אנליסט: תופעת ניר גלעד - השכר בשמיים, הביצועים לא ממש

רגע לפני הפרישה, המנכ"ל הכל-יכול של החברה לישראל התייצב בחודשים האחרונים בחזית המאבק של הטייקון עידן עופר, נגד החוק שיחזיר לציבור חלק מהרווח העצום על המשאבים הטבעיים בים המלח. וההתנהלות הכוחנית שמאפיינת את הקבוצה בראשותו, הביאה לרמה אבסורדית מחלות שקיימות גם בשאר המשק

גם בג'ונגל הפרוע מתוצרת ישראל, שבו מנהלים גורפים סכומי עתק בזמן שבעלי המניות - כלומר קרנות הפנסיה של כולנו - מפסידות, ניר גלעד שבר שיא חדש.

 

רגע לפני הפרישה, המנכ"ל הכל-יכול של החברה לישראל התייצב בחודשים האחרונים בחזית המאבק של הטייקון עידן עופר, נגד החוק שיחזיר לציבור חלק מהרווח העצום על המשאבים הטבעיים בים המלח.

 

מי שלפני כעשור עוד כיהן כפקיד ממשלתי במשרד האוצר, פתח כבר מזמן דווקא מולו במסע לחצים בלתי פוסק: הוא עצר את השקעות החברה בישראל, איים בפיטורי עובדים לקראת בחירות וכל הזמן הזה נהנה מהתגמול - 140 מיליון שקלים תוך 7 שנים בלבד.

 

ההתנהלות הכוחנית שמאפיינת את הקבוצה בראשות גלעד, הביאה לרמה אבסורדית מחלות שקיימות גם בשאר המשק: לחברה לישראל הוא הצטרף כמה שנים אחרי שהוביל כנציג המדינה, הסכם בעייתי עם בתי זיקוק לנפט - בבעלות משפחת עופר - שהכניס להם חצי מיליארד שקלים. מאז שהתיישב על הכיסא, הוא הרוויח כמעט כל שנה שכר דו ספרתי, במיליונים כמובן, גם כשעסקים מרכזיים בגזרתו נקלעו למשברים והפסדים כבדים.

 

האגרסיביות רק נמשכה כשגלעד הודיע על ביטול ההשקעות המתוכננות בנגב, בתגובה לכוונת הממשלה לאמץ את המלצות ששינסקי שיכפילו את חלקה ברווחים מהאשלג; כן - לגמרי במקרה, זה היה גם העיתוי שבו כי"ל איימה להתייעל ולפטר - מהלך שגרם לשביתה ארוכה, שיתק מפעלים אחרים ופגע דרמטית בייצוא מישראל.

 

לטובתו של גלעד, חשוב לציין שבג"ץ דחה את העתירה לביטולו של ההסכם בין בתי זיקוק לנפט לבין הממשלה. למרות שמבקר המדינה אז תקף בחריפות את החשב לשעבר, היועץ המשפטי מזוז חשב שההסכם שהשיג סביר. וגם בעסקים לא היו רק כישלונות - תחנת הכוח הפרטית של החברה הפכה למדפסת מזומנים, וגם בחברת מוליכי החשמל "טאוור" יש לגלעד הישגים. אלא שמולם עומד שכר ללא פרופורציה, שימוש בעובדי כי"ל ובנגב - הכול כדי להימנע מחלוקה צודקת של הרווחים.

 

עכשיו השאלה אם השיטה עובדת: מול האיומים, הלחץ, הלוביסטים - חברי ועדת הכספים יצטרכו להחליט בקרוב אם ובאיזה היקף לאשר את הגדלת התמלוגים שמשלמת כי"ל. מאמצי השכנוע לא מדלגים על אף ח"כ, וצוות צדדי שהוקם בהשתתפות נציגי האוצר עשוי להציע כמה סוכריות; למשל, הארכת הזיכיון בים המלח מעבר ל-2030.

תגובת החברה לישראל וניר גלעד

מהחברה לישראל ומטעמו של גלעד נמסר: "רוח רעה ומסוכנת נושבת בשיח הציבורי, במסגרתה גורמי ממשלה פתחו בהכפשות שפלות ומופרכות, שנועדו להשתיק את כיל ולמנוע ממנה להציג את העובדות בפני הציבור. תופעה זו הופכת למסוכנת אף יותר כאשר גם התקשורת מצטרפת לציד המכשפות ולסתימת הפיות - תהליך מסוכן ואנטי-דמוקרטי.

 

"כיל, האחראית לפרנסתן של 30 אלף משפחות, היא המעסיק הגדול ביותר בנגב, משקיעה יותר מכל חברה אחרת בנגב, ומשלמת למדינה מסים ותמלוגים יותר מכל חברה אחרת - למעלה ממיליארד שקל בשנה. הממשלה מבקשת לכפות את שעור המס הגבוה ביותר בעולם, דבר שמאלץ את כיל, בניגוד לרצונה ולהגיון העסקי, להעדיף השקעות מחוץ לישראל. המניפולציות התקשורתיות לא פוטרות את הממשלה ואת הכנסת מלשאת באחריות לעתיד הנגב, התעשייה והכלכלה".