השר להגנת הסביבה: "מודאג ממתווה הגז. יש פערי אינטרסים בין המדינה ליצרנים"

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה, הגיע לדיון בוועדת הכלכלה לאחר שנדרש שלא להביע את דעתו באשר למתווה הגז אליו הוא מתנגד. במהלך הדיון, אמר גבאי כי המדינה מלכתחילה לא היתה צריכה להיכנס למשא ומתן עם החברות: "המדינה היא הריבון - היא היתה צריכה לקבל החלטות באופן בלעדי. במתווה הנוכחי לא תהיה תחרות. התחושה היתה שכל מה ששמעתי הגיע מחברות הגז"

  • פורסם ב:
  • 02/12/2015 11:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/12/2015 11:33
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, הגיע היום לדיוני ועדת הכלכלה על מתווה הגז המובא לאישור הכנסת - למרות שראש הממשלה ביקש ממנו שלא לדבר. גבאי, השר היחיד שלא היה בין 120 חברי הכנסת הנבחרים, הוא גם השר היחיד שיצא נגד המתווה במתכונתו הנוכחית - והבוקר, חזר על הדברים.

 

"יש פערי אינטרסים בין המדינה לבין היצרנים", טען השר גבאי, כאשר ח"כ דוד ביטן מהליכוד, שהתייצב מוקדם יותר השבוע לצד חברות הגז מתפרץ לדבריו - ומוצא מהדיון על ידי יושב ראש הוועדה איתן כבל (המחנה הציוני). "חברות הגז רוצות למכור את הגז מהר ככל האפשר - המדינה מעוניינת בביטחון אנרגטי לשנים רבות. היתה הנחה שמכירת השדות תייצר תחרות - והיא אינה נכונה. אני מחויב להחלטת הממשלה, אבל לא השתכנעתי מהדיון, והצבעתי נגד. יצאתי משם מודאג".

 

"הכנו מודל חלופי שהיה פותר את הבעיות של המתווה הנוכחי"

 

לדברי גבאי, במשרדו הכינו מתווה חלופי - "מודל פשוט, שישרת את הציבור, וכולל מחיר מפוקח, והיה פותר את הבעיות של המתווה הנוכחי. אני לא מאמין במשא ומתן עם חברות הגז, המדינה היא הריבון והיא זו שצריכה לקבל את ההחלטות בלעדית. אבל כרגע הנושאים הסביבתיים בנושא הגז אינם עולים על הפרק, בגלל המשא ומתן מול חברות הגז".

 

השר סיפר על כניסתו לתחום הגז. "כשמגיע שר חדש, הוא יכול להתייעץ עם אנשים רבים. בנושא הגז מצאתי תעשייה צעירה, והתחושה שלי היתה שכל מה ששמעתי, אלה דברים שחברות הגז טפטפו לרגולטורים ולמומחים בפורומים אחרים".

 

"המידע שברשותי שייך לציבור"

"ברור לי שבקמפיין הנוכחי נחצו קווים, ואנחנו לא נחזור להיות המדינה שהיינו", אמר גבאי, שעמדותיו הביאו לביקורת קשה עליו מצד שרים וחברי כנסת. "לצערי, עצם ההשתתפות שלי בדיון הפכה לאירוע, אבל הוזמנתי לוועדה ולא עלה בדעתי לסרב. בדמוקרטיה, כשהרשות המבצעת נקראת להופיע בפני הרשות המחוקקת, היא מגיעה. המידע שברשותי שייך לציבור, ולכן הגעתי. גם היועץ המשפטי חשב שחובתי להגיע לכאן, אבל הוא הסביר לי מה הכללים. אני מבקש מכם, המחוקקים, לשנות את הכללים הללו - שאינם דמוקרטיים, ומופרים כאן מדי יום".

 

"גישתנו היא להבטיח מקורות מחיה ואנרגיה לשנים ארוכות, ולא למצוא את עצמנו במצב של מחסור במקורות אנרגיה. מחסור שיחייב אותנו לייבא אנרגיה", אמר גבאי, "בהקשר הזה חשוב להבין את מקור ניגוד העניינים בין חברות הגז לבין מדינה - כל מדינה. לא ראינו כאן את חברות הגז מסתערות על הקשיים הביורוקרטיים וגורמות להקמת שוק מקומי. זה פשוט לא כדאי להן כלכלית. ומה אם ייצאנו יותר מדי? ומה אם טעינו בהערכת גודל המאגר? ומה אם בארות קרסו כתוצאה משאיבה מהירה מדי? תיאורטית, ומעשית, ניתן יהיה לייבא. אבל עלות הנזלה והובלה הן כ-2.5 דולר ליחידת חום, מה שיעלה את מחיר הגז ב-50 אחוז.

 

"אני לא חושב שיש כאן מלחמת מערבונים של הטובים והרעים", המשיך, "חברות הגז עושות את מה שמשתלם להן כלכלית בתוך הגבולות שהמדינה כריבון אמורה להציב להן".

 

חברת הכנסת מיכל רוזין הזכירה את הטענה לפיה פיתוח של צינור גז נוסף יארך בין שנתיים לשלוש, ומכיוון שמאגר לווייתן יפותח תוך ארבע שנים, הפער של שנה מייתר את הקמתו של צינור נוסף. "ישנה חשיבות ליותר מצינור אחד", סיפר, "אף אחד לא בטוח שיפתחו את לווייתן, ועבור מדינה כמו ישראל, גם שני צינורות לא מספיקים. כאשר הייתי ב'בזק', לילה אחד הגיע חזיר בר ואכל את הסיב האופטי שמוביל לירושלים. היה קו חלופי, אז הלקוחות לא הרגישו, אבל בבוקר שאחרי, טכנאי של חברת 'מקורות' חתך את הצינור השני - והתקשורת לירושלים נותקה לכמה שעות".