בצה"ל מעריכים: ניתן להגיע להסדר ארוך טווח מול חמאס בעזה

בחודשים האחרונים, הצבא מזהה מספר הזדמנויות להסדרים מול הרשויות הפלסטיניות: בעזה, שם חמאס חנוק וחושש מקריסה, מניח הארגון בפני ישראל הצעה להפסקת אש ארוכת טווח בתמורה להקמת נמל. בהיעדר הסדרה, אומרים בצבא, העימות הבא הוא שאלה של זמן

הרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט, כמו קודמיו בתפקיד, לא רואה את תפקידו כמי שצריך להמליץ לדרג המדיני על מהלכים מדיניים - אבל הצבא כן מצביע על המקומות שבהם הוא מזהה הזדמנות לעשייה מדינית.

 

בחודשים האחרונים, הצבא מזהה הזדמנויות בכמה מקומות כאלה. קודם כל בעזה, שם חמאס חנוק וחושש מקריסה, ובעצם מניח מול ישראל הצעה להפסקת אש ארוכת טווח בתמורה להקמת נמל בעזה. מבחינת הצבא, זה הסדר שלא רק יבטיח יציבות ושקט, אלא גם הסדר שהצבא יכול לחיות איתו מבחינה בטחונית.

 

במכללה לבטחון לאומי כבר סימנו מנגנונים שיכולים לפקח על נמל כזה וימנעו הברחת נשק. בהעדר הסדר העימות הבא בעזה הוא שאלה של זמן.

 

צפון השומרון, שהוא אזור שאין בו התישבות יהודית, יכול להיות אזור למעין "פיילוט" של הסדר מול הרשות הפלסטינית. כך גם יריחו. נכון לעכשיו, אין בדרג המדיני מי שירים את ההצעות האלה ויעז לנסות אותן.

 

בינתיים, מתחו הערב חברים בוועדת חוץ וביטחון על הופעתו של האלוף הרצי הלוי, ראש אגף המודיעין בצבא, בפני הוועדה היום. חבר הכנסת, ציפי לבני (המחנה הציוני), שאלה אותו מה יסייע בהתמודדות עם גל הטרור והלוי אמר כי לא ירצה להיכנס למה שנאמר בקבינט ולהיגרר לאמירות פוליטיות. אלא שעמדת מערכת הביטחון כבר ידועה מלפני כארבעה חודשים - כבר אז ניתנה אזהרה בנושא.

 

הלוי דיבר על הצורך בחיזוק המנגנונים, ואמר שלמרות שמספר חברים במנגנוני הביטחון המסכל ביצעו פיגועים נגד ישראל, הרי שלרוב אלה מונעים פעילות עוינת. הוא העריך כי צעדים כלכליים והגדלת מכסות של פועלים פלסטינים יסייעו במניעת הידרדרות, אבל הטיל ספק עד כמה הסכם עם אבו מאזן יכול להחזיק מעמד, בהתחשב בגילו המתקדם ובחששות מקריסת הרשות ביום שאחריו.