רבנים אמריקנים בניו יורק. "מגוון דעות רחב", רויטרס

340 רבנים אמריקנים במכתב לקונגרס: "לתמוך בהסכם הגרעין ההיסטורי"

מאות רבנים מיהדות אמריקה, רובם מהתנועה הרפורמית אבל גם עשרות נציגים לזרם הקונסרבטיבי, שלחו מכתב לחברי הקונגרס בבקשה לאשרר את הסכם הגרעין בין איראן למעצמות המערב. "יש מספיק סיבות לא לסמוך על מנהיגי איראן, אבל ההסכם הוא האסטרטגיה הטובה ביותר למניעת איראן גרעינית", כתבו, ובשלב הבא בכוונתם להגיע לוושינגטון להמשיך במסע השכנוע

"תומכים בהסכם ההיסטורי": בעוד חלקים נרחבים מיהדות ארצות הברית הצטרפו לאחרונה לקמפיין נגד הסכם הגרעין עם איראן - בדעה זהה לזו של ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, הלובי הפרו-ישראלי איפא"ק, המפלגה הרפובליקנית וגם כמה סנאטורים דמוקרטים - שלחו אמש (שני) 340 רבנים יהודים לקונגרס מכתב בבקשה לאשר את ההסכם, בהצבעה שתתקיים בחודש הבא.

 

על פי הדיווח שהתפרסם ב"וושינגטון פוסט", הרבנים ביקשו לתקן את הרושם לפיו רוב יהדות אמריקה הצפונית מתנגדת להסכם. "אנחנו מודאגים מהרושם הזה", כתבו הרבנים, "יחד עם מנהיגים יהודים רבים אחרים, אנו תומכים במלואו בהסכם הגרעיני ההיסטורי הזה".

 

אותם רבנים, כדי להוכיח את טענתם, הצביעו למשל על סקר שפורסם לאחרונה בג'ואיש ג'ורנל של לוס אנג'לס, עיר בה נמצאת אחת הקהילות הישראליות-יהודיות הגדולות בארה"ב, ובו 49 אחוזים מהיהודים האמריקנים שהצביעו תומכים בהסכם, ורק 31 אחוזים מתנגדים אליו (501 נסקרים השתתפו). "יש מספיק סיבות לא לסמוך על מנהיגי איראן", כתבו, "אך ההסכם הזה הוא האסטרטגיה הזמינה הטובה ביותר כדי למנוע את היווצרותה של איראן גרעינית".

 

רחל מיקווה, רבנית משיקאגו שחתמה על המכתב, אמרה לפוסט: "יש מגוון רחב של דעות בקרב יהדות אמריקה". גם במכתב עצמו יש מגוון שכזה: בעוד רוב הרבנים מגיעים מהתנועה הרפורמית, הגדולה ביותר בארה"ב, הרי ש-50 רבנים מהחותמים הם מהזרם הקונסרבטיבי, ולפחות אחד מהחותמים שייך לזרם האורתודוכסי.

 

נתן דיאמנט, מנכ"ל לענייני מדיניות ציבורית באיחוד האורתודוכסי המייצג כ-10 אחוזים מהציבור היהודי-אמריקני, מספר כי בשלב הבא, התוכנית היא להביא את אותם רבנים החתומים על המסמך לקונגרס, בתחילת החודש הבא - כדי להציג בפני הקונגרס את עמדתם.