אנליסט: כך מנפחות חברות הספנות את המחירים לצרכן

"שער הספנות" הוא השער אותו נוקבות חברות הספנות כשהן גובות מהיבואן תשלום עבור ההובלה לארץ של כל המוצרים המיוצרים בחו"ל. אז איך המציאו חברות הספנות שער דולר מנופח משלהן, שמייקר את המוצרים שעל המדף?

כסף על פני המים: במחסני היבואן שלו בראש העין, יואב תגרין יושב כבר שנים מול ספרי החשבונות ומתפוצץ מכעס.


"מישהו גוזר קופון", אומר תגרין, "אלו חברות הספנות וגם חברות השילוח. פשוט עושק של הציבור".

 

הוא מייבא מנועים חשמליים מגרמניה וברזיל, שאותם ימכור למפעלי תעשייה. היקף ההזמנות כאן מסתכם במיליוני דולרים לשנה, לא כולל התשלומים לחברות הספנות על הובלה ימית של הסחורה לארץ.

 

"אני מקבל חשבון ייבוא מטענים ואני בודק אם הכל מתאים להסכמים", הוא מספר "ושער הדולר זה הדבר היחיד שאף פעם לא מתאים. ללא ספק משלמים שער גבוה מהשער שנקבע בבנק".

 

חברות הספנות טוענות שממועד העמסת סחורות על אנייה ועד לפריקתן בארץ, ערך המטבע האמריקני עלול לצנוח לרעתן - ולכן צריך לגבות טווח ביטחון, שלא קיים בשום ענף אחר במשק.

 

"שער ספנות" הוא השיטה של חברות בתחום לקנוס יבואנים, ודרכם את הצרכן, שיספוג בסוף את התוספת.

 

 

שווי הייבוא של מוצרים דרך הים עמד בשנה שעברה על 46 מיליארד דולר. בערך 3 אחוזים מתוכם שולמו על הובלה, כמיליארד וחצי דולר. מהסכום הזה חברות הספנות גזרו בממוצע 3 אחוזים. היבואנים שילמו ללא סיבה כ-41 מיליון דולר שהתגלגלו בתוך שנה אצל הציבור.

 

מחברת "טירן ספנות" נמסר בתגובה: "שער הספנות אכן גבוה מהשער הנקבע ביום הקודם. השער מגלם בתוכו עלויות של המרת מט"ח וסיכונים הכרוכים בעסקה. במידה שהלקוח מעדיף לשלם באמצעות מטבע מלבד הדולר, עליו לשאת בעלויות הכרוכות בכך".