ההצבעה החשובה באמת: העברת הסמכויות מידיו של דרעי, רויטרס

הכנסת תאשר את עקיפת דרעי והממונה על ההגבלים בנושא הגז?

שר הכלכלה סירב לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים והעדיף לחכות למחליפו. בממשלה רצו לקדם את מתווה הגז בהקדם והחליטו לעקוף את הממונה על ההגבלים ואת דרעי. בשני תובא ההצעה לאישור הכנסת, כנראה אחרי שהושג רוב בעזרת סיעת ישראל ביתנו של ליברמן

לוחצים על הגז: אחרי שהשבוע הוחלט שלא להביא את אישור מתווה הגז לכנסת ביחד עם אישור תקציב המדינה וחוק ההסדרים, הגיעה היום (שישי) הממשלה להסכמה עם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, על כינוס דיון פגרה מיוחד במטרה לאשר את עקיפת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים בנושא והעברתן מידי שר הכלכלה, אריה דרעי, לממשלה עצמה.

 

בשבוע שעבר הבהיר דרעי כי לצד סירובו לחתום על הסעיף המאפשר לו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים הפורש, דוד גילה, הוא נוטה להמתין למינוי של ממונה חדש בעוד כחודש. בכך שם דרעי מכשול בפני הממשלה שביקשה לקדם בהקדם האפשרי את הוצאתו לפועל של המתווה שגובש עם חברות האנרגיה.

 

 

(דובר צה"ל (ארכיון))

"ספינים חסרי בסיס". ליברמן
 

"ספינים חסרי בסיס". ליברמן(חדשות 10)

על פי ההודעה שפרסמה הכנסת הבוקר, ביום שני בשעה 10:00 יתקיים הדיון בהחלטה "להעביר לממשלה את הסמכות הנתונה לשר הכלכלה לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים [...] בכל האמור בפעולות הנדרשות לשם הגדלת כמות הגז המופקת משדה 'תמר' ולשם פיתוח מהיר של שדות הגז הטבעי 'לוויתן', 'כריש', 'תנין' ושדות גז טבעי נוספים".

 

מתווה הגז היה אמור להיות מובא לאישור הכנסת ביחד עם תקציב המדינה ביום רביעי האחרון, אולם ברגע האחרון החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא לעשות זאת. עם זאת, הוחלט בסופו של דבר כן להניח את הנושא על שולחן הכנסת על מנת שניתן יהיה לקיים הצבעה במליאה בכל עת שתבקש הממשלה ובתוך זמן קצר.

 

ההצבעה על עקיפת הסמכויות והעברתן לממשלה תתבצע אחרי שככל הנראה הצליח ראש הממשלה לגייס את הרוב הנדרש לאישור ההצעה. שלושה שרים מנועים מלהשתתף בהצבעה בנושא בשל ניגוד עניינים ועל כן בעבר הביאו לביטול הצבעה בנושא במליאת הכנסת. עם זאת, הפעם נראה שנתניהו הצליח לגייס את תמיכתם של אביגדור ליברמן וחברי סיעת ישראל ביתנו, על מנת להשיג את הרוב הנדרש.