לצוד תנינים ולבנות אילן יוחסין: מסע בפפואה גינאה החדשה

איך נראה אחד המקומות האחרונים בעולם שכף רגלו של האדם הלבן כמעט ולא הגיעה אליו? תיעוד מיוחד של תושבי שבטים נידחים בג'ונגלים העבותים שבלב פפואה ניו גינאה - לצד קבוצת ישראלים שמתמחה במיפוי אילנות יוחסין, בניסיון לתעד את שושלות השבטים

  • פורסם ב:
  • 25/03/2016 00:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/03/2016 00:57
  • |
  • כתבים:
  • איתי ורד

האגדה מספרת שאנשי הבוץ נולדו גבוה בהרים, אי שם ליד העננים. השבט גדל והתרבה, והמקום היה צר, לכן יצאו למלחמה בשבט אחר, גדול וחזק יותר. להפתעת כולם - אנשי הבוץ ניצחו והניסו את האויב. העשן הלבן בישר על הניצחון. זהו רק סיפור אחד ממאות ואלפי הסיפורים שעוברים מדור לדור בפפואה גינאה החדשה.


פפואה גינאה החדשה נמצאת בצד השני של העולם - אי מעל אוסטרליה. הטיסה לבירה, פורט מורסבי, נמשכת יותר מ-24 שעות, ואז הסיפור שלנו רק מתחיל.

 

>> לכתבות נוספות מתוך "שישי עם אילה חסון"

איך מסתדרים החיילים הבודדים המשוחררים באזרחות?

"איזו מוטיבציה יש למאבטחים לעבוד בשביל שכר מינימום?"

הפנימיות הצבאיות נסגרות - הבוגרים לא מבינים למה

 

המטוס הקטן לוקח אותנו ללב הג'ונגלים. רק במבט מלמעלה אפשר להבין את פפואה - שבעה מיליון תושבים שחיים בשטח הגדול פי 23 ממדינת ישראל - שכולו מבותר ביערות, נהרות והרים. כך נוצרה תרבות של שבטים מבודדים, אבל בשלב הזה אותי מטרידה אותי יותר השאלה - איך נצליח לנחות בלב כל הירוק הזה.

 

נחתנו. ליד הטרמינל אם אפשר לקרוא לו ככה, אנחנו פוגשים את רז, אנתרופולוג ומדריך, שכבר 28 שנים יוצא ונכנס לפפואה.

 

כמה מהרקדנים באימאס לא נראים בדיוק ילדי המקום. גולן, טל, תמר שחר ואוהד הם ממיי הריטאג' - חברת הייטק ישראלית שמתמחה בבניית אילנות יוחסין ושושלות. כבר כמה ימים הם מתעדים את השבטים באזור הקראוורי, זה שם הנהר. הצוות חי בכפר, באימאס ממש כמו המקומיים - בבקתה מוגבהת, למנוע הצפות כשנהר הקרווארי עולה על גדותיו. אין חשמל, אין מים זורמים, אין סופר - מתרחצים בנהר - גם אנחנו.

 

בכל בוקר עולים על הקאנו ויוצאים לדרך. לשמוע, להקשיב ולרשום - כאן ההיסטוריה היא תורה שבעל פה, שעוברת מאב לבן. דבר לא כתוב, מקסימום מגלפים בעץ.

בשנות ה-30 הכול השתנה כאן. רק אז פגשו השבטים המבודדים בפעם הראשונה את האדם הלבן, שנכנס למעמקי האי לחפש זהב.


ג'ין נולדה בכפר קטן ליד הנהר. היום היא מנהלת מלון - סבא שלה סיפר לה על המפגש הראשון עם האדם הלבן.
עוד נגיע להרגלי האכילה באי הזה, אבל פפואה היא בעצם פסטיבל מספרי סיפורים אחד גדול. לכל שבט סיפורי הגבורה שלו - שמהם גם נוצרה משפחה. עכשיו לך תבנה עץ משפחה, לאחד עם ארבע נשים, והרבה שמות לא מוכרים.


בלילות הם יושבים בבקתה ומעבדים את המידע שצברו - בונים עצי משפחה, עם ליסטה שעוזר כל הזמן. המחזה קצת סוריאליסטי: אמצע הג'ונגל, גנרטור שהובא במיוחד, מחשבים, תוכנות - אי של המאה ה-21.