הערכה: נוכחות רוסיה תצמצם את חופש הפעולה הישראלי בסוריה

ראש הממשלה הבין מי בעל הבית החדש במזרח התיכון והגיע למוסקבה. ביחד עם נשיא רוסיה סיכם על יצירת מנגנון לתיאום פעילות בסוריה. אולם בישראל העריכו שככל שתגבר המעורבות הרוסית, תצמצום יכולת הפעולה של חיל האוויר בשטחי המדינה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה הראשון להפנים שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הוא בעל הבית החדש במזרח התיכון. כשארצות הברית נאלמת לאור המעורבות הרוסית ההולכת וגוברת בתוך סוריה, הגיע היום (שני) נתניהו למוסקבה ביחד עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי אייזנקוט, וראש אמ"ן, האלוף הרצי הלוי, כדי להבטיח לישראל המשך יכולת לפעול מול משלוחי נשק לחיזבאללה ונגד חוליות טרור הפועלות נגד ישראל בגולן. בעוד שנתניהו הבהיר כי הגיע להסכמה על הקמת מנגנון תיאום עם הרוסים, הרי שגורמים בכירים בישראל המעורים בפרטים טוענים שיכולת הפעולה של צה"ל בסוריה הצטמצמה.

 

לאחר פגישתו עם פוטין, הצהיר נתניהו כי הוא ופוטין קבעו "מנגנון למניעת אי ההבנות הללו. זה דבר חשוב מאוד לביטחון ישראל". בשיחה עם כתבים מדיניים ישראלים הוא ציין ש"המטרה שלי הייתה למנוע אי הבנות בין כוחות צה"ל לכוחות רוסים. קבענו מנגנון על מנת למנוע זאת. זאת התוצאה הראשונה והברורה של השיחה הזאת. מספיק לחשוב על האפשרות השנייה של טיפול באי הבנות הללו לאחר מעשה כדי להבין את החשיבות של הביקור הזה. אני מקווה ומאמין שהיעד - הגעה לתיאום שיוביל למניעת אי-הבנות בגבולנו הצפוני - הושג".

 

אלא שבעוד שנרשם הישג מבחינת התיאום, גורמים ישראלים בכירים העריכו בשיחה עם חדשות 10 כי חופש הפעולה היחסי שממנו נהנה צה"ל בשנים האחרונות בחסות מלחמת האזרחים בסוריה, ככל הנראה יילך ויצטמצם לאור המעורבות ההולכת וגדלה של רוסיה בנעשה בסוריה. הגורמים המעורים בנושא העריכו כי בניגוד לתקיפות עבר שיוחסו לישראל בשטח סוריה, עתה ככל הנראה לא תוכל ישראל לבצע תקיפות במרחב דמשק מחשש שהדבר ייתפס בעיני הרוסים כהפרה של הריבונות של הנשיא בשאר אסד.

 

מסוקי סוחוי בטיסת תדלוק, על פי תיעוד של המורדים בסוריה
 

מסוקי סוחוי בטיסת תדלוק, על פי תיעוד של המורדים בסוריה(רונן סולומון, אינטלי טיימס)

אסד ופוטין. רוסיה תקים את המשטר בדמשק על רגליו?
 

אסד ופוטין. רוסיה תקים את המשטר בדמשק על רגליו?(רויטרס (ארכיון))

לאור זאת, את משלוחי הנשק מסוריה לחיזבאללה שישראל תרצה לסכל, יהיה עליה כנראה לתפוס בגבול הלבנון. בנושא החוליות האיראניות סמוך לגדר ברמת הגולן יתכן שיהיה יותר קל להילחם, משום שגם במוסקבה ישנה הבנה שמדובר על פעילות טרור מול ישראל.

 

פגישת נתניהו ופוטין ממחישה את מקומה החדש של רוסיה באזור. בעוד ארצות הברית שומרת מרחק ומנהלת תקיפות נגד דאע"ש בסוריה מהאוויר ביחד עם חברותיה לקואליציה הבינלאומית, פוטין נכנס לתוך סוריה ומקים את שלטון אסד על רגליו. המורדים ולוחמי האופוזיציה במדינה השסועה כבר מבינים את התמונה המשתנה ומפנים את האש לעבר הרוסים. הערב נורתה פצצת מרגמה לעבר שגרירות רוסיה בדמשק ונחתה במתחמה. לא היו נפגעים, אולם נגרם נזק ובמוסקבה קראו למדינות העולם לגנות את המתקפה.

 

רוסיה זיהתה את החלל שנוצר בהיעדרה של ארצות הברית וצפויה להמשיך ולהיכנס לתוך סוריה. נתניהו היה המנהיג הראשון שנסע במיוחד למוסקבה כדי לדון עם פוטין בנושא, אולם אט-אט יתכן שנראה מנהיגי ערב רבים מחשבים את צעדיהם מחדש בכל הנוגע לסוריה ומגיעים למוסקבה כדי לדון בנושא עם הממשל הרוסי.