אהבה מימין לשמאל: הסיפור הבלתי אפשרי של שבתי ורעות

הוא היה צעיר חרדי ופעיל ידוע בצפון השומרון, ממקימי ההתנחלות רחלים. היא היתה פעילת שמאל רדיקלי, שהצטרפה למשט לעזה. את שמו של שבתי בנדט, שמעה רעות מור לראשונה בתיק בנייה בלתי חוקית. אחרי כמה פגישות, הם הפכו לזוג - כאשר גם בימין הקיצוני וגם בשמאל הקיצוני שומרים על סודם. עד שיצא לאור

סוף שנות התשעים. שבתי בנדט, צעיר חרדי, אחת הדמויות המוכרות בצפון השומרון, מזכיר המאחז רחלים, רכז הביטחון בהתנחלות יצהר, לומד בקבר יוסף בשכם, אב לשישה. בשורת מבצעים ליליים שבתי וחבריו בונים את רחלים, ישוב שצמח מאז לכדי 150 משפחות. מתחת לאף של צה"ל.

 

לא רחוק משם, באותן שנים, מסתובבת רעות מור. אנרכיסטית צעירה, פעילת שמאל רדיקלי, מתל אביב.

 

במשך שנים הם פועלים משני צדיו של המתרס מבלי להכיר זה את זה - שבתי מציב קרוואנים בלילות, רעות נאבקת בימים כדי להרוס אותם. כשיוצא משט הזדהות לעזה, רעות מצטרפת לגורמים הפלסטינים ולפעילי זכויות האדם הבינלאומיים.

 

לפני שמונה שנים, כשהוא בן 35, נשוי, אב לשישה, שבתי מחליט לעצור את מסלול חייו. ומתחיל תהליך ארוך, מעורר שאלות ואמיץ להסרת הכיפה, ולמעבר מהימין הקיצוני לשמאל הקיצוני. "זה לא היה בבום, בבת אחת... הותר הרסן, הווטו שיש רק דרך אחת", הוא אומר, "כל הדברים האלה קיבלו אופציה לערעור... זה נכון? זה לא? זה מתאים? יש עוד אלטרנטיבות... הרגשתי כל השנים קרבן שנתתי לאנשים לנווט אותי".

 

לפגישה של כתב השטחים החדש ב"וואלה" עם דוברת "יש דין", שני הצדדים הגיעו חשדניים. מפוחדים. את שמו שמעה לראשונה בתיק בנייה לא חוקית. "נפגשנו, וחזרתי מאוהבת", היא מספרת. עדות שקראה רעות על הבמה כבשה את שבתי. מאז הם יחד.

הצריף שבו חי שבתי בנדט הקודם, החרדי עם ששת ילדיו, הפך עכשיו ליקב בוטיק, מוקף וילות. ביצהר, מההתנחלות הקיצוניות בשטחים, זוכרים היטב את שבתי המלמד, רכז הביטחון. למרות שכעת הוא מסקר אותם, לעיתים באופן ביקורתי מאוד, קשה להם להפריד בין השבתאים.

 

הבית המעוצב של רעות ביפו עבר התאמה לשישה ילדים, דתיים, שמתארחים בו לא מעט. עוד מעט שבת. רעות מפרישה חלה ועורכת שולחן כשר למהדרין... ואם תהיה שאלה, הם יודעים למי לפנות.