החשוד קנה למחבל סכין והעביר אותו לירושלים. זירת פיגוע הדקירה בעיר העתיקה, רויטרס

אישום: שידל לרצח את המחבל מפיגוע הדקירה בשער האריות - ותכנן לבצע פיגוע בעצמו

נגד עבד אל עזיז מרעי נטען כי היה זה ששכנע את המחבל מוהנד חלבי לרצוח בדקירות סכין את אהרון בנט ואת נחמיה לביא, בעקבות התסכול אותו חש כלפי השוטרים בהר הבית. "תעשה משהו שווה, תמות מות קדושים", אמר לחלבי, בטרם רכש עבורו סכין, הצטלם איתו בתמונת "סלפי" ולקח למשמורת את הטלפון הסלולרי שלו. יממה לאחר הפיגוע, פרסם דברי שבח בפייסבוק ואף הרהר באפשרות לבצע בעצמו מעשה דומה

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) נגד עבד אל עזיז מרעי, תושב אבו דיס בן 21, בגין מעורבותו לכאורה בפיגוע הדקירה בעיר העתיקה שבירושלים לפני כחודש, בו נרצחו נחמיה לביא ואהרון בנט.


למרעי, שנעצר בתום חקירה משותפת של השב"כ וימ"ר ירושלים, מיוחסות שתי עבירות של רצח בכוונה תחילה, עבירה של ניסיון רצח, ועבירות נוספות, בהן עבירת מימון טרור. זאת, בין השאר, בשל היותו תומך ופעיל בארגוני החמאס והכותלה איסלאמיה מזה מספר שנים.


מכתב האישום עולה כי יממה לפני ביצוע הפיגוע פנה למרעי המחבל שנורה למוות בזירה, מוהנד חלבי, וביקש ממנו לסייע לו להיכנס לירושלים ולהתפלל במסגד אל-אקצא. מרעי, שנודע ברבים כמבריח שמסייע לתושבי השטחים לחצות את גדר ההפרדה, נעתר.


יחד עם זאת, כאשר ניסו השניים להיכנס, סורבו על ידי הכוחות שהוצבו במקום, וכשחלבי הביע זעמו על כך בפני מרעי, ואף אמר כי הוא משתוקק לסטור לאחד השוטרים - השיב לו זה האחרון כי הוא ייתפס וייעצר, וכי מוטב לו "לעשות משהו שווה" ולרצוח יהודים בדקירה. מעשה, שיסיים את מצוקתו האישית ב"מות קדושים".

 

זירת פיגוע הדקירה ברחוב הגיא, אוקטובר 2015
 

זירת פיגוע הדקירה ברחוב הגיא, אוקטובר 2015(דובר מד"א)

הנאשם השאיל אפוא מחלבי 50 שקלים, בהם השתמש על מנת לרכוש סכין, וסיכם עמו כי חלבי ישתמש בה על מנת לבצע פיגוע דקירה נגד יהודים. חלבי העביר אז לרשותו תעודות מזהות שהיו ברשותו, כמו גם את מכשיר הטלפון שלו, והשניים נפרדו בצילום "סלפי" משותף וכשהם מאחלים זה לזה בהצלחה.


בסכין, כזכור, השתמש חלבי על מנת לרצוח את אהרון בנט בדקירה ולנסות ולרצוח גם את אשתו, אדל - שנפצעה באורח קשה. לאחר מכן רצח גם את נחמיה לביא, שנחלץ לעזרת השניים ומצא את מותו בזירה. הוא אף חטף את נשקו של לביא ודרך אותו לעבר השוטרים, אך חוסל במקום. תינוקם של בני הזוג בנט, בן שנתיים בלבד, נפצע באורח קל מירי כוחות הביטחון.

 

מפגש משפחות נרצחי הפיגוע בשער האריות שבי-ם, ששודר בחדשות 10
 

מפגש משפחות נרצחי הפיגוע בשער האריות שבי-ם, ששודר בחדשות 10(חדשות 10)

עוד עולה מכתב האישום כי מששמע מרעי בחדשות על תוצאות הפיגוע הרצחני, נשא מרעי תפילת הודיה. למחרת בבוקר אף העלה לעמוד הפייסבוק שלו תמונה משותפת שלו ושל חלבי, בה כתב "דברי שבח לשהאדה".


באותו יום, על פי כתב האישום, אף הרהר מרעי ברעיון לבצע בעצמו פיגוע דקירה רצחני, אך נעצר על ידי כוחות הביטחון בטרם הספיק להוציא את תכניתו אל הפועל. הוא ניסה להשליך מהחלון את הטלפון הסלולרי של חלבי, מה שלא מנע מגורמי החקירה לקשור אותו לפיגוע הרצחני.