רגע אחד מתשע"ה: השוטרים הטובים, לא רק הרעים

מחדלים, שערוריות, קצינים מטרידים, מפקדים מסתבכים ומפכ"ל שעדיין אין: ערב תשע"ו, משטרת ישראל יכולה לסכם אולי את השנה הקשה בתולדותיה. אבל מאחורי הכותרות השליליות, אפשר למצוא גם את נקודות האור: מפקדי הביניים המבטיחים והמקצועיים, השבתת רוב ארגוני הפשע ויחידת הסייבר המתפתחת • פרויקט סוף השנה

  • פורסם ב:
  • 13/09/2015 13:45
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/09/2015 20:00
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

זו הייתה השנה הקשה ביותר שעברה על משטרת ישראל, כנראה מאז יום הקמתה. שערורייה רדפה מחדל, מחדל רדף שחיתות, שחיתות רדפה הטרדות מיניות, והרשימה עוד ארוכה. גם ערב ראש השנה, אין למשטרה מפכ"ל שלוקח פיקוד, והמינוי של גל הירש רק הולך ומסתבך.

 

ובכל זאת, ניסיתי מאוד ואפילו מצאתי כמה נקודות אור בתוך הארגון החבול, העייף ורדוף המחדלים. אנחנו חייבים משטרה אחרת, טובה ומקצועית יותר, כי בסוף ברגע האמת אין לנו באמת אופציה אחרת.

 

> לכתבות נוספות בפרויקט סוף השנה

מאור צור מלווה את דורון גנון
מירי מיכאלי לא שוכחת את החיוך של דן
אור הלר כותב על המלחמה שלא היתה

אביעד גליקמן סגר מעגל עם הרשעת אולמרט

נגה ניר נאמן חטפה מכות בדרך לגילוי האמת
גיל תמרי קרא את ההזמנה ולא האמין

ניק קוליוחין שבר לרגע את שרשרת המזון

אלי לוי צפה במפקד המחוז מקבל החלטה אמיצה
אלמוג בוקר עמד בנקודת התצפית - וקפא

 

30 אלף שוטרים

 

באמצע הלילה, קור כלבים בחוץ, אני חוזר ממושב נוב שברמת הגולן לתל אביב. השעה היא 1 בלילה, ואני פוגש לפתע בשוטרת תנועה, באמצע שום מקום. ערב טוב, בדיקת שכרות. נשפתי בנשיפון ועברתי בהצלחה את הבדיקה. לאחר שיחה קצרה עם השוטרת שקפאה מקור, הבנתי שהיא אמא לשלושה ילדים, חד הורית. המשכורת שלה לא גבוהה - ובכל זאת היא שם כל הלילה. כמוה יש אלפים, שוטרים מקצועיים, טובים, שעובדים בשלג, בשריפות, ומסכנים את חייהם כל יום באזור ירושלים המתחמם. לפני שקורעים את הארגון הזה, צריך לזכור שיש גם שוטרים כאלה, שרואים בעבודה שלהם שליחות. לא כולם מטרידים כל היום.

 

יחידת הסייבר בלהב 433


בשקט בשקט צמחה לה בשנה האחרונה יחידה מקצועית ויעילה במיוחד בתוך להב 433. ההבנה הייתה שהפשע עובר בהדרגתיות מהרחוב למסך המחשב ולכן הוקצו ליחידה משאבים רבים, ותקנים. רק השנה חשפה היחידה פדופיל אכזרי שביצע יותר מ-80 מעשיים מיניים בילדים דרך האינטרנט, הפלת אתר דארקנט (ששימש בית חם להאקרים באשר הם בשיתוף 18 מדינות), גזר דין של 25 שנה לאב שאנס את ביתו - הסיפור כולו התחיל מסרטון אחד שפוענח ביחידה - ועוד.

 

היחידה הזאת, בפיקודו של סנ"צ מאיר חיון, חייבת לעבור שינוי דרמטי בשנה הקרובה. מפקדה חייב להיות לפחות תת ניצב, והיא תצטרך להיות אגף במשטרה, כמו אגף התנועה. רוב החקירות הרגישות היום במשטרה מסתמכות על יחידות הסייבר, והעולם העברייני כולו הולך לכיוון הזה.


פרשה 512: ריסוק האמון בתוך ארגוני הפשיעה


פרשה 512 היא ללא ספק ההצלחה הגדולה ביותר של משטרת ישראל בשנים האחרונות. ההישג הגדול ביותר של להב 433 בפרשה הזאת הוא גיוס מספר שיא של עדי מדינה. עדי המדינה הצליחו לרסק את הדבר הבסיסי בתוך ארגוני הפשיעה: אמון.

 

יצחק אברג'יל, אבי רוחן, ריקו שירזי, אסי אבוטבול - הם אנשים שכל פעילותם בעשור האחרון התבססה על קשר של שתיקה, אמון עיוור בדרג הגבוהה של הארגון. גיוס עדי המדינה - לפחות שניים על כל מקרה רצח. במשפט הפלילי שני עדי מדינה שמשלימים זה את זה, מספיקים להרשעה בבית המשפט. עשרות כתבי אישום הוגשו נגד עבריינים בכירים יותר ובכירים פחות - בפרשה הזאת - וכבר עכשיו מרגישים את תופעות הלוואי ברחובות ובעיקר את אי הוודאות בארגוני הפשיעה.

 

הבעיה המרכזית בכל הקשור לעדי מדינה היא השמירה עליהם, לא רק בתקופת העדות אלא בעיקר לאחריה. מילה טובה מגיעה לראש אגף החקירות במשטרה מני יצחקי, שפיקד על החקירה הזאת מתחילתה ועד סופה בצל המשבר הגדול שפקד את להב 433 לאחר פרשות פינטו-ברכה-ארביב-מלכה-פישר.

 

יצחק אברג'יל בבית המשפט
 

יצחק אברג'יל בבית המשפט(חדשות 10)

השלישייה שנדחקה לפינה


טוב יעשה המפכ"ל הבא אם יחזיר לקדמת הפיקוד וההנהגה את תנ"צ אבי נוימן, נצ"מ אפריים ארליך קרמשניט, וסנ"צ יואב קוטלר. הם בדיוק מה שהמשטרה צריכה בימים אלה: אנשי מקצוע, לא מושחתים ונאמנים מאוד לארגון. מבלי להזכיר נשכחות, אפשר לומר ששלושתם - שעשו דבר אחד או שניים במשטרה - הודחקו לפינה בתקופת יוחנן דנינו, מסיבות לא ענייניות, ושם הם נותרו.

 

לא אשכח את מסיבת העיתונאים בפרשת הרצח של משפחת אושרנקו מרח' נורדאו בראשל"צ. 6 בני משפחה נרצחו, ונוימן יחד עם קוטלר פיקדו על החקירה. זו הייתה חקירת מופת - קלאסית. בלי עדי מדינה. במסיבת העיתונאים שבה נוימן הכריז על הפענוח - צפו אלפים. אחד מעורכי המשנה בחדשות 10 אמר לי לפני כמה שבועות: "איפה נוימן נעלם, צריך אותו עכשיו בעיצומו של המשבר הגדול במשטרה. ראיתי אותו אז והוא פשוט נתן לי תחושת בטחון".

 

אפי נווה
 

אפי נווה(יח"צ)

ניצבות

 

מה עוד צריך לקרות כדי שהמשטרה תשכיל למנות לפחות 3 נשים בתפקידים בכירים בדרגת ניצב? לפני מספר חודשים מינו את גילה גזיאל לתפקיד ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצבת יחידה. אבל המינוי שלה אינו טהור, במובן שלא ממש הייתה ברירה: צ'יקו אדרי, שהיה ראש אגף התנועה במשטרה, הועבר לפקד על מחוז ירושלים לאחר שניצב יוסי פריינטי הודיע על פרישה מהתפקיד. ראש אמ"ש, ירון בארי, הוצנח על ידי דנינו לאגף התנועה, וכך מותה גזיאל לתפקיד.

 

החשיבה חייבת להשתנות. נצ"מ סיגל בר צבי, מפקדת מרחב נתב"ג, היא דוגמא מצויינת לקצינה שחייבת להגיע לתפקיד ניצב, אחרת זה יהיה פספוס גדול. היא חייבת להיות בתפקיד הבא שלה לפחות סגנית מפקד מחוז.

 

לא הייתי שולל אפשרות להחזיר למשטרה את ראש יאח"ה, זיווה אגמי, שפרשה לפני שנה מהתפקיד, לדרגת ניצבת. אפשר לתת לה את ראשות לה"ב, או שתפקד על מחוז. רעיון מצוין, שחד משמעית, יעשה רק טוב למשטרה.

 

 

זיוה אגמי כהן, לשעבר ראש יאח"ה. "ייתכן והחקירה הגיעה למבוי סתום".
 

זיוה אגמי כהן, לשעבר ראש יאח"ה. "ייתכן והחקירה הגיעה למבוי סתום".(חמש עם רפי רשף)

שחקן חדש במגרש

 

אי אפשר להתעלם מיו"ר לשכת עורכי הדין החדש אפי נווה. לאחר שניצח בבחירות האחרונות בפער דרמטי, הוא בדרך להיות אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בעולם המשפט בישראל. היכולת שלו להתחבר לאנשים הופכת את יריביו לשותפים, ומנטרלת מאבקי אגו מיותרים.

 

עד כה הוא הצליח להוביל להארכת ההתמחות לעורכי דין, אג'נדה שהוביל בשנים האחרונות כדי להפסיק את הצפת המקצוע. בחודשים הספורים שלו בתפקיד, נווה הגיע לסיכום לפיו ללשכת עורכי הדין תהיה עמדה לגבי מועמדים לתפקידי שיפוט, דבר שלא היה קיים עד כה. המשמעות היא בעיקר תודעתית: יידע כל שופט לעתיד, שלעורכי הדין וללשכה יש say בקורס שהיה בעבר נחלתם של שופטים בלבד.

 

אבל ההישג האמיתי של נווה זה ביסוס המעמד של עורכי הדין - והפיכת הלשכה לגוף משפיע ומשמעותי.