החל משפטו של אלאור אזריה: התביעה צפויה לדחות את ההצעה לגישור

על רקע הסערה סביבו בחודש האחרון, התייצב החייל שירה במחבל בחברון בבית המשפט הצבאי ביפו לתחילת משפטו. השופטת הציעה לצדדים לגשת לגישור, התביעה צפויה לדחות את ההצעה. ההגנה ביקשה שאזריה ישוחרר לביתו ביום העצמאות, בית הדין דחה את הבקשה. הדיון הבא: ב-23 במאי

בבית המשפט הצבאי ביפו יצא הבוקר (שני) לדרך משפטו של לוחם חטיבת כפיר סמל אלאור אזריה, שירה במחבל שביצע פיגוע דקירה בחברון בעת ששכב על הקרקע.

 

במהלך הדיון שאלה השופטת את הצדדים אם יסכימו לגשת לגישור. צוות ההגנה ענה כי הוא "פתוח לכל הצעה של בית הדין", בעוד התביעה השיבה כי היא  "תצטרך לשקול" את הדבר.

 

על פי הערכות, התביעה צפויה בסופו של דבר לדחות את הצעת השופטת. מדובר בהליך גישור פלילי, שבמידה וייצא לפועל יתנהל מחוץ לכתלי בית הדין וינוהל על ידי שופט אחר.

 

בנוסף, באי כוחו של החייל ביקשו במהלך הדיון כי הוא ישוחרר לביתו לרגל יום העצמאות. התביעה התנגדה לבקשה, ולבסוף בית המשפט דחה אותה. הדיון הבא בעניינו של אזריה יתקיים ב-23 במאי.

 

כתבות נוספות בנושא:

>> בשירה ובחיבוקים: כך התקבל החייל היורה לאחר שהשתחרר לביתו

>> ח"כ בהלול: "אם האצ"ל והלח"י נלחמו למען מדינתם - למה לפלסטינים אסור?"

>> נתניהו למשפחת החייל היורה: "החקירה הוגנת"

 

כתב האישום נגד אזריה מייחס לו עבירות של הריגה והתנהגות בלי הולמת. החייל מואשם כי ירה במחבל בניגוד לנהלי הפתיחה באש, זאת מכיוון שהפלסטיני לא היווה סכנה מוחשית בשלב זה בזירת הפיגוע.

 

אזריה מצדו טוען באמצעות באי כוחו כי פתח בירי מכיוון שסבר שהיה מטען חבלה על גופו של הפלסטיני וכי הוא היווה איום ביטחוני לנוכחים בזירה. אזריה שוהה במעצר פתוח בבסיס נחשונים עד תום ההליכים נגדו.

 

כזכור, לאחר תקרית הירי התפתחה סערה ציבורית ופוליטית גדולה סביב מעצרו של החייל. פוליטיקאים מצדה הימני של המפה הפוליטית קראו לשחררו ואף מתחו ביקורת קשה על שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל גדי איזנקוט, בטענה כי הפקירו את החייל למרות שפעל נגד מחבל בזירת פיגוע.

 

אלאור אזריה
 

אלאור אזריה(חדשות 10)

שר הביטחון הגיב לביקורת לפני כחודש, וטען: "אני מודאג מאוד מהעליהום על הצבא, איזשהו גל התלהמות חסר תקדים שאין לו בסיס, והוא איננו מתייחס לחוק ואיננו מתייחס לפקודות. אני מציע שאת הוראות הפתיחה באש ישאירו לרמטכ"ל ולא לכל מיני ראשי כנופיות".

 

בנוגע לתקרית הירי אמר יעלון: "כשמדברים על השקם להורגך השכם להורגו יש גם לדבר על לא תרצח. לנו חשוב שכצבא נדע לנצח וגם נישאר בני אדם. אם נאבד את השדרה המוסרית שלנו נאבד את הדרך. אסור לפעול בניגוד לערכים מול פקודות שלנו. איך המדינה הקטנה הזו מצליחה כך כנגד האיומים? התשובה, אנחנו. האנשים שחיים בה".

 

במקביל, משפחתו של החייל קוראת כל העת לשחררו, כאשר אמו ואביו של אזריה אף פנו ישירות לשר הביטחון ולראש הממשלה בנימין נתניהו בנידון. בחודש שעבר שלח אביו של החייל מכתב לשר הביטחון, בו גינה את הביקורת הקשה שספג, אך שוב קרא לו לגבות את בנו.

 

"אדוני שר הביטחון, במשך 30 שנה שירתי במשטרה, כעת אני פנסיונר ונכה משרד הביטחון לצמיתות. אני מוצא לנכון, מול קמפיין ההסתה המתנהל נגדך, לשלוח לך חיזוק לגנות זאת בתוקף. צר לי על הכרזות והפרסומים שהופצו נגדך, זה דבר חמור ביותר ואני ובני משפחתי מזועזעים מכל גילוי של הסתה", כתב האב ליעלון.

 

עם זאת, הוא שוב חזר על טענותיו כי יעלון חרץ את דין בנו טרם התבררו העובדות. "אפשר לבני הליך הוגן וחף מכך השפעה. אנא אדוני שר הביטחון - חדל", הוא כתב, "בננו הוא לוחם מצטיין, ערכי ומסור".

 

אלאור אזריה, החייל שירה למוות במחבל בחברון, חוזר לביתו לאחר ששוחרר לרגל ליל הסדר
 

אלאור אזריה, החייל שירה למוות במחבל בחברון, חוזר לביתו לאחר ששוחרר לרגל ליל הסדר(חדשות 10)