מעצרו של המחבל בתל אביב, היום, רויטרס

אחרי הפיגועים: ישראל שוללת אישורי שהייה לאלפי פלסטינים

פרסום ראשון • אחרי שהתגלה כי המחבל בת"א החזיק בהיתר שהייה לצרכים אישיים, הורה מתאם פעולות הממשלה בשטחים לשלול אותם למעל אלף תושבי אזור חברון ולא להנפיק היתרים חדשים לכלל הפלסטינים ביהודה ושומרון

בפעם הראשונה מזה עשור, ביצע פלסטיני בעל היתר שהייה בישראל פיגוע בתחומי הקו הירוק - והערב (חמישי) הגיעה התגובה הישראלית. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, החליט הערב על שלילת היתר השהייה לצרכים אישיים של מעל אלף פלסטינים באזור חברון בעקבות פיגוע הדקירה שביצע ראאד אל-מסאלמה, כך נודע לחדשות 10.

 

בחקירה ראשונית לאחר שנתפס, התברר כי אל-מסאלמה עבד בישראל באופן חוקי במסעדה סמוכה למקום הפיגוע. על פי ההערכות, הוא הגיע לבניין המסחרי בשדרות בן צבי בדרום תל אביב כשהוא מצויד בסכין, ככל הנראה אחרי שסיים משמרת בעבודתו.

 

על פי ההחלטה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כל ההיתרים לצרכים אישיים לאותם תושבי גזרת חברון יבוטלו. עם זאת, לא יינקטו סנקציות נגד תושבים המחזיקים בהיתר מסוג זה השוהים בישראל ותתאפשר חזרתם לשטחי יהודה ושומרון.

 

זירת פיגוע הדקירה בבניין פנורמה
 

זירת פיגוע הדקירה בבניין פנורמה(רויטרס)

אהרון יסייב וראובן אבירם
 

אהרון יסייב וראובן אבירם()

רכבו של המחבל בפיגוע הירי בגוש עציון, הערב
 

רכבו של המחבל בפיגוע הירי בגוש עציון, הערב(רויטרס)

עזרא שוורץ
 

עזרא שוורץ()

יעקב דון
 

יעקב דון(באדיבות המשפחה)

במקביל, לא יאושרו יותר הנפקת וחידוש של היתרים אלה בכל רחבי יהודה ושומרון, בעוד שהיתרים קיימים לתושבים שמחוץ לאזור חברון, יישארו בתוקף. משמעות ההחלטה שאותה קיבלו במנהל האזרחי היא שהמחזיקים בהיתרי שהייה מסוג זה, נדרשים לעזוב את שטח ישראל בהקדם האפשרי.

 

בשבועות האחרונים חלה עלייה משמעותית בכמות הפיגועים המתבצעים באזור חברון או מתבצעים על ידי תושבי העיר וסביבתה. היום היו אלה אל-מסאלמה שביצע את פיגוע הדקירה בתל אביב, בו נרצחו הרון יסייב, בן 32 מחולון, וראובן אבירם, בן 51 מרמלה; ומוחמד עבד אל-באסט חרוב, בן 24, המתגורר באזור חברון, שירה למוות בעזרא שוורץ, תלמיד ישיבה אמריקני בן 18, יעקב דון, אב לארבעה בן 49 מאלון שבות, ובשאדי ערפה, תושב חברון.

 

בניגוד לאל-מסאלמה, חרוב עונה על הפרופיל הטיפוסי של מבצעי הפיגועים בגל הטרור הנוכחי: בני 16-25, מאזור חברון ורמאללה ללא השתייכות למסגרות פוליטיות-ארגוניות ברורות, פועלים ללא תכנית פעולה רעיונית סדורה, או הנהגה מאורגנת. ואכן, בחקירתו סיפר שהוא פעל לבד ולא נשלח על ידי אף ארגון. "החלטתי להוציא פיגוע ולרצוח יהודים, קניתי את העוזי לפני כמה ימים בחברון", הוא ציין.