"בעיה מוסרית וחוקית": ח"כים נגד הפקידים שרוכשים דירות מעוקלות

שבועיים אחרי הפרסום במוסף "אנליסט" של חדשות 10, דנה הכנסת ברכישת דירות מעוקלות על ידי פקידי הבנק שעיקלו אותן מחייבים. על הפרק: הצעת חוק שתמנע ניגוד עניינים בין המטפלים בחוב לבין מימוש המשכון במכירה. "זוהי התנהגות שהיא בלתי מוסרית, בלתי חוקית, בלתי אנושית"

ועדת הכספים של הכנסת דנה הבוקר (שלישי) בפרסום ב"אנליסט" לפני כשבועיים, בו התגלה כי פקידי בנק המטפלים בחובותיהם של בעלי משכנתאות מעקלים את דירותיהם של החייבים, בידיעה שבאפשרותם יהיה לרכוש דירות אלה בעצמם לאחר מכן. את הדיון יזמו חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ), מיקי לוי ויעל גרמן (יש עתיד) המקדמים הצעת חוק בנושא.

 

על פי נתוני בנק ישראל, היקף המשכנתאות בישראל כיום נאמד ב-298 מיליארד שקלים, מתוכם 1.9 מיליארד הם במסגרת חוב עם פיגור בתשלום של מעל 90 יום, כלומר 0.67% מהמשפחות בישראל נמצאות בסיכון של עיקול ביתם על ידי הבנק. במקרה של מיתון במשק, כ-23 אלף משכתנאות צפויות שלא להיפרע. ההחלטה האם לפרוס את התשלומים מונחת בידיהם של פקידי הבנק, כאשר באפשרותם יהיה גם למכור את הדירות או לרכוש חלק מהן. בבנק ישראל לא יודעים לספר כמה ניגודי אינטרסים כאלה קיימים בין לקוחות הבנקים לפקידים.  

 

חברי הכנסת גרמן, גילאון ולוי הגישו באחרונה הצעת חוק המבקשת להגן על זכויות החייבים בתהליכי הוצאה לפועל ומשכון, ולא לאפשר לניגוד עניינים בין העובדים המטפלים בגביית החוב לבין מימוש המשכון במכירה או בהוצאה לפועל. בעקבות הפרסום בנושא בחדשות 10 לפני שבועיים, כונסה ועדת הכספים של הכנסת לדון במצב ובהצעת החוק לפתרונו.

 

יעל גרמן
 

יעל גרמן(חדשות 10)

ח
 

ח"כ מיקי לוי(חדשות 10)

"המציאות שבה פקידי בנק שטיפלו בהלוואות לדירות מגורים, בגביית ופריסת חובותיהם של חייבים עבור מקרקעין, ובעיקול הנכס, רכשו את הנכס המעוקל בעצמם, לא רק שמעלה טעם נפגם באפשר ליחס הבנק כלפי החייב שנאלץ בנסיבות קשות לפנות את נכסו, אלא שגם מצביעה על ניגוד עניינים של ממש", אמר גילאון. "״לבנק ולעובדיו המטפלים בגביית החוב יש ידע מקדים על נקיטת הליכים משפטיים, בהוצאה לפועל, וכן מידע אישי ורגיש לגבי מצבו הכלכלי והאישי של החייב, ולכן יש בעסקת רכישה של נכס מעוקל על ידי הפקיד שטיפל בחוב בעיה מוסרית וחוקית".

 

ח"כ גרמן אמרה בדיון ש"לא יעלה על הדעת שפקיד בנק המטפל בחייב יהנה מרכושו. יש פה ניגוד עניינים ברור ומעילה באמון. ניצול מצוקת החייבים על ידי פקידי הבנק, מעלה את הצורך המיידי בהסדרת עבודתם כלפי החייבים ונכסיהם ובשמירה על זכויותיהם של האחרונים. חייבים לעצור את האבסורד שבו המפנה הוא גם זה שנהנה".

 

לטענת לוי, "מדובר פה בהתנהלות פלילית כתוצאה משימוש במידע פנימי לטובת הפקת רווח אישי. זוהי התנהגות שהיא בלתי מוסרית, בלתי חוקית, בלתי אנושית - ואני ביחד עם חברי נפעל כדי לקבוע בחוק איסור על עובדי בנק לרכוש את רכושם של לקוחותיהם במצב של חדלות פירעון".