע, ועד כמה אנחנו חסרי אונים מול שוק מוצף במשחקים מסוכנים.

 

>> לכתבות נוספות - הורים וילדים

המכה ה-11: איך נלחמים מול תולעים? | הילד דבוק למסך. מה עושים?

 

לנו כהורים אין שום יכולת לדעת אם הצעצוע שקנינו מכיל חומרים כימיים שאסורים לשימוש בישראל, שהשפעתם מצטברת בגוף של ילדינו, והם מוכרים בספרות המחקרית כגורם אפשרי לְהפרעות קשב וריכוז, השמנה, התפתחות הורמונלית מוקדמת ואף לסרטן, שלא לדבר על סכנות החנק שגם בישראל לצערנו - מסתיימות לא אחת במוות. מי שומר עלינו? ואיך נראית תפיסה של צעצועים שנמכרים עם הצהרות יצרן כוזבות? על כך בכתבה שהכנו.

 

תקן הצעצועים הישרֶאֶלי קובע לא מעט איסורים והגבלות. בין היתר הוא מגביל כמות של אלומיניום, ארסן, בריום, כְרוֹם, עופרת, כספית, ניקל וסלניום - אלה הם יסודות שנדידה שלהם מסוכנת לִבְריאותנו. התקן קובע את עוצמת הרעש שמפיק המשחק, את הגימור שלו כך שלא יהיו בו חודים או בליטות מסוכנות. הצעצוע חייב לעבור בהצלחה "בדיקות התעללות" המדמות שימוש של ילדים.

 

והנה כמה דוגמאות לצעצועים מסוכנים שנפסלו בחודש האחרון: בובת נסיכה עם כתר לִילַדוֹת שנמצאו בה חומרים כימיים מסוכנים; במשאית משחק המיועדת לים התגלו חלקים קטנים שאפשר לבלוע בקלות; בגלגלי ים בצורת בעלי חיים ישנה אותה סכנה של נדידת חומרים מהפלסטיק לְגוף הילד גם בִּזְמַן השחייה וגם בְּמהלך ניפוח הגלגל; בכפפות איגרוף נמצאה עופרת בכמות של פי 18 מהמותר, וכרום, כמעט פי 4.