נתניהו נואם בישיבת הכנסת (ארכיון), חיים צח, לע"מ

נתניהו: "טרור הסכינים לא יכריע אותנו, דבר לא יעצור את המפעל הציוני"

על רקע גל הטרור, עלה ראש הממשלה לנאום על דוכן הכנסת. "על אבו מאזן לגנות את הפיגועים כפי שעשיתי אני", אמר, "ולהתנער מההסתה ודברי הבלע נגד ישראל". הוא האשים גם את התנועה האסלאמית בדרדור המצב הבטחוני. הרצוג: "נתניהו ובנט מובילים אותנו למצדה - לעתיד של מאבק דמים וחיים על חרב". הנשיא ריבלין: "מי שמנסה להבעיר את האדמה - דמנו בראשו"

מושב החורף נפתח - על רקע גל הטרור. "כבר מאה שנים מנסים להרוס את המפעל הציוני. אויבנו עדיין לא לומדים", אמר היום (שני) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאומו בפתיחת מושב החורף של הכנסת. "טרור המתאבדים לא הכריע אותנו אז, טרור הסכינים לא יכריע אותנו עכשיו - גם את גל הטרור הנוכחי נכריע. בפעולה נחושה של חיילים ואזרחים, בנטרול המחבלים.

 

"היום בירושלים, בתושיה ובאומץ לב של אזרחים בזמן אמת, בערבות ההדדית שמאפשרת את עמנו, ובייחוד כשהוא נמצא בסכנה, כפי שהראה הרב נחמיה לביא שנחלץ בצורה עילאית - אנחנו פועלים נגד המפגעים בכל החזיתות", המשיך ראש הממשלה. "הוריתי על תגבור כוחות מסיבי. הוספנו לוחמים ביהודה ושומרון, בירושלים ובכל רחבי הארץ".

 

"שורש הסכסוך - הסירוב להכיר בישראל כמדינת הלאום של היהודים"

 

בנאומו, שהופרע פעמים רבות על ידי קריאות ביניים - בין היתר של חברי הכנסת הערבים - הגדיר נתניהו את ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כ"ממשיך דרכו של המופתי חאג' אמין אל-חוסייני", וקרא לו "להתנער מההסתה ומדברי הבלע נגד ישראל, ולגנות את הפיגועים - כפי שעשיתי אני לאחר פיגועים נגד ערבים".

 

בהתייחסו לתהליך המדיני, אמר: "קראתי פעמים רבות לאבו מאזן רק לאחרונה לשבת יחד ולדון בסוגיות שעל הפרק אבל הוא דבק בסרבנותו. אני יודע שהוא יודע, שבכל הסדר שלום נצטרך בסופו של דבר להכריז על סוף הסכסוך, לוותר על זכות השיבה ולהכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. והרי הסירוב להכיר במדינת הלאום של העם היהודי בגבולות כלשהם היה, והינו, שורש הסכסוך".

 

"אנחנו אלה שמגינים על קודשי כל הדתות בהר הבית שבירושלים", אמר נתניהו. "מפיצי ההסתה השקרית הזאת הם גורמים לנפץ. זה ניסיון להדליק כאן תבערה דתית, שאיש מאיתנו לא רוצה בה. ניסיון הקיצוניים להבערה כזו על בסיס שקר מוחלט זו הסתה מסוכנת מאוד, שלצערי גם גובה מחיר בחיי אדם - ומופצת בראש ובראשונה בידי החמאס והרשות. לצערי הם מטמיעים הסתה אנטישמית בספרי הלימוד, בתקשורת, ברשתות החברתיות.

 

"יש עוד גורם מרכזי שמפיץ כל הזמן את השקר הגדול בהר הבית והוא הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית - הורתי אתמול להשלים את התשתית המשפטית להוצאתם אל מחוץ לחוק", אמר נתניהו, "לא תהיה שום חסינות למי שמסית ומעודד טרור. אנחנו רוצה דו-קיום בין אזרחים יהודים וערבים ומשקיעים השקעות במגזר הערבי, אצל הדרוזים, הבדואים והצ'רקסים שלא השקיעו ממשלות אחרות - אבל לצערי בתחומי מדינת ישראל לא רק התנועה האסלאמית מסיתה".

 

נתניהו ציטט מדבריהם של חברי כנסת מהרשימה המשותפת, שקראו לפעולות נגד ישראל - כאשר ח"כ באסל גטאס אמר ש"הזוג הנקין אינו חף מפשע", וח"כ חנין זועבי קראה לפיגועים נגד ישראלים.

 

"ערביי ישראל, הוקיעו את הקיצוניות בתוככם"

 

"אני פונה לערביי ישראל", אמר ראש הממשלה. "אתם הרי רואים שישראל היא המקום היחיד השקט הנורמלי בכל האזור. אתם רואים מה קורה למוסלמים ולנוצרים במגזר, מה קורה למדינות שהידרדרו למלחמות דת ואזרחים. נעמוד בכל אתגר, אבל אני קורא לכם - הוקיעו את הקיצוניות בתוככם. כפי שאני אומר זאת לאזרחים היהודים במדינת ישראל. האם תלכו אחרי הנהגה שמסיתה? שמגיעה לאבסורד? אנשי בל"ד הקומוניסטים שמאחורי שורה של דגלי דאע"ש? או שתלכו בדרך של שלום ונאמנות למדינה שאתם חלק ממנה.

 

"אי אפשר ליהנות מכל העולמות. גם ליהנות מכל הזכויות של ישראל הדמוקרטית שמכבדת את זכויות כל אזרחיה וגם לחתור בעת ובעונה אחת נגדה? אני מבקש מכם: תבחרו בדרך הנכונה, בדרך האמת, בדרך הדו-קיום. אין ברירה אחרת. אנחנו נעמוד בכל אתגר".

 

ריבלין. ציטט מדברי נעמה הנקין ז
 

ריבלין. ציטט מדברי נעמה הנקין ז"ל(חדשות 10)

"הקבר נפתח, והרגע נמתח, והעפר נשפך. ה' נתן, וה' לקח. הסוד הוא - להתקרב לקצה התהום. להביט לה - עד העומק של החושך. להתגבר על הסחרחורת, להסתובב, ולהמשיך...".

 

בציטוט זה, שכתבה נעמה הנקין ז"ל לפני 12 שנים, בחר נשיא המדינה ראובן ריבלין לפתוח אחר הצהריים את נאומו במושב החורף של הכנסת. "אין חגיגיות בלבנו, לבנו כבד וכואב", אמר ריבלין. "כמו שכתבה נעמה, אנחנו מוכרחים להסתובב, להמשיך לצעוד קדימה. שבנו למולדתנו, מאהבה, לאחר אלפים שנים של נדודים וייסורים. קמנו מן האפר, בנינו אותה, ואנו ממשיכים לבנות אותה, מתוך אהבה ואמונה. לא משנאה, ולא כנקמה. באהבה ובאמונה. זו דרכנו, וכך גם נמשיך.

 

"הטרור הרצחני, והפונדמנטליזם האסלאמי, מבקשים להרפות את ידנו כל העת. לגדע את הבניין- בפחד ובאימה. אך הם לא יוכלו לנו. אנחנו נגדע את ידי הטרור המגואלות בדם, נילחם בו ביד קשה, לא נרחם על אכזרים. מדינת ישראל היא מדינת חוק, זהו מקור עוצמתה וחוסנה".

 

הנשיא הביע מחאה לנוכח פעולותיהם של פוליטיקאים ומנהיגים שתרמו להבערת גל הטרור האחרון. "אנחנו עדים ביתר שאת לניסיון של מנהיגים פוליטיים ואחרים להפוך את הסכסוך הישראלי פלסטיני לדתי, ללא דרך חזרה. למלחמת גוג ומגוג, מלחמת יום הדין, ג'יהאד, או קץ הימים. הניסיון לשפוך דלק ולהט פונדמנטליסטיים ומשיחיים על מדורת הסכסוך, הוא ניסיון להבעיר את האדמה הזאת עליה יושבים כולנו. וכל מי שעושה זאת - דמנו, דם כולנו, בראשו".

 

"הדפו את השיח המזלזל והפוגע באנשי הקבע"

 

ריבלין קרא לאזרחים לא לקחת את החוק לידיים, ושיבח את פעולתם של כוחות הביטחון. "יש לנו כוחות צבא, משטרה, ומערכת משפט, ובידיהם - ורק בידיהם - מוטלות הזכות והחובה למצות את הדין עם האחראים לפשעים הנתעבים הללו.

 

"זה גם המקום להזכיר", ציין הנשיא, "שאלה אותם כוחות הביטחון, שספגו מאתנו לא מעט ביקורת פוגענית בחלקה. אסור לנו לתת יד לשיח ציבורי המצייר את משרתי הקבע כפרזיטים, כמעמסה או נטל. חברי וועדת הכספים וחברי וועדת החוץ והביטחון - אנחנו עומדים בפני שנה נוספת בה צה"ל פועל ללא תכנית רב שנתית. אם לא נאפשר תכנון ארוך טווח, לא נחזה בהתייעלות. יש מה לתקן. תקנו את הדרוש תיקון, אבל הדפו את ההשמצות, ואת השיח המזלזל, הפוגע ברוח הצבא ובחייליו".

 

לאחר נתניהו עלה גם לדבר יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אשר קרא "לנהוג באחריות ובאיפוק מרבי. להפגין מנהיגות. לא לעמוד מן הצד. לגנות כל סוג של טרור, התלהמות, בריונות וגזענות". עוד הוסיף כי "אנחנו , חברי הכנסת ומנהיגי הציבור היהודי נדרשים לכך בדיוק כמו חברי הכנסת ומנהיגי הציבור הערבי. אתם, חברי הכנסת ומנהיגי הציבור הערבי נדרשים לאחריות הזו בדיוק כמו חברי הכנסת ומנהיגי הציבור היהודי".


הרצוג הדגיש כי "עלינו לעקור משורש כל מרים סכין, אלה ואבן כנגד אזרח יהודי ובאותה מידה, עלינו למנוע מצעירים שטופי חימה וזעם להפליא מכותיהם באזרח ערבי רק בשל היותו אזרח ערבי. עלינו לפרק את "לה פמיליה" את "להב"ה" ואת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. אני לא מוכן שמדינת ישראל תצעד, בעיניים מכוסות, לעבר הקמתה של ישראסטין. נתניהו ובנט מובילים אותנו למצדה - לעתיד של מאבק דמים וחיים על חרב".