אסדת גז ישראלית בים התיכון, דובר צה"ל

נובל אנרג'י: "החלטת בג"ץ עלולה להוביל לעיכוב בפיתוח 'לוויתן'"

הממשלה מנסה למצוא פתרונות לאישור מתווה הגז. נציגי הממשלה ונציגי חברות הגז צפויים לקיים דיונים בנוגע לסעיף חדש שיחליף את סעיף היציבות, שנפסל על ידי בג"צ

הרוחות ממשיכות לסעור לאחר שבג"ץ פסל את סעיף היציבות במתווה הגז כאשר על הממשלה מנסה למצוא פתרונות לאישור המתווה.

 

לפי הערכות הבוקר (שני) במערכת הפוליטית קיים סיכוי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ינסה לבצע שינויים בהרכב הממשלה ולהרחיב את הקואליציה, זאת על מנת שיהיה לו קל יותר לאשר את המתווה.

 

לכתבות נוספות >>

נתניהו על החלטת בג"ץ: "פסיקה תמוהה, הנזק הכלכלי יהיה קשה"

בג"ץ החליט: מתווה הגז נפסל חלקית, לממשלה ניתנה שנה לתקנו

 

בד בבד, נציגי הממשלה צפויים לקיים דיונים עם חברות הגז בנוגע לסעיף חדש שיחליף את סעיף היציבות שאותו בג"צ פסל. בכל מקרה, החלטת בג"צ היא בעלת אופי טכני והיא לא צפויה למנוע בסופו של דבר את אישורו של המתווה.

 

בינתיים, הזהירה חברת נובל אנרג'י כי הכרעת בג"צ עלולה להוביל לעיכוב של עד שנה בפיתוח מאגר "לוויתן".

ההפגנה על מתווה הגז
 

ההפגנה על מתווה הגז(מגמה ירוקה)

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, טען בתגובה להחלטה כי צוותו יבדוק כיצד ניתן להתאים את פסיקת בג"ץ למטרת הממשלה להוציא את ההסדר לפעול. "אנו לומדים את פסק הדין על מנת לבחון פתרונות משפטיים שיאפשרו לממשלה להגשים את מדיניותה", נמסר ממשרד היועמ"ש, "מובן כי פתרונות אלה יהיו חייבים לעלות בקנה אחד עם הכרעת ביהמ״ש העליון".

 

במקביל, החברות השותפות בחברת "לוויתן", אשר חתמו על מתווה הגז עם הממשלה, הגיבו דווקא במתינות להחלטת בג"ץ, ואמרו כי הן מעוניינות לשאת ולתת עם הממשלה על מתווה חדש, שלא יכלול את סעיף היציבות - לפיו הממשלה תתחייב לא לבצע שום שינוי רגולטורי במשק הגז למשך יותר מעשור.

 

"בית המשפט בהחלטתו קיבל את כל מתווה הגז למעט סעיף היציבות, לרבות אישור הפעלת סעיף 52, אישור הפרקים הנוגעים למחירים, ייצוא, מיסוי, הסדרים מבניים וסעיפים רבים נוספים - ועל כך אנו מברכים", נמסר מחברות הגז, "אנו קוראים לממשלה להסדיר את תנאי היציבות בלוח זמנים מהיר על מנת שנוכל לעמוד ביעדי המתווה".