"אנליסט": כך מפתים צעירים עם הבטחות שווא להתעשרות מהירה

חברת "בי היפ" מוצגת כרשת גדולה להפצה של משקאות אנרגיה באינטרנט, אבל מתחת לפני השטח עולה תמונה מדאיגה. "האנשים שיוצאים מהפגישות של החברה מוכנים לעשות הכל בשביל ה"גורו" שלהם", אומר מומחה לכתות. חברת "בי היפ" בתגובה: "שיטת המכירה נעשית על פי דין"

כלפי חוץ חברת "בי היפ" מוצגת כרשת גדולה להפצה של משקאות אנרגיה באינטרנט, אבל המערכת דומה יותר לפרמידה שמושכת צעירים עם חלומות על התעשרות מבלי שיבינו לעומק כיצד עובד המנגנון שעולה להם אלפי שקלים וגורם להם לעבוד לילות שלמים ללא תמורה.

 

החברה עורכת שלושה כנסים בשבוע לסוכנים פוטנציאלים כאשר בשלב הראשון מציעים להם למכור שני מוצרים, תוספי תזונה או משקאות אנרגיה, תמורת מאות שקלים לצרכן ליחידה. מתוך הסחורה, הסוכן גוזר עמלה בשיעור שעדיין לא ברור וכל האמצעים כשרים כדי לפתח את ה"עסק" החדש.


בניסיון לשכנע את הקהל באיכות המוצר, שבשבילו מותר לגבות תשלומים אפילו מאמא, מעלה המנחה על הבמה שרשרת ארוכה של "לקוחות נאמנים". אף אחד לא טורח לציין שהם בעצמם סוכני "בי.היפ", כלומר, גוזרים קופון על כל עסקה.


"קוראים לזה השתלת זיכרון או השתלת עמדה", אומר ד"ר גבי זוהר, מומחה לכתות שחוקר את הנושא במשך שלושה עשורים", האנשים שיוצאים מהפגישות האלה מוכנים לעשות הכל בשביל ה"גורו" שלהם".

 

המצטרפים מהר מאוד מגלים שלא מכאן יגיע הכסף הגדול ושלצורך "בניית הרשת" צריך לשלם דמי כניסה גבוהים, עד 1,200 דולר לאדם, וחיוב שנתי של 50 דולר על תוכנת מחשב. בנוסף, כל חבר יצטרך לצרף עד השעות המאוחרות של הלילה את החוליות שמתחתיו בפירמידה, כולל, אמהות ודודות, כדי לקבל יום אחד את עמלות הגיוס הגבוהות באמת.


מ"בי היפ" נמסר בתגובה: "שיטת המכירה שלנו היא רשתית ואנחנו לא מסתירים זאת. היא נעשית על פי דין. חברי הצוות שלנו נמצאים בסביבה של התפתחות אישית ועסקית, שכוללת מסרים חדים ועוצמתיים ומעודדת אותם להצלחה, אמונה עצמית ופריצת דרך. בשוק הפתוח אנשים משלמים אלפי שקלים בשביל להיות חלק מסביבה כזו".

 

עוד נמסר מהחברה כי "ההדרכות והאימונים שלנו נעשים באנרגיה גבוהה ואנחנו יוצאים נגד כל ניסיון להציג את המפיצים של בי היפ כמי שחברים בכת. אנחנו לא עוסקים במכירת אשליות. ההצטרפות מוגבלת לבגירים ובמקרים שבהם צעירים מתחת לגיל 18 מנסים להצטרף, אנו דורשים אישור מההורים".