"אנליסט": המחדל הגדול שמונע את הוזלת עלויות החשמל

בירוקרטיה מסובכת ועיכובים מצדה של חברת החשמל, הובילו לכך שרק 2.5% מזרם החשמל בישראל נוצר דרך אנרגיה מתחדשת "בכל העולם מי שרוצה לייצר חשמל דרך אנרגיה מתחדשת מקבל הקלה בארנונה, אבל בישראל רוצים לקחת כסף ממי שם קולטים סולאריים על הגג". על התנהלות שעולה לאזרח הקטן כסף מיותר

עוצמת השמש בישראל כפולה ולפעמים משלושת מבאירופה ובארצות הברית. אבל, בעוד שבספרד ובגרמניה בין רבע לשליש מהזרם החשמלי נוצר באמצעות אנרגיות מתחדשות, בישראל רק 2.5% מזרם החשמל נוצר בדרך זו. האשמות בכך הן דווקא הרשויות, שמערימות קשיים על המהפכה הירוקה וגורמות לאזרח להתייאש מייצור חשמל סולארי.

 

החשבון הכלכלי פשוט: מתקן סולארי ביתי, של כ-50 מטר מרובע, עולה 40 אלף שקלים ועשוי להפחית כל שנה כ-4,000 שקלים מחשבון החשמל. ההשקעה צפויה להחזיר את עצמה בתוך 10 שנים בלבד. אחריה, ישנן 20 שנה בממוצע של חיסכון נקי לבני המשפחה. אבל, העיכובים מצדה של חברת החשמל, שעד היום סיפקה את הזרם באופן בלעדי ובמחיר רווחי, לא נלקחו בחשבון.

 

רבבות ישראלים ניסו בשנים האחרונות ולא הצליחו להפעיל קולטן סולארי על הגג. על הנייר, הממשלה מעודדת את ניצול אנרגיית השמש, זאת כדי שתוך חמש שנים עשירית מייצור החשמל בשוק ייעשה באמצעות טכונלוגיות ירוקות.

 

בפועל, הצרכנים מחכים חודשים ולפעמים שנים אחרי שכבר קנו את הציוד ביוקר עד שמישהו יחבר אותם לרשת. בסופו של דבר מי שרצה לחסוך ולזהם פחות, טובע פתאום בסבך בירוקרטי. "בכל העולם מי שרוצה לייצר חשמל דרך אנרגיה מתחדשת מקבל הקלה בארנונה, אבל בישראל רוצים לקחת כסף ממי שם קולטים סולאריים על הגג", אומר דני דנן, מנכ"ל חברת אנרפוינט ישראל, שעוסקת בהפצה של פאנלים סולאריים למערכות ביתיות, "אי אפשר לקיים דבר כזה במדינה שרוצה לקדם אנרגיות מתחדשות".


צעדים ראשונים לשינוי התחילו לקרות השבוע כשברשות החשמל ביטלו חלק מההליכים הבירוקטיים, אבל גם שם צריכים להסביר איך בזמן שכולם עסוקים בגז, בישראל מפספסים לאורך שנים אנרגיה שלא עולה כסף.