גלנט בעד נמל בעזה: "הרצועה על סף משבר, עלינו להתנתק ממנה"

חבר הקבינט בהווה ואלוף פיקוד הדרום בעבר מזהיר מהשלכות המציאות ברצועה ומתייצב לצד יוזמת שר התחבורה להקמת נמל על אי מלאכותי. על איום המנהרות: "עמלים על מנת למצוא פתרון". על המתיחות הביטחונית: "מי שחושב שאם אנחנו נפעיל את מקסימום הכוח, נביא לתוצאות - שוגה"

  • פורסם ב:
  • 10/03/2016 00:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/03/2016 00:32
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

במשך שלוש שנים פיקד יואב גלנט על אוגדת עזה וחמש שנים שימש אלוף פיקוד הדרום. הוא מכיר היטב את הרצועה ומסתכל בחשש אל עבר פצצת הזמן העזתית. בראיון שהעניק היום (רביעי) לחדשות 10 הוא הביע תמיכה ביוזמת שר התחבורה, ישראל כץ, להקמת נמל ימי בעזה ומתריע מפני שימוש מופרז בכוחו של צה"ל.

 

בחודשים שחלפו מאז הסתיים מבצע "צוק איתן", ישראל רואה את ההידרדרות של רצועת עזה ומתקשה לקבל החלטות. עזה שתמיד הייתה עלובה, עדיין חרבה באזורים נרחבים שלה. היא סובלת מקרוב ל-50% אבטלה ובעוד ארבע שנים ייגמרו לה גם המים. אך מול מציאות זו עומדים שני שרים המקדמים את יוזמת הקמתו של נמל ימי על אי מלאכותי לרצועת עזה - יוזמה הזוכה לתמיכת המערכת הביטחונית.

 

"אני חושב שנוצר פה מצב חדש. המצב החדש שנוצר הוא שמצרים סוגרת את הגבול ורצועת עזה, על 1.5 מיליון תושביה, הפכה להיות מקום מבודד. מאחר שאין אמצעי ייצור, אין יכולת חקלאית אמתית, אין משהו שמהווה מנוע צמיחה פנימי, אז התוצאה היא שאנחנו עלולים לגלוש כאן לאסון הומניטרי", התריע גלנט. "אנחנו רוצים שלושה דברים: אנחנו רוצים שקט, אנחנו רוצים הסרת אחריות מכל מה שקורה שם ואנחנו רוצים פירוז של השטח. הבעיה היא ששלושת האינטרסים האלה סותרים זה את זה".

 

פעולות לאיתור מנהרות בגבול רצועת עזה, בחודש שעבר
 

פעולות לאיתור מנהרות בגבול רצועת עזה, בחודש שעבר(רויטרס)

 

"הרצועה נמצאת על סף משבר הומניטרי"(רויטרס)

הצבא וגם גלנט, שיודע דבר או שניים על אבטחת נמלים, סבורים שישראל יכולה להכיל את הסיכון הביטחוני שכרוך בהקמת נמל ורואים במהלך כזה הזדמנות להשלים את ההתנתקות מעזה. "אני בעד לייצר לעזה אמצעי יציאה, ואני חושב שהפתרון של אי מלאכותי שעליו נמל עם תהליך בידוק ועם יכולת מעשית של ישראל לנתק את האי הזה בכל רגע נתון אם היא תרצה, באמצעים כאלה או אחרים, אני חושב שזה פתרון מתקבל על הדעת ואני חושב שגם העולם ישמח לסייע בעניין".

 

גלנט הוסיף: "אני חושב שזה יהיה נכון שמדינת ישראל תכיר בכך שיש חיוניות להעביר את האחריות למה שקורה ברצועת עזה לתושבי הרצועה ולעולם כולו, ולא להותיר אותה כדבר שבינם לבינינו, כי בהינתן משבר - ומשבר יכול לקרות והוא יכול להיות גם משבר הומניטרי חריף - הוא יתגלגל לפתחנו. אני לא הייתי רוצה את הדבר הזה".

 

מאז תום מבצע "צוק איתן" לפני כשנה וחצי, עוטף עזה נהנה משקט חסר תקדים, אבל באותו זמן חמאס מכין את הקרקע ואת תת-הקרקע לסבב הבא. "אני יכול לומר לתושבים: מדינת ישראל וצה"ל עמלים על מנת למצוא פתרון לעניין", הוא אמר ביחס לאיום המנהרות.

 

עם זאת, מי שהיה ממובילי הקו הלוחמני במבצע "עופרת יצוקה" נשמע כיום, כשהוא יושב סביב שולחן הקבינט, כבעל ראייה רחבה יותר: "אני, כעיקרון, חושב שהליכה למלחמות יזומות צריכה סיבה מיוחדת ואני חושב שאנחנו צריכים לעשות זאת רק באין ברירה. חשוב מאוד שאנחנו נסתכל גם באופן מרחיק לכת ונזכור שאם יש מיליוני פלסטינים ממערב לירדן, בעזה, ביו"ש וגם בין ערביי ישראל, הם לא הולכים להיעלם ורוב רובם רוצים חיים של שקט.  מי שחושב שאם אנחנו נפעיל את מקסימום הכוח, נביא לתוצאות - שוגה. ההיגיון פה חייב להיות שאת המפעיל את מינימום הכוח הנדרש ואל את מקסימום הכוח האפשרי".