"ברקוד": מה הקשר בין מחיר המנוי לחדר הכושר לבין המוצא שלכם?

במקומות רבים מחירי המוצרים אותם אנו קונים אינם אחידים, אך מבדיקת "ברקוד" מתגלה כי השוני תלוי גם במוצאו של הלקוח המבקש לרכוש את המוצר. באיזה מקום עומד הפרש הצעות המחירים על שישה שקלים בלבד ואיפה תוכלו לשלם 33 אחוזים פחות מחבריכם?

כשאנו קונים מוצר מסוים, למשל כרטיס לסרט או מוצר כלשהו, אנו מצפים שמחיר המוצר יהיה אחיד, למשל בעזרת מדבקה המפרטת את מחירו - אך לא תמיד כך המצב.

 

ישנם מקומות בהם מחיר המדף הוא בגדר המלצה בלבד, כשצרכנים שונים ממגזרים שונים יקבלו מחירים שונים אחד מהשני. נגה ניר נאמן וצוות "ברקוד" יצא לניסוי שנועד להוציא את האפליה אל האור.

 

בחברת הכבלים "הוט", קיבלה תחקירנית התוכנית אלן ואבי בן העדה האתיופית, הצעה על סך 220 ש"ח לחודש, אך איכראם תשלם 235 ש"ח בחודש לעומת שושנה המבוגרת שתשלם אפילו יותר מכך, פער של כמעט תשעה אחוזים. לעומת זאת, בחברת "יס" קיבלו איכראם, אלן ושושנה את אותה ההצעה - 225 ש"ח - לעומת אבי, שדווקא קיבל הצעה זולה יותר בשישה שקלים בחודש ביחס לחבריו.

 

ברשת מכוני הכושר "הולמס פלייס" המצב אינו מעודד במיוחד: אלן קיבלה את המחיר הנמוך ביותר מבין הנבדקים בכל הסניפים שנבדקו. בסניף תל אביב היא תשלם 229 ש"ח לחודש, לעומת איכראם שתשלם 343 ש"ח לחודש, כלומר פער של כמעט 33 אחוזים בין ההצעות, הפרש של תשע מאות שקלים. בסניף הנתנייתי של הרשת, אלן תשלם 222 ש"ח, לעומת שושנה המבוגרת שתאלץ לשלם 275 ש"ח לחודש - פער שנתי של 25 אחוזים ו-660 ש"ח לרעתה של שונה. המצב לא שונה גם בסניף ראשון לציון, שם תשלם אלן 624 ש"ח לחודש, פחות מאבי, פער של 23 אחוזים בין ההצעות. באופן מפתיע, בבדיקה שעשינו ברשתות "ספייס" ו"פרופיט" גילינו שאפשר אחרת - ולשמור על מחירים אחידים.

 

תגובת "הולמס פלייס": "אנו מודים לחדשות 10 על בדיקת הנושא, אנו נחדד את הנהלים. ברשת אין הבדלי דת, גיל, גזע ומין וניתן לראות זאת לפי האוכלוסייה המגוונת המתאמנת אצלנו. הרשת תבדוק מול אותם נציגים את הסיבה לתוצאות הבדיקה ומה גרם לכך. אם התנהגות הנציעים נובעת ממניעים שמנוגדים לערכי המקום, הנושא יטופל מידית".

 

תגובת "הוט": מדובר בטענות חסרות בסיס ומקורן בבדיקה דלה ושטחית. המבצעים של החברה מפורסמים באתר האינטרנט שלה, וכל לקוח מוזמן ויכול להיכנס לאתר ולבחור את המבצע המתאים לו".

 

שושנה פורמן, אכראם ואבי יאלו, משתתפים בפרויקט ברקוד על אפליה
 

שושנה פורמן, אכראם ואבי יאלו, משתתפים בפרויקט ברקוד על אפליה(חדשות 10)