כתב CNN לחדשות 10: "פגישת נתניהו ופוטין כמסר לאובמה? ספק אם זו היתה המטרה"

בראיון ממוסקבה העריך צ'אנס כי המעורבות הרוסית במערכה הסורית לא תשפיע כהוא זה על ביטחון ישראל, ולו בשל מוכנותו של פוטין לערוב לנושא באופן אישי. בכלל, נראה כי מעייני הנשיא הרוסי נתונים בראש ובראשונה בניסיון להשיב את הקרמלין ללב זירת הדיפלומטיה הבינלאומית, ולהפוך אותו לשחקן משמעותי במלחמה באסלאם הקיצוני. מלחמה, שבה כישלונה של ארה"ב מורגש יותר מתמיד

"ברור למדי שמעורבותה של רוסיה בסוריה לא נועדה להשפיע ישירות או בעקיפין על ביטחון ישראל", אמר בראיון לחדשות 10 הכתב הבינלאומי של רשת CNN, מתיו צ'אנס, השוהה כעת במוסקבה. יתרה מכך, לפי צ'אנס היעדר הכוונה לגרור את ישראל למלחמה בסוריה הוא הסיבה בשלה הסכים פוטין להיפגש עם נתניהו - ולערוב לכך באופן אישי.

 

אשר לנסיבות בשלן החליטה רוסיה מלכתחילה להתערב במלחמה העקובה מדם, מדובר לפי צ'אנס בשילוב של אינטרסים עסקיים, צבאיים ולאומיים. בראש ובראשונה נחושה רוסיה לשוב לצמרת הדיפלומטיה הבינלאומית, באמצעות מוקד האחיזה היחיד שלה במזרח התיכון. מוקד, בו היא גם מעוניינת לנטרל את איום האסלאם הקיצוני, שעשוי ללכת ולהתפשט אל גבולותיה.

 

לשאלה אם יש משמעות לפגישת נתניהו ופוטין, לנוכח הנתק המוחלט ביחסים עם אובמה, השיב צ'אנס כי ניתן לראות בפגישה מסר לבית הלבן - אם כי "זה יפתיע אותי". הוא הדגיש את ההבנה השוררת בעולם לדאגה הישראלית מאפשרות זליגת נשק לידי חיזבאללה, והבהיר כי מבחינת כל הצדדים נראה שישראל עדיין רק מהלכת בין הטיפות.