הון-שלטון-קלינטון: על חשבון מי טס ביל קלינטון לישראל?

השתתפותו של נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון בעצרת רבין ריגשה רבים - אבל לא את אנשי מאבק הגז, ששמו לב שבכל פעם שעניין הגז נמצא בכותרות, קלינטון, לוביסט של חברת נובל אנרג'י, מגיע לישראל. התשובה לשאלה איך הגיע לישראל, מסבכת עוד קצת את מפת האינטרסים של כל המעורבים בנושא

לא כל יום זוכה נשיא אמריקני לשריקות בוז בישראל, ודאי אם הגיע לכאן כדי להוקיר את זכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. אבל במקרה של ביל קלינטון, המשמש גם כלוביסט עבור חברת נובל אנרג'י - שמתווה הגז המיטיב מאוד עמה על חשבון האזרחים, לטענת מתנגדיו, יעבור רשמית בימים הקרובים בעקבות עסקת דרעי - נתקל הנשיא לשעבר בשלטים ובוז בשל פעילותו למען החברה האמריקנית.

 

לא פחות מ-100 אלף איש, כך אומרים, השתתפו בעצרת לזכר רבין - אבל אנשי מאבק הגז התרגשו פחות מהופעתו. "ביל קלינטון נמצא בישראל כל פעם שיש עניין עם הגז", אומר יוסי דורפמן, ממובילי המאבק. "גם בוועדת ששינסקי הוא לחץ, הוא הגיע לישראל במהלך המאבק על הייצוא. אף אחד לא יודע אם עלה הנושא של נובל, וכמה הוא לחץ - אזרחי ישראל צריכים לדעת את זה".

 

קלינטון נפגש עם נתניהו ואנחנו לא נגיד על מה דיברו בפגישה כי לא היינו שם אבל במטה מאבק הגז אומרים שקשה להאמין שהם הריצו זכרונות נעימים מהקדנציה של קלינטון כי הם לא ממש היו חברים טובים אז. קלינטון גם פגש את בני משפחת רבין והנה תמונה שלו עם חיים סבן שידוע כתורם גדול למפלגה הדמוקרטית, וגם לאשתו של הנשיא לשעבר הילארי, המתמודדת כיום לנשיאות מצד הדמוקרטים.

 

קלינטון יצא לישראל במטוסו הפרטי של חיים סבן, עליו יש רק 22 מקומות. מעבר לקלינטון, ולאב ולבת במשפחת סבן, עלו לטיסה גם שני עורכי דין המלווים את קלינטון זמן רב, וגם אחד הבנקאים הבכירים של בנק "קרדיט סוויס" השוייצרי, המבצע עסקים רבים עם יצחק תשובה, ואחד המנהלים הבכירים של קבוצת "דלק" של תשובה השתתף לאחרונה כמוזמן ראשי בכנס של הבנק.

 

עוד נוסע הוא מיליארדר יהודי אמריקני בשם מארק לאסרי, מנהל של אחת מקרנות הגידור הגדולות בארצות הברית, וזה מה שהיה לו לומר לאחרונה בנושא משאבי טבע: "בשש השנים האחרונות הנושא הגדול ביותר היא אנרגיה, כמות החוב הגדולה ביורת היא מצד האנרגיה. בזה כולם מתמקדים".

 

הכנו מפת אינטרסים כללית כזו. יצחק תשובה בעל אחזקות בתחום הגז בישראל, וחיים סבן שאין לו אחזקות כאלה. תשובה הוא שותף של נובל אנרג'י, המחזיקים יחד במאגרי הגז. קלינטון הוא לוביסט של נובל אנרג'י - וטס עם סבן. נציגיו של סבן בישראל, אגב, אישרו את קיום הטיסה, אבל אומרים שלא יודעים ספציפית על נוסע מקרדיט סוויס.