"אנליסט": שערוריית הוצאות הפרסום של המונופולים הממשלתיים

בזמן שאלפי ישראלים מנותקים מחשמל, 23 מיליון שקלים מושקעים על ידי חברת החשמל בפרסום לשנה. בנוסף, דוח שהכין מנהל רשות החברות, מראה כי הפרסום של המונופולים הממשלתיים עולה לציבור הישראלי כ-15 מיליון שקלים. מחברת החשמל נמסר בתגובה: "מספר הפניות של האזרחים היה קטן ללא הפרסום"

בזמן שאלפי ישראלים מנותקים מחשמל, מתברר שחברת החשמל מצטיינת בתחום פרסום התדמיתי שנועד להאדיר את שמה. דוח של רשות החברות, שנחשף על ידי חדשות 10, מצביע על מתקפת חנופה עצמית של המונופולים הגדולים במשק.


23 מיליון שקלים משקיעה חברת החשמל בפרסום לשנה, מתוכם יותר משליש מנותבים לתשדירי תדמית שאין בהם שום מסר לציבור. "אין שום הצדקה לחברות ממשלתיות, במיוחד כאלה שהן מונופול, להוציא כספים לשיפור השם שלהן", אומר עורך דין דניאל דושניצקי מהתנועה לאיכות השלטון.


יגאל בראון, מנכ"ל איגוד חברות הפרסום, מנסה להסביר את התופעה: "הציבור חושב עליהם דברים מסוימים והם רוצים לשפר את מעמדם. הפעילות הזו הולכת ומתגברת ככל שהחברה נמצאת בבעיה ציבורית תדמיתית".

 

חברת החשמל לא לבד. דוח שהכין בשבועות האחרונים מנהל רשות החברות, אורי יוגב, מראה איך פרסום, בלי שביב של מידע מצד העסקים שנמצאים בבעלות הממשלה, עולה לציבור הישראלי כ-15 מיליון שקלים. נכון לעכשיו, אין עדיין מי שיעצור את חגיגת פרסומי התדמית.


מחברת החשמל נמסר בתגובה: "דווקא בעת הזו הוכח שפרסום הוא כלי חיוני לקשר עם האזרחים, המסייע לחברה להתמודד עם מצבי קיצון, דוגמת הסופה שפקדה את ישראל ביום ראשון בבוקר. בלי הפרסום, מספר הפניות לחברת החשמל על נזקי הסערה, נפילות עצים וכבלי חשמל קרועים היה קטן משמעותית ובכך היה נגרם סבל גדול יותר לאזרחים".