למה מאשימים את וינשטיין בטרפוד מינוי הירש?

עשו תרגיל בדמיון מודרך: מה היה קורה אילו היועץ המשפטי לממשלה היה מעביר את מינויו של גל הירש למפכ"ל המשטרה, ואז היה מתברר שיש ממש בחשדות נגדו בגיאורגיה? כמה אש הוא היה חוטף? הבעיה העיקרית היא בארדן, שלא בירר לפני המינוי עם המשטרה והיועץ המשפטי את מצבו המשפטי של המפכ"ל המיועד

  • פורסם ב:
  • 24/09/2015 14:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/09/2015 14:11
  • |
  • כתבים:
  • מואב ורדי

הצהרת הירש הבוקר

אני לא כל כך מבין מה רוצים מהיועץ המשפטי יהודה וינשטיין, "שלטון המשפטנים" ו"ארץ אוכלת יושביה", לגבי פרשת גל הירש. הנה העובדות עד כמה שהן ידועות לי:

 

לפני כשנה הגיעה למשטרת ישראל בקשת חיקור דין מגיאורגיה עבור גל הירש. הייתי בגיאורגיה, ביררתי מה מהות החשד. מדובר בחשד מעורפל מאוד, מאוד לא ספציפי. לפני מספר שנים נעלמו מתקציב הביטחון שם 5 מיליון יורו, והם רוצים לבדוק כל מי שהיה מעורב בעסקאות עם גיאורגיה באותה תקופה. גל הירש הוא פשוט אחד מאלה. יש גם טענה - כן ספציפית שמופיעה בכתב אישום נגד שר ההגנה לשעבר שם - נגד חברה שלטענתם קיבלה כסף ולא סיפקה שירותים תמורתו, והבעלים שלה היה אדם שהיום עובד ב"דיפנסיב שילד" של הירש.

 

> הירש מגיב: "קבוצות לחץ ואינטרסים מניעים את חיינו"

> הטור של דורון הרמן: כך סינדל ארדן את עצמו

 

די לקונספירציות

 

אוקיי. אני יכול להבין למה מידע כזה מגיע ללהב 433 ולא מצריך יידוע ודיווח לשר לבטחון פנים. למה? כי זה משהו אמורפי, שיכול להתפוגג מעצמו בתוך זמן מה. הגיאורגים לא לוחצים לבצע את חיקור הדין. אין מה לרוץ ולדווח. די לקונספירציות לפיהן בכוונה אצרו את המידע בלהב, כי 'המשטרה מכינה תיקים באפלה על כל בכיר ליום בו יהיה צורך לעשות לו סיכול ממוקד'.

 

גם בסיפור ה-FBI מדובר בחשדות למשהו עקיף. לא משהו שאתה, כראש להב 433, רץ ליועץ המשפטי לממשלה ולשר בטחון פנים לדווח עליו, כשמדובר באדם שאין לו שום נגיעה לשירות הציבורי, והיום הוא איש עסקים פרטי.

 

עכשיו, מה רוצים שוינשטיין יעשה? שיגיד "אני קובע שאין כלום בחשדות הגיאורגים, ונותן חתימתי על המינוי?" ברצינות?

 

אני מציע תרגיל בדמיון מודרך: חישבו מה היינו אומרים על ויינשטיין אם עוד חודשיים היה מתברר שלגיאורגים יש חשד מבוסס, עם הוכחות על מעשים לא כשרים של הירש בגיאורגיה. וואי וואי מה שווינשטיין היה חוטף, ובצדק. "איזה החלטה חובבנית שסיבכה את מדינת ישראל", היינו כותבים על החלטתו לחתום על מינוי הירש טרם בירורן של טענות הגיאורגים. וארדן ונתניהו היו בצדק אומרים: 'היועץ סיבך אותנו, הוא אמר שאין שום בעיה למנות את הירש'.

 

מחיר הטעות היה גבוה מדי

 

הירש נקלע למצב מחורבן. נניח שהוא נקי מכל רבב כפי שהוא טוען - ואין סיבה להניח אחרת כרגע. עצם העובדה שהיה מעורב בעסקים הללו בגיאורגיה, שמה אותו עכשיו בידיהם של הגיאורגים - שמנהלים היום מערכה נקמנית בכל מה שקשור במשטר הקודם שם. זה לא אומר שהוא חטא. אבל זה עדיין לא אומר שאתה כיועץ משפטי לממשלה יכול לשים ידך ולחתום שאין בחשדות הללו כלום, ולא יהיה כלום לעולם. מחיר הטעות גבוה מדי.


נניח בצד את השאלה אם הירש מתאים או לא מתאים לתפקיד המפכ"ל. ארדן עשה טעות אחת קריטית: הוא היה צריך לעשות דבר אחד טרם ההחלטה על מינוי הירש - לשאול את היועמ"ש ואת המשטרה שאלה פשוטה, האם יש איזושהם חשדות עומדים ותלויים נגד גל הירש? זה הכל.

 

אם היה עושה כך, היה מבין טרם המינוי שיש פה עניין שלא יוכל להסתיים בתוך שבוע שבועיים - ללא קשר לסבירות הגבוהה/ענקית שיסתבר בעתיד שהירש נקי.