בג"ץ החליט: מתווה הגז נפסל חלקית, לממשלה ניתנה שנה לתקנו

בפסק הדין בנוגע לעתירות שהוגשו כנגד ההסכם בין הממשלה לחברות הגז, החליטו השופטים, בין השאר, לפסול את סעיף היציבות - לפיו הממשלה התחייבה לא לבצע שום שינוי רגולטורי במשק הגז למשך יותר מעשור. בג"ץ העניק לממשלה תקופה של שנה בכדי להגיע למתווה גז משופר, שיעוגן בחקיקה ולא בהחלטת הקואליציה

מכה לממשלה? ברוב של ארבעה שופטים מול חמישה, בג"ץ קיבל היום (ראשון) באופן חלקי את העתירות שהגישו חמישה גופים כנגד המתווה שנחתם בין הממשלה וחברות הגז.

 

בפסק הדין החליטו החליטו השופטים, בין השאר, לפסול את סעיף היציבות - לפיו הממשלה התחייבה לא לבצע שום שינוי רגולטורי במשק הגז למשך תקופה בת 10-15 שנים. שופטי בג"ץ העניקו לממשלה תקופה של שנה בכדי להגיע למתווה גז משופר, תוך דרישה שהוא יעוגן בחקיקה - ולא בהחלטת ממשלה.

 

על פי ההחלטה, אליה התנגד השופט נועם סולברג, לא ניתן לכבול את שיקול דעתה העתידי של הממשלה או של הכנסת, וכך סוגייה כל כך טעונה ומורכבת יש להסביר באמצעות חקיקה ראשית - ולא בהחלטת ממשלה.

 

בפסק הדין של המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין, נקבע לפיכך כי דינו של מתווה הגז הממשלתי להתבטל בעוד כשנה, כאשר תקופה זו ניתנה לממשלה כדי שתוכל לתקן את המתווה ולהעמידו בדרישות הפסיקה.

 

נקודה מעודדת אחת לממשלה ולחברות הגז היא החלטת בג"ץ לאשר את השימוש בסעיף 52 להגבלים העסקיים, בו השתמש ראש הממשלה נתניהוב כדי לעקוף את התנגדותו של הממונה על ההגבלים להסכם. "חרף הפגיעה המשמעותית באינטרס התחרותי, נקבע כי הטעמים הביטחוניים-מדיניים הם כבדי משקל, ומכאן שאין ניתן לומר כי הסעיף הופעל באורח לא סביר", נכתב בפסק הדין.

 

בעתירות שהגישו הארגונים הם ביקשו מבג"ץ לאכוף את הדין על חברות הגז, שקיבלו לדבריהם לשליטתן משאב ציבורי חיוני, ולא "לאפשר להן לנצל את כוחן על מנת להביא את הממשלה לפעול בחוסר סמכות ובחוסר סבירות, ולהעניק להן הפטרים, הטבות והתחייבויות חריגות, שיבצרו את מעמדן כמונופול ואת כוחן ועוצמתן למול רשויות המדינה".

 

"עוצמת המונופול איננה גזירת גורל, ירושה היסטורית או אילוץ בלתי נמנע", נמסר בין השאר, "זו תוצאה ישירה של התנהלות בניגוד לדין של חברות הגז בשנים האחרונות, ושל רפיסות תמוהה של רשויות המדינה באכיפת הדין עליהן".

 

בחודש שעבר הגיע ראש ממשלה, בנימין נתניהו, לבית המשפט העליון כדי להגן על החלטת ממשלתו בנוגע למתווה הגז. "אנחנו נמצאים בדקה התשעים מבחינת היכולת שלנו לממש את המתווה. כל חזרה לאחור יכולה להוביל לתופעות חמורות", טען ראש הממשלה בבית המשפט.

 

"הבקשה התקדימית שלי נועדה להמחיש את החשיבות האדירה שאני מייחס ליישום מתווה הגז. החשיבות היא לא רק לכלכלה, אלא גם לביטחון הלאומי ולמעמד המדיני של ישראל במזרח התיכון. כל עיכוב יכול להוביל לנזק משמעותי למדינת ישראל", הוא הוסיף.

 

העותרים כנגד המתווה התמקדו בסעיף 52, המאפשר לראש הממשלה לעקוף את הממונה על ההגבלים, וטענתם העיקרית היא שמדובר במעשה לא מידתי. לכן הם רוצים להוכיח שהמעשה לא דמוקרטי, כאשר במקרה כזה בג"ץ עשוי להכריח את הממשלה לנסות לאשר את המתווה בדרך הרגילה.

 

בתגובה לכך אמר נתניהו כשהגיע להשמיע טיעוניו כי "ההגנה על הרשות להגבלים חשובה לי מאוד ולכן קיימנו דיונים רבים בנושא. הגעתי למסקנה שאני חייב להפעיל את הסעיף בגלל המציאות שבה אנחנו נמצאים. אני חושש מאוד שכל שינוי במתווה שאושר עלול להוביל את התחום כולו למערבולת קשה שלא נוכל להתאושש ממנה. למען האינטרסים האלה, אני מבקש שיאשרו לנו להוציא את המתווה לפועל".