"לא לשנאת האחר". השר בנט, ששון תירם

בנט לחדשות 10: "חייל צה"ל בשדה קרב לא יכול להיות רוצח"

על רקע סערת ירי החייל במחבל, אמר שר החינוך וחבר הקבינט בראיון כי "אנחנו שלחנו אותו כדי להגן עלינו בשדה קרב. יכול להיות שהוא טעה קשות, יכול להיות שלא. צריך לשמוע אותו". בנט גם הגיב לביקורת שזכה משר הביטחון: "חלק מהמנהיגים שלנו איבדו את הצפון"

על רקע סערת ירי החייל במחבל בחברון והביקורת שספג משר הביטחון משה יעלון לאחר התבטאויותיו בנושא, התראיין הערב (שני) שר החינוך נפתלי בנט באולפן חדשות 10, וטען כי גורלו של הלוחם נחרץ על ידי בכירים בכנסת טרם בכלל החל התחקיר בנוגע לאירוע.

 

"מה שקרה זה שעשו לו משפט שדה עוד לפני חקירת מצ"ח", טען חבר הקבינט, "שני מחבלים יצאו לרצוח אזרחים. שניהם נורו ונהרגו והיה שם אירוע קשה מאוד. בין השעות 16:00-18:00 באותו יום חמישי, עוד לא החלה חקירת מצ"ח עוד לא היה תחקיר פיקודי, וכבר כל צמרת המדינה, בקואליציה ובאופוזיציה, קבעו שהחייל פשע. זה עובר לחוקרי מצ"ח צעירים, ואז איך הם יכולים להתנהל בצורה אובייקטיבית?".

 

לטענתו, יש להסיר מיידית את החשד לרצח המיוחס לחייל, זאת מכיוון כי פעל בשליחות המדינה בשדה הקרב. "חייל בשדה קרב, בסיטואציה הזאת, לא יכול להיות רוצח - נקודה", אמר בנט, "אנחנו שלחנו אותו כדי להגן עלינו בשדה הקרב. יכול להיות שהוא טעה קשות, יכול להיות שלא. צריך לשמוע אותו".

 

"רוצח בכוונה תחילה זה בן אדם המתכנן לרצוח בן אדם מבעוד מועד, מכין את הכלים מראש, זה לא קרה פה", המשיך יו"ר הבית היהודי, "זה שאנחנו בכלל מדברים על זה זה מראה שהרבה מהמנהיגים איבדו את הצפון, את ההבדלה בין הטוב ורע".

 

כאמור, בנט התייחס גם לביקורת המרומזת שמתח יעלון כלפיו בעקבות התבטאויותיו בנושא, והדגיש למרות דברי יעלון, הוא מגבה את גדי איזנקוט: "יש לנו רמטכ"ל מצוין. שר הביטחון תקף אותי כי דיברתי עם המשפחה - אני 'מודה באשמה'. לא צריך להחרים אותה, זו משפחה נורמטיבית עם ארבעה בנים ששירתו בקרבי".