שר הכלכלה אריה דרעי. "בעוד כמה שבועות יהיה ממונה חדש", חדשות 10

דרעי: "נוטה שלא לחתום על עקיפת הממונה על ההגבלים, אמתין למינוי ממונה חדש"

בניגוד לכל התחזיות, הודיע שר הכלכלה כי לא יאשר מתוקף סמכותו את עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים, שכזכור התפטר בחודש מאי בעקבות המחלוקת על מתווה הגז. דרעי הוסיף כי יביא את העניין לאישור הממונה החדש, שימונה לתפקיד בעוד שבועות ספורים

שר הכלכלה, אריה דרעי, הודיע היום (רביעי) במפגש עם תא כתבי הכנסת כי הוא נוטה שלא לחתום על עקיפת הממונה על ההגבלים, על מנת לזרז את אישור מתווה הגז. משמעות ההחלטה היא שהממשלה לא תוכל לאשר בעצמה את המתווה.


לחילופין, מסר דרעי כי הוא מעדיף להמתין למינוי ממונה חדש, תוך מספר שבועות. זאת, לאחר שכזכור הממונה הקודם, דיויד גילה, התפטר מתפקידו בחודש מאי בעקבות הפשרות שהושגו בנושא מתווה הגז.

 

מי שהגיב בספקנות לבשורה הוא יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, איתן כבל: "כולנו זוכרים היטב ששר הכלכלה, אריה מכלוף דרעי, הצביע בעד מתווה הגז בממשלה. הגיע הזמן שהוא יחדל מחיפושיו אחר סולמות לרדת מהם ויחליט להיות מי שהוא טוען שהוא - נציג השקופים והשקופות בכנסת. כל הפירוטכניקה הפרלמנטרית שדרעי ונתניהו מתכננים האחד למען השני, נועדה לייצר עטיפה יפה למוצר רע ולאפשר לאריה מכלוף דרעי לצאת טוב מכל הסיפור".

 

מתחילת הדרך איים דרעי להערים קשיים על חתימת הצו שעוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים, אך למרות זאת הצביע כאמור בעד המתווה. כעת, יהיה על הממשלה יהיה לחכות בין חודש לחודשיים עד שהתפטרותו של גילה תיכנס לתוקף ותסיר את החסם המרכזי מעל ההסכם מול חברות האנרגיה. גם לאחר מכן, יהיה עליה כעת להמתין לאישורו של הממונה החדש.

 

לפני כשבועיים כינסו ראש הממשלה ושר האנרגיה מסיבת עיתונאים מיוחדת, שבה הציגו את המתווה שהושג מול חברות האנרגיה. "המתווה שם במרכז את האינטרסים של מדינת ישראל, את הכלכלה בישראל ואת החברה", אמר נתניהו בפתח דבריו. "ההסכם יכניס לישראל מאות מיליארדי דולרים בשנים הבאות והכסף ישמש לחינוך וחברה".

 

ספגו ביקורות קשות בדיון על מתווה הגז. ראש הממשלה נתניהו ושר האנרגיה שטייניץ
 

ספגו ביקורות קשות בדיון על מתווה הגז. ראש הממשלה נתניהו ושר האנרגיה שטייניץ(רויטרס)

לפני כשבועיים רשות החשמל פרסמה חוות דעת שגיבשה ואימצה בנושא המתווה והובילה להחלטת נתניהו ושטייניץ לפטר את יו"ר הרשות, אורית פרקש-הכהן. לפי חוות הדעת, ברשות החשמל מאמינים שהשארת המצב הקיים על כנו תוביל להתייקרות של עד 30% במחיר הגז למשק וכי העלות המצטברת לציבור עשויה להגיע לסכום של 13 מיליארד שקל עד שנת 2029.

מחוות הדעות עולה עוד כי מחיר הגז שכלול במתווה המתגבש מול חברות הגז יטיל על המשק, כלומר על הציבור, עלות עודפת של 7.3 מיליארד שקל ב-15 השנה הקרובות לעומת מנגון המחירים שרשות החשמל מציעה.

 

יש לציין כי במסמך חוות דעת שהועבר למבקר המדינה, הביע היועמ"ש את התנגדותו לפיטורים ואמר כי אף שהסכים לתהליך ההתייעלות, לא הבין שיהיה כרוך גם בהשפעה על "גורמים מכהנים" כלשהם. אף על פי כן, לא פעל למנוע אקטיבית את ההדחה.