"החלטה שהשלכותיה עלולות להיות קשות ביותר". השר שטייניץ, חדשות 10

נתניהו על החלטת בג"ץ: "פסיקה תמוהה, הנזק הכלכלי יהיה קשה"

כצפוי, החלטת בג"ץ לפסול חלקית את ההסדר שנחתם בין הממשלה לחברות הגז עוררה תגובות נסערות מראש הממשלה ובקרב פוליטיקאים משני צדי הקשת הפוליטית. השר שטייניץ: "החלטה שהשלכותיה עלולות להיות קשות ביותר לכלכלת ישראל – ואולי אף בלתי הפיכות". ח"כ יחימוביץ': "יש לי דמעות בעיניים, ניצחנו ניצחון סוחף ועצום"

  • פורסם ב:
  • 27/03/2016 21:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/03/2016 21:10
  • |

פסק הדין שהתקבל אחר הצהריים (ראשון) בבג"ץ, על פיו יש לפסול חלקית את המתווה שנחתם בין הממשלה לחברות הגז, עורר כצפוי תגובות נסערות מגורמים משני צדי הקשת הפוליטית, כאשר בשמאל בירכו על ההחלטה, ובימין מתחו עליה ביקורת קשה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טען כי ההחלטה מסבירה מדוע ישראל נתפסת בעולם כמדינה עם התערבות משפטית החורגת מן המקובל. "החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל", אמר ראש הממשלה, "ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים".

 

"בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל", המשיך נתניהו, "נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו״.

 

שרת המשפטים, איילת שקד, מתחה ביקורת על ההתערבות המיותרת לדבריה של השופטים בהחלטת הממשלה. "ביטול סעיף היציבות מהווה התערבות בוטה ומיותרת בהחלטת הממשלה ופוגע פגיעה קשה בכלכלת ישראל", אמרה השרה.

 

"לא ייתכן שלממשלה יש את האחריות לכלכלתה ושגשוגה של המדינה, אך היא נותרת ללא הסמכות הנדרשת לפעול. בלתי אפשרי לעבוד כך במדינה מתוקנת", היא הוסיפה, על מי שנושא באחריות ומתן הדין והחשבון לקבל לידיו גם את הסמכות. בלית ברירה, צריך עכשיו לפעול במהירות; אני קוראת לשר גלנט, לשר כץ, ללפיד ולליברמן לגלות אחריות לאומית, להתאחד ולהעביר במהירות האפשרית את סעיף היציבות בחקיקה".

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ (הליכוד), הזהיר כי לפסק הדין עלולות להיות השפעות קשות על המשק הישראלי. "מדובר בהחלטה אומללה", טען השר, "החלטה שהשלכותיה השליליות על פיתוח משק הגז, על הביטחון האנרגטי, על כלכלת ישראל, ועל אובדן ההכנסות למדינת ישראל ואזרחיה, עלולות להיות קשות ביותר- ואולי אף בלתי הפיכות. למרות זאת, כולי תקווה שתמצא עדיין הדרך להציל את אוצרות הגז הטבעי שהתגלו למען מדינת ישראל ואזרחיה".

 

גם שר הקליטה, זאב אלקין (הליכוד), מתח ביקורת על התערבות בג"ץ בהחלטת הממשלה. "לצערי, פעם נוספת בג"ץ התערב בצורה בוטה בניהול המדינה בלי לשאת באחריות, כשכתוצאה מהתערבות זו תיפגע כלכלת מדינת ישראל ויחסרו מיליארדים רבים בתקציב המדינה", הוא אמר לאחר פסק הדין.

 

"כדאי שנזכור שמי שיהיו אחראים לכך הם השופטים היושבים במגדל השן והכוח", הוסיף אלקין, "כפי שאני וחלק מחברי טוענים כבר שנים, שאין מנוס מרפורמה מהותית של מערכת המשפט כדי להחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לשפיות".

 

 

"מי שיהיו אחראים לכך הם השופטים היושבים במגדל השן והכוח". השר אלקין(חדשות 10)

מן הצד שני, חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) טענה כי פסק הדין מוכיח כי "יש שופטים בירושלים". "ניצחנו ניצחון סוחף ועצום", היא אמרה, "שופטי בג"צ ביטלו את פסקת היציבות ועמה בטל בעצם מתווה הגז כולו".

 

"אני יודעת שלמנהיגות אסור לבכות, אבל יש לי דמעות בעיניים". הוסיפה חה"כ, "שוב מתברר שלפעמים מה שנראה דמיוני מתגשם, אם עובדים קשה, מתמידים ומאמינים. החלטת בג"ץ היסטורית ודרמטית, והיא מעצבת את אופייה של מדינת ישראל ערכית, דמוקרטית, כלכלית, סביבתית".

 

גם התנועה לאיכות השלטון, ארגון "אדם טבע ודין" והפורום הישראלי לאנרגיה, שהיו בין העותרים כנגד מתווה הגז, בירכו על החלטה, שהתקבלה ברוב של ארבעה מול אחד. "אנו שמחים כי המאבק נשא פרי והצליח לבלום בישורת האחרונה מהלך בלתי הפיך שהיה נזכר לדיראון עולם", נמסר מהארגונים.

 

"אנו מברכים על פסיקתו ההיסטורית של בג"ץ. אלמלא היה בית המשפט מתערב, אזרחי ישראל היו מוצאים עצמם כבולים במשך שנים קדימה לקרטל מונופוליסטי אימתני", הם מסרו בנוסף.

 

תרוץ לראשות ההסתדרות. ח"כ יחימוביץ'
 

תרוץ לראשות ההסתדרות. ח"כ יחימוביץ'(ללא קרדיט)