ברחבי העולם מגיבים לסערה: "השר הישראלי מחרים את מקדונלד'ס"

הסערה בעקבות התבטאותו של שר הבריאות ליצמן שנחשפה אמש בחדשות 10 ממשיכה להעסיק את התקשורת בישראל – אך גם ברחבי העולם. עשרות כלי תקשורת אמריקנים התייחסו לדברים בהרחבה ואף ציטטו את השר שאמר: "מקדונלד'ס לא במדינתנו". בחברה זועמים: "הגדירו מה זה ג'אנקפוד"

ההתבטאות החריגה של שר הבריאות, יעקב ליצמן, נגד רשת המזון המהיר מקדונלד'ס עושה גלים לא רק בישראל אלא בעולם כולו.


הדברים עוררו עניין רב ברחבי ארצות הברית כאשר עשרות כלי תקשורת מקומיים התייחסו אליו בהרחבה ואף ציטטו מהתיעוד המדובר.


ברשתות האמריקניות CBS ו-ABC דיווחו כי השר הישראלי הדגיש שמשרד הבריאות יתמקד השנה בקמפיין נגד צריכת ה"ג'אנק פוד" ואמר: "מקדונלד'ס אאוט - לא במדינתנו". עוד דאגו לציין בעולם כי המטבח הישראלי המסורתי הינו מטבח בריא בדרך כלל, אך גם רשתות המזון המהיר פופולריות במיוחד בקרב האזרחים. הנושא צפוי לעלות גם באורלנדו שבארה"ב, שם מתרחש בימים אלה "כנס מקדונלד'ס העולמי".

 


 

כפי שנחשף אמש בחדשות 10, תקף השר בנאומו בכנס הקרדיולוגים השנתי את רשת המזון הפופולרית בעולם ואמר כי מוצריה ומוצריהן של יתר רשתות המזון המהיר מזיקים לבריאות. עוד אמר השר לקהל: "אני יודע שאנשים לא אוהבים שאני אומר את זה, אני יודע שחברות גדולות לא אוהבים את זה, אבל יש לי סוד בשבילכם - אין לי פריימריז".

 

הדברים עוררו זעם רב בקרב "מקדולנד'ס ישראל" שרק בשבוע שעבר נפגשו עם ליצמן כדי להסביר לו שהמזון שלהם עבר מהפכת בריאות. בעקבות הפרסום אמרה החברה כי היא דורשת ממשרד הבריאות להוציא הגדרה מדעית למונח "ג׳אנקפוד". "אנו קוראים למשרד הבריאות לחוקק חקיקה מדעית מה מותר למכור ומה אסור מבחינת ערכי שומן, סוכר נתרן ןקלוריות", נמסר, "הפרחת סיסמאות נבובות כמו 'ג'אנקפוד' אינה מדעית ולא מקדמות כלל את נושא הבריאות בישראל. כשנדע מה זה גאנק פוד נוכיח שאנחנו בדיוק ההיפך מהגדרה זאת".

 

מרשת מקדונלד'ס נמסר בתגובה: "צר לנו ששר הבריאות בוחר להתבטא בצורה לא מדעית, ובוחר באמירות פופוליסטית שאכן מייצרות כותרות, אך לא משקפות את הנעשה ברשת. לו משרד הבריאות היה מתבטא ומתעניין במדע התזונה היה מבין שמקדונלד'ס ישראל אחרי המהפכה הבריאותית האדירה שיזמה, היא הפתרון ולא הבעיה. אנו מקווים שלא הפעלת הרשת בשבת, היא זו שעמדה במתקפה הלא אחראית, לא מבוססת ולא מדעית של השר ליצמן נגד מקדונלד'ס".