בגלל התחייבות לטייקונים: כך נמנעה הוזלה במחירי החשמל

ב-2011 אושרה תוכנית ממשלתית שהייתה אמורה לגרום להוזלת מחירי החשמל על ידי הקמת שתי תחנות כוח שמשיות, אבל מכתב ששלחה מנכ"לית משרד האנרגיה לשעבר, אורנה הוזמן בכור, מנע מהתוכנית מלצאת אל הפועל

חוות האנרגיה הן דבר שרואים כבר כמעט בכל פרבר באירופה, כשרוב הייצור של חשמל מזמן לא מתבסס על פחם מזהם אלא על השמש או הרוח או המים. אף על פי שטכנולוגיות ירוקות הוזלו דרמטית בשנים האחרונות, דווקא ישראל הלוהטת, המוארת, מייצרת לא יותר מכמה אחוזים של הצריכה באמצעים סולאריים.

 

את המחדל הזה ניסו לתקן ב-2011 כאשר הממשלה אישרה את הקמתן של שתי תחנות כוח שמשיות, אותן תכננו להפעיל בנפרד "שיכון ובינוי" של שרי אריסון והחברה לישראל בבעלות עידן עופר. לפי ההחלטה, חצי מהמכסה תיוצר באמצעות מראות, מה שנקרא גם "תרמו-סולארי" וכל שאר הכמות תגיע מלוחות ברזל שטוחים שמכונים "פוטו וולטאנים".

 

מאז התרחש מפנה דרמטי כאשר נוצר שינוי במחירי העלות של ייצור החשמל בדרך המדוברת. רשות החשמל של אורית פרקש זיהתה במדויק את המגמה והכינה הצעה לממשלה שתסיט את המכסה כולה רק לטכנולוגיות הלוחות היעילה, זאת במטרה לחסוך לאזרחים מיליארדי שקלים בחשבון. מהעבר השני התייצבו היזמים, שכדי לקבל את היתר הבנייה הסכימו אמנם לשינוי בתכנית, אבל דרשו על החשמל מחיר גבוה, דומה יותר לזה של המראות מאשר ללוחות החסכניים.

 

מנכ"לית משרד האנרגיה דאז, אורנה הוזמן בכור, כתבה מיוזמתה שניתנה התחייבות כלפי הטייקונים לתעריף המוגדל ותמונת המצב לגבי שינוי מחדל ייצור החשמל בישראל השתנתה. הצרכן לא נהנה מחסכון כספי וכעת, רק ניתן לחשוב מה היה קורה אם אנשי המקצוע היו עוסקים לבד בנושא שעליו הם אחראים על פי חוק?

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "יזמי הפרויקטים בצאלים ובמשאבי שדה הסכימו לבקשת המדינה להסב את טכנולוגיית המתקנים לפוטו וולטאית בתנאי שהמהלך לא יגרום להם נזק. באותו מעמד הובטח להם התעריף למתקנים פוטו וולטאיים שהיה נכון לשנת 2013, בהתאם למדד שרשות החשמל פועלת על פיו. ביצוע ההסבה דרש שינוי בהחלטת ממשלה שארך כשנה, ועם השגתו התברר שרשות החשמל אינה עומדת מאחורי התעריף עליו דובר עם היזמים".